İntegral Yatırım Haftalık Strateji ve Hisse Önerileri – (7-11 Ocak 2019)

İntegral Yatırım Haftalık Strateji ve Hisse Önerileri

Borsa endeksinde 90000 seviyesinin altına geriledik. 88500 desteğinin kırıldığını ve 87000 seviyesindeki destekten dönüş olduğunu gördük. Cuma günkü tepki ile 88500 üzerinde kapanış gerçekleşti. Tepkinin yükselişinin devam etmesi durumunda 91100 seviyesindeki 22-günlük ortalamayı izleyeceğiz. Ancak bunun için öncelikle 90000 seviyesinin geçilmesi gerekli. Tepkinin devam etmesi yine küresel piyasalardaki seyre bağlı olacak görünüyor. İçeride çok önemli bir hikaye bulunmuyor.

Genel olarak görünüm halen zayıf. Cuma günkü yükseliş sadece bir tepki yükselişiydi. Devamı gelse bile 90000-91000 seviyesi ile sınırlı. Kalıcı bir toparlanmadan bahsetmek için 92500 seviyesinin geçilmesi ve bu seviyenin üzerinde endeksin mesken edinmesi gerekli. Ancak bunun için ABD borsalarındaki toparlanmanın daha yüksek seviyelere devam etmesi gerekli.

Aşağıda ise 87000 desteği güçlü bir seviye ve bu desteğin kırılması durumunda ilk önce 85000 ve ardından 80000 seviyelerine doğru düşüş devam edebilir.

Halen strateji olarak porftöylerde %100 hissede olunacak bir dönemde değiliz. Ya minimum hissede ya da tamamen nakitte beklenecek dönem devam ediyor. Kısa vadeli yatırımcılar zaman zaman yaşanan tepki yükselişlerinden faydalanabilir. Ancak piyasada kalma sürelerinin kısa olmasında ve sınırlı bir kar hedefi ile işlem yapmalarında fayda var. Zaman kazanç sağlama değil, mevcut parayı koruma zamanı. Bununla birlikte kısa vadede Al-Sat stratejisinden daha çok Sat-Al stratejisinin daha fazla geçerli olduğu bir dönemdeyiz.

Uzun vadeli yatırımcılar için ise beklemede kalmaya devam etmelerinden başka seçenekleri bulunmuyor. Büyüyen ve güçlü şirketler bu yılın ardından gelecek süreçlerde güçlü kar getirmeye devam edecekler ve fiyatlar uzun vadede bu seviyelerde kalmayacak. Ancak uzun vadeli yatırımcıların sabırlı olması gerekiyor. Diğer yandan bu süreç VIOP piyasasında endeks ya da doğrudan pay vadeli kontratlarda kısa (short) pozisyonlar alarak portföyleri koruma altında tutarak geçirilebilir. Piyasalarda yeşil ışık oluşmasının ardından vadeli kontratlardaki pozisyonlar kapatılabilir.

BAŞARILI YATIRIM İÇİN BU 3’LÜ YETER!…

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin