İş Bankası Hisse Önerisi / Şeker Yatırım – (08.05.2013)

İş Bankası Hisse Önerisi – Şeker Yatırım

Tavsiye: AL – HF: 8.80TL

İş Bankası 1Ç13’de net karını bir önceki yılın aynı dönemine göre %45, bir önceki çeyreğe göre ise %6 arttırarak 1.024 milyon lira gerçekleştirdi. Açıklanan net kar rakamı hem bizim beklentimiz olan 926 milyon liranın hem de piyasa beklentisi olan 943 milyon liranın üzeirnde gerçekleşti. Net karın beklentimizin üzerinde gelmesi büyük ölçüde tahminimizden daha iyi gelen ticari ve temettü gelirlerinden kaynaklanmaktadır.

Gelir tablosunda ön plana çıkanlar…

Gelir tablosuna baktığımızda eklentilerimizden daha düşük gerçekleşen net faiz gelirleri ve giderlerine rağmen net faiz marjı tahminimiz olan %4,15’in 5 baz puan üzerinde %4,20 gerçekleşti. Banka, ticari karını satılmaya hazır menkul kıymet portföyünün satışıyla geçen senenin aynı dönemine gore %90 arttırdı. Ücret ve komisyon gelirleri beklentilerimizin çok az üstünde 463 milyon lira geldi. Diğer bankacılık gelirleri ise her ne kadar beklentilere paralel gelse de, geçtiğimiz çeyreklerdeki güçlü tahsilat gelirleri zamanla azalırken, çeyrek içerisinde gerçekleşen varlık satış gelirleri ve karları kalemi korudu. Operasyonel giderler beklentimize paralel gerçekleşirken, beklentilerimizin altında artış gösteren personel giderleri sevindirici idi. 160mnTL seviyesinde gerçekleşen temettü gelirleri güçlü iştirak karları ile beklentilerimizi aşmış oldu. Karşılık giderleri tarafındaki beklentilerin üzerinde gerçekleşmenin ana nedeni, bankanın 2012 yıl sonu itibariyle 1 milyar TL’lik serbest karşılığının üzerine 100mnTL ek karşılık ayırması idi.

Bilançoda ön plana çıkan noktalar…

Bilanço tarafında ise İş Bankkası, diğer rakiplerinin aksine yabancı para cinsinden kredilerini yerli para cinsinden kredilere gore daha fazla büyüttü. Segment bazında kredi büyümesine bakıldığında konut (%6,4) KOBİ (%4,4) ve ticari kredilerdeki (%3,6) büyüme dikkat çekmektedir. Şüpheli kredilerin toplam kredilere oranı ise 10 baz puan artarak %2 seviyesinde gerçekleşti. Bilançoda fonlama tarafında, mevduatlar sabit kalırken para piyasalarından fonlamasını ise %25 artt. Menkul kıymet portföyünün toplam varlıklar içindeki payı ise %22,0’den %20,7’e geriledi. Bankanın sermaye yeterlilik rasyosu 11 baz puan gerileyerek %16,2 gerçekleşti.

Revizyonlar…

Açıklanan birinci çeyrek sonuçları sonrasında tahminlerimizde değişiklik yapmakla beraber, banka için yıl sonu kar beklentimiz 3,735mnTL seviyesinde sabit kaldı. Ancak yaptığımız değişikliklerle gelecek yıl kar beklentilerimizdeki yukarı yönlü revizyonlar sonrasında, banka için hedef hisse fiyatımızı da 8.62TL seviyesinden 8.80TL seviyesine yükseltmiş olduk. Yeni hedef fiyatımız banka için sadece %20’lik bir yükseliş potansiyelini işaret ederken İş Bankası için AL önerimizi koruyoruz.

Şeker Yatırım Araştırma

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN