İntegral Yatırım Haftalık Hisse Önerileri – (9-13 Mayıs 2022)

Haftalık Piyasa Stratejisi

Geçtiğimiz hafta Fed’in faiz kararı küresel piyasalarda karışık seyirlerin izlenmesine neden oldu. Fed beklenildiği üzere faizi 50 baz puan artırdı. Bilanço daraltılmasına ise 1 Haziran itibarıyla başlanılacak. Aylık 47,5 milyar dolar azaltılacak. İlk 3 ayın ardından ise aylık 95 milyar dolar azaltılacak. Faiz kararının ardından Fed Başkanı Powell’ın konuşması küresel piyasalarda hareketliliğe neden oldu. Powell’ın 75 baz puanlık faiz artışının aktif olarak düşündükleri bir şey olmadığını belirtmesi ile ABD’de borsalar yükseldi. Ancak, haftanın devamında yükselişin kısa sürdüğü takip edildi. Enflasyon endişeleri ile birlikte başta Fed olmak üzere merkez bankalarının sıkılaşmasını sürdüreceği beklentisi risk iştahını düşük tutmaya devam etti. Haftalık bazda S&P 500 endeksi %0,21 kadar değer kaybederken, Dow Jones endeksi %0,24 düştü. Nasdaq endeksi ise %1,54 değer kaybetti. Avrupa endekslerinde de kayıplar %2’yi aştı. Almanya Dax endeksi %3 değer kaybetti.

Küresel piyasalarda Fed etkisi ile birlikte karışık seyirlerin takip edildiği haftada Borsa İstanbul bayram tatili nedeni ile ilk 3 gün kapalıydı. Bayram tatilinin ardından Borsa İstanbul haftaya yükselişle başlasa da son gün yukarı yönlü seyrini sürdüremedi. Yine de haftayı %1,16 kadar yükselişle sonlandırdı. Borsa İstanbul küresel piyasalara göre pozitif ayrışmasını sürdürüyor. Ancak, aynı pozitif ayrışmayı DolarTL’de görmüyoruz. Dolar kuru haftayı %0,66 yükselişle 14.94 seviyesinde sonlandırdı. Fed sonrası 14.70 seviyesini görsek de hem dolar endeksinin hareketi hem de içeride beklentileri aşan enflasyon verisi ile birlikte dolar kuru yükselişini sürdürdü. Yurt içinde enflasyon beklentileri de aşarak yıllık bazda %70’e yaklaştı.

Bu hafta gözler ABD enflasyon verisinde olacak

Bu hafta gözler Çarşamba günü ABD’de açıklanacak olan Tüfe verisinde olacak. ABD’de Mart ayını ifade eden enflasyon verisi yıllık bazda yüzde 8,5 açıklanarak beklentilerin de üzerinde gelmişti. Uzun bir aranın ardından Nisana ayında enflasyonun yüzde 8,1’e gerileme kaydetmesi bekleniyor. Açıklanacak olan veri ile birlikte piyasalarda oynaklık artış gösterebilir. Verinin ardından gözler dolar endeksinin seyrinde olacaktır. Dolar endeksi en son 2016 Aralık ayında gördüğü 104 seviyesini geçen hafta yeniden test etmesinin ardından 103.6 seviyesinde sonlandırdı. Bu hafta 104 seviyesinin aşılması halinde dolardaki güç kazanma durumu devam edebilir.

Diğer taraftan, Çarşamba günü ECB Başkanı Christine Lagarde’ın konuşması takip edilecek. Son günlerde artan enflasyonla birlikte ECB yetkililerinden de şahin tonda açıklamalar geldiği takip ediliyor. Lagarde’ın yapacağı sözlü yönlendirmeler piyasalarda hareketliliğe neden olabilir.

Bu hafta ABD’de enflasyon verisi ile birlikte takip edilecek başka önemli ekonomik veriler de var. Salı günü Avrupa’da ZEW beklenti anketi, Perşembe günü İngiltere’de Gayri Safi Yurt içi Hasıla (GSYH) ve sanayi üretimi verisi takip edilecek. Aynı zamanda Perşembe günü ABD’de Üfe verisi ve haftalık işsizlik maaşı başvuruları açıklanacak. Cuma günü ise Avrupa’da sanayi üretimi verisinin açıklanması bekleniyor.
Yurt içinde ise pazartesi ve salı günleri Hazinenin tahvil ihaleleri takip edilecek. Aynı zamanda salı günü işsizlik oranı açıklanacak. Cuma günü de sanayi üretimi verisi takip edilecek.

Borsa

Borsa İstanbul geçen hafta 3 günlük bayram tatilinin ardından Fed’in yaratmış olduğu iyimserlikten de aldığı güç ile haftaya pozitif bir başlangıç yaptı. Ancak, haftanın son işlem günü küresel borsaların zayıf seyretmesi ile yükselişini sürdüremedi. BİST100 endeksi son 2 haftadır 22 günlük hareketlinin bulunduğu yerden destek almaktadır. 22 günlük hareketli ortalama 2443 seviyesinden geçmektedir. Kısa vadede bu seviye üzerinde seyirler korundukça mevcut pozisyonlar korunabilir. 22 günlük hareketli ortalamanın altında günlük kapanış görülmesi durumunda ise temkinli olmak adına kısa vadeli pozisyonlar azaltılabilir. Salı akşamı konsolide bilançolar için son bilanço açıklama tarihi olacak. Açıklanacak olan bilançolar ve küresel piyasaların seyri BİST100 endeksi üzerinde etkili olacaktır.

Not: Pozisyon girişleri Pazartesi açılış seansında oluşan fiyatlardan yapılacaktır. Giriş maliyetine göre satış hedefi ve stop loss seviyeleri belirlenecektir. Açılış seansının ardından tablomuz giriş fiyatları ile güncellenip tekrar gönderilecektir.

Kaynak: İntegral Yatırım Haftalık Borsa Bülteni

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@Hisse_Onerileri'ni Twitter'da Takip Et!

GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNİ KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!