İntegral Yatırım Haftalık Strateji ve Hisse Önerileri – (5-9 Kasım 2018)

İntegral Yatırım Haftalık Strateji ve Hisse Önerileri

Borsa BIST 100 endeksinde haftanın son iki günü başlayan tepki alımları geçen haftanın genelinde yaşanan kayıpların bir kısmının geri alınmasını sağladı. Türkiye’nin İran ambargosunda istisna ülkeler arasında olup olmayacağının bugün netleşmesi bekleniyor. Ancak siyasi taraftan yapılan açıklamalar istisna ülkeler listesinde olduğumuz yönünde yoğunlaşıyor. Bu gelişme Rahip Brunson ile düşmeye başlayan ABD-Türkiye gerginliğinin daha fazla normalleştiğinin göstergesi olarak okunabilir. Buna bağlı olarak 10 yıllık tahvil faizleri %17.80 seviyelerine gerilemiş durumda. Faizlerin %17.60 seviyelerinin altına gevşemeye başlaması daha fazla düşüşün önünü açabilir. Bu durumda bugün açıklanacak enflasyon verileri önemli olacak. Piyasa genel beklentisi %2-2.5 seviyelerinde bulunuyor. Beklentilerden daha düşük gelebilecek bir veri hem kurda hem de faizlerde aşağı yönlü seyri güçlendirebilir. Diğer yandan bankacılık endeksinin güçlendiğini izliyoruz. Bankalarda ılımlı seyir sürdükçe endeks içinde yukarı hareket alanı genişleyebilir. BIST100 için 95000 seviyeleri önemli direnç bölgesi ve güçlenmesi için bu seviyenin üzerine yerleşmesi gerekiyor. Asya piyasalarında bu sabah satıcılı bir görünüm olurken, ABD future endeksleri de hafif aşağı yönü işaret ediyor. Dışarıdan yardımcı bir rüzgar bu sabah yok görünüyor.

İçeride iki önemli gelişme izlenecek. Bunlardan birisi bugün açıkanacak enflasyon verisi, diğeri ise İran’a yaptırım listesinin netleşmesi. İran konusunda muhtemelen istisna listede bulunuyoruz denilebilir. Enflkasyon verisi ise kritik. Beklentilerin üzerinde gelebilecek bir veri kurdaki algıyı bozabilir. Bunun aksine iyi gelen bir veri ise mevcut olumlu algının devam etmesine neden olabilir.

Avrupa ve ABD kanadında daha çok PMI verileri izlenecek. Perşembe günü Fed faiz kararı takip edilecek. Faizlerde değişiklik yapılması beklenmiyor. Cuma günü ise ABD çekirdek ÜFE verileri, Çin enflasyonu ve İngiltere büyümesi izlenebilir.

Borsa
BIST100 endeksinde güçlenmenin devam etmesi için 95000 seviyesi üzerinde kalıcı seyirlerin oluşması gerekebilir. Bu seviyenin üzerindeki seyirler endeksin daha yukarı bölgelere yükselmesi için gerekli görünüyor. Diğer yandan Borsa endeksinin bu seviyeyi geçmekte başarısız kalması durumunda ise yine satışlar etkili olabilir. Bu durumda 90000 seviyesini destek olarak izleyeceğiz. Banka endeksinin güçlü görünmesi avantajımız olabilir. Bankalardaki alımların hızlanması Borsa genelinide pozitif etkileyebilir.

Ayrıca ABD borsalarının seyride önemli olacak. Şimdilik ortalamalarına doğru bir tepki yükselişi görüntüsü veren ABD S&P endeksinde önümüzdeki haftaki seyir kritik olabilir. S&P endeksinin satış baskının üzerinden attığını göstermesi için 2750 seviyesinin üzerine yükselmesi gerekiyor. Aksi durumda ABD tarafından yine satış baskısı görebiliriz. Bu da global piyasalarda baskıya neden olabilir.

Açıklanan bilançolar içerisinde pozitif olanlarda baskı bittiğinde alımlar güçlü olacaktır. Bu nedenle iyi bilanço getirmiş ve fazlasıyla satış yemiş hisselerde olmakta fayda olabilir.

BAŞARILI YATIRIM İÇİN BU 3’LÜ YETER!…

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin