İş Bankası C Hisse Önerisi / Deniz Yatırım – (07.11.2019)

Açıklanan kar rakamı operasyonel bir nedene bağlı olmaksızın beklentileri aşmış olmasına rağmen finansalların genel anlamda güçlü olduğunu düşünüyoruz

Tavsiye TUT
Fiyat/Hisse TRY6.07
Hedef Fiyat/Hisse TRY7.08
Getiri Potansiyeli 17%

– İş Bankas 3Ç19 finansallarını dün akşam açıkladı. Bankanın konsolide olmayan net kar rakamı 1,348 milyon TL ile bir önceki döneme göre %42 ve bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla %9 oranında artış kaydederken dönemsel özsermaye karlılığı %10.1 seviyesinde gerçekleşti.

– Bankanın Ocak-Eylül dönemi kar rakamı ise 3,758 milyon TL ile geçen yılın aynı dönemine göre %18 oranında daraldı.

– Açıklanan 3Ç19 kar rakamının 775 milyon TL seviyesindeki piyasa beklentisinin oldukça üzerinde gerçekleşti. Bizim beklentimiz de 734 milyon TL seviyesinde idi. Kendi tahminlerimiz ile karşılaştırdığımızda beklentimizden daha düşük karşılık politikası nedeniyle karşılık giderlerinin beklentimizin altında kalması sapmanın en önemli nedeni olmuştur.

– Açıklanan kar rakamı çok kaliteli bir nedene bağlı olmaksızın beklentileri aşmış olmasına rağmen finansalların genel anlamda güçlü olduğunu düşünüyoruz. İş Bankası’nın açıklanan kar rakamının beklentileri aşması operasyonel bir performansın sonucundan ziyade takipteki kredilere ayrılan karşılık oranının 6 puan kadar azalmış olmasından kaynaklanmıştır. Gerek takipteki kredi portföyünden 1.1 milyar TL’lik satış gerekse de bu dönemde takibe yüklü miktarda intikal olması, takipteki kredi karşılık miktarının beklentilerden daha düşük olmasına imkan sağlamıştır. Ancak önümüzdeki dönemde bunun normalleşmesini ve karşlılık giderlerinin artış göstermesini bekleriz. Banka yönetimi de bu anlamda 2019 yılsonu takipteki kredi oranı tahmin bandını %7.0- %7.5 aralığına güncellerken (Deniz Yatırım tahmin: %7.5), kredi risk maliyeti tahminini de ~200 baz puan olarak güncellemiştir (Deniz Yatırım tahmin: 225 baz puan). Yani aslında bizim son çeyrekte beklediğimiz karın bir kısmı üçüncü çeyreğe taşınmıştır. Bu nedenle 2019 yılsonu beklentilerimizde herhangi bir değişikliğe gitmiyoruz. İş Bankası için TUT olan önerimizi ve 7.08 TL hedef fiyatımızı koruyoruz. İş Bankası’nın finansal yapısının oldukça güçlü olduğunu görüyoruz, ki bu da önümüzdeki dönemlerde daha iyi bir karlılık potansiyeline işaret etmektedir. Gerek yüksek sermaye yeterlilik oranları, gerek güçlü likiditesi büyümeyi desteklerken, vadesiz mevduatın toplam mevduat içindeki yüksek payı, komisyon gelirlerindeki dengeli kompozisyon ve özellikle de dijitalleşme döneminde bankanın operasyonel giderlerini kısma anlamında oldukça geniş bir manevra alanı olması karlılık açısından olumlu destek verebilecektir. Açıklanan finansalların kısa vadede hisse fiyatı üzerinde kısmi olumlu etkisi olabileceğini düşünüyoruz.