İntegral Yatırım Model Portföy Önerileri – (24.01.2023)

Model Portföy Güncellemesi

2022 yılı Borsa getirisi anlamında oldukça güçlü bir yıl oldu. Borsa İstanbul’un enflasyonist ortamda getiri arayışını en iyi şekilde ve rakipsiz olarak karşılaması talebi ve ilginin artmasını destekledi. 2022 yılında Borsa endeksi yüzde 197 getiri sağladı. Model Portföyümüz ise 2022 yılında yüzde 237 getiri getirmişti. Böylelikle Model portföyümüzün getirisi 2022 Borsa getirisinin üzerinde gerçekleştirmişti.

TTKOM’U çıkarıyoruz, FROTO’yu ekliyoruz.

Türk Telekom 14,1 olan hedef fiyatımızın üzerine çıkarak beklenti üzerinde bir getiri getirmiştir. Son dönemde sektörde yapılan fiyat ayarlamaları hisse üzerindeki yükselişte katalizör oldu. 140 gün taşıdığımız TTKOM’u %130 üzeri karla Model Portföyden çıkarıyor ve karımızı realize ediyoruz. TTKOM yerine yatırımları nedeniyle güçlü beklentimizin olduğu FROTO’yu Model portföyümüze ekliyoruz. 2022 yılında arz sorunları sebebiyle ertelenmiş talep ve 3Ç22’de Romanya Craıova fabrikasının satın alınması ile birlikte Puma ve Ecosport üretiminin portföye eklenmesi büyümenin 2023 yılında da devam etmesini sağlayabilir. Craiova fabrikasında 3 yıl içinde planlanan 490 milyon Euro yatırım ile fabrikanın araç üretim kapasitesi 250 binden 272 bin adete yükseltilmesi planlanmaktadır. Yeni nesil Courier’nin içten yanmalı modeli 2023’te, tam elektrikli modeli ise 2024’te Craivo’da üretilecek ve üretimi 100 bin adede kadar çıkabilecektir. Ticari araçlar ile Ford’un Avrupa’daki büyümesi, yeni ürün ve hizmetler, Ford’un Volkswagen ile stratejik iş birliği kapsamında VW’in yeni nesil 1 tonluk ticari araç modeli de Kocaeli’de üretilecek olmasını uzun vadede değerli buluyoruz. FROTO için 12 aylık hedef fiyatımız 740 TL’de bulunuyor. Şirketin 2023 yıl sonu beklentilerini açıklamasıyla bu beklentileri dikkate alarak hedef fiyatımızda değişikliğe gidebiliriz. Bu anlamda Şirketin 2022 4. Çeyrek bilanço sonuçları ve analist toplantısı oldukça önemli olacaktır.

SISE Ekliyoruz.

Şişe, Macaristan yatırımının 2023 yılında devreye girmesini, 2025 yılında tam kapasiteye ulaşmasını hedeflemektedir. Cam ambalaj tesisi yatırımı tamamlandığında, yıllık 330 bin tonluk üretim kapasitesine sahip olacak. Şirket yatırım büyüklüğü 82 milyon Dolar olan Eskişehir’de cam ambalaj fabrikasını 2023 yılında devreye alması beklenmektedir. Üretim kapasitesi yıllık 155 bin ton olarak planlanmaktadır. Ayrıca, iki yeni float yatırımı ve Mersin/Tarsus’ta hayata geçirilecek buzlu cam fırını yatırımı şirketi önümüzdeki dönemde daha güçlü kılacak niteliktedir. Şirketin yatırımlarının katma değer katmasını ve bunun hisse fiyatına yansımasını beklemekteyiz. SISE için 12 aylık hedef fiyatımız 64 TL’de bulunuyor. Şirketin 2023 yıl sonu beklentilerini açıklamasıyla bu beklentileri dikkate alarak hedef fiyatımızda değişikliğe gidebiliriz. Bu anlamda Şirketin 2022 4. Çeyrek bilanço sonuçları ve analist toplantısı oldukça önemli olacaktır.

Model Portföy

Kaynak: İntegral Yatırım Model Portföy

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@Hisse_Onerileri'ni Twitter'da Takip Et!

GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNİ KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!