İntegral Yatırım Haftalık Hisse Önerileri – (8-12 Mayıs 2023)

Haftalık Piyasa Stratejisi

Borsa İstanbul geçen haftayı %4.7 düşüşle tamamladı. Böylelikle Borsa endeksi yılın başından bu yana %20.1 gerilemiş oldu. Seçim haftasına girerken Borsa İstanbul’da yatırımcılar seçime daha duyarlı hale gelmişe benziyor. Risk almak istemeyen yatırımcılar KKM ya da mevduata daha fazla ilgi göstermiş gibi görünüyor. Özellikle dolar kurunun önümüzdeki süreçte daha hızlı yükseliş gösterebileceğine yönelik ihtimaller borsa yatırımcısının beklemeye geçmesini ve KKM’ye yönelmesini desteklemiş olabilir. Haftalık gelen KKM verilerinden bu durum açıkça belli oluyor. Ocak ayından bu yana borsada yaşanan düzeltme hareketi yatırımcıların borsaya olan ilgisini törpüledi. Bununla birlikte seçime az günler kala risk alma iştahının kapandığını izliyoruz. Muhtemelen Borsada oluşabilecek yukarı yönlü hareketler tepki mahiyetinde kalacaktır. Seçime ve olası ikinci tura zayıf bir görünümle gireceğiz gibi görünüyor. Anketlerde seçime giren adaylardan birinin belirgin bir şekilde birinciliği almaması belirsizlikleri beraberinde getirirken ikinci tur fiyatlaması borsada etkisini gösteriyor. Dolayısıyla siyasilerden gelen açıklamalar ve anket sonuçları risk alma eğiliminde ön planda olacaktır. Deprem vergisi, resesyon belirtileri ve az hareketli dolar kuru şirketin zayıf gelen bilançolarında önemli etken oluyor.

Fed ve ECB Faiz Kararını Açıkladı, Sıra Seçimde!

Fed beklentiler dahilinde 25 baz puan faiz artırım kararı alırken, piyasa Fed özelinde faiz artırımlarının sonunun geldiğini düşünmeye başladı. Özellikle yılın 2. Yarısından sonra sıkılaşmanın biteceği beklenirken, bu hafta gelecek olan ADB Enflasyon verisi kritik öneme sahip. Enflasyonun beklentilerin altında gelmesi durumunda Dolar Endeksinde zayıflamalar gözükebilir. Avrupa Merkez Bankası da 25 Baz puan faiz artırırken, Fed’e göre daha şahin bir tutum sergilemeye devam edeceğini belirtti. Temmuz ayı itibariyle ECB’nin sıkı para politikasında yeni bir adıma geçeceğini ve doğrudan alımlara son verileceği ifade ediliyor.  Yeni haftada ise en önemli olay olarak 14 Mayıs Genel Seçimleri öne çıkıyor. Seçimin nasıl bittiği? Veya Seçim ilk turda bitti mi? Sorularının cevap bulacağı hafta yurtiçi dinamikleri yakından etkileyecektir.

Zayıf görünüm devam ediyor!

Borsa endeksinde zayıf teknik görünüm devam ediyor. 4700 desteğinden güçlü bir tepki gelmedi ve bunun altında bir kapanış oldu. Endeksin 4477 desteğinden güçlü tepkiler bulamaması ve 4477 seviyesinin altında kapanış yapması teknik görünümde bozulmanın hızlandığını gösteriyor. Yeni haftada 4300 seviyesine doğru güçlü bir aşağı yönde eğilim izlememiz mümkün olabilir. Seçim haftasında volatilitenin ve hacmin nispeten zayıf kalacağı ve piyasanın izle kal pozisyonunda kalması beklenebilir. Siyasalların açıklamalarına ve anketlerin sonuçlarına göre hareketler şekillenebilir. Risk iştahının artması halinde 5000 seviyesinde kar realizasyonları etkili olabilir.

Not: Pozisyon girişleri Pazartesi açılış seansında oluşan fiyatlardan yapılacaktır. Giriş maliyetine göre satış hedefi ve stop loss seviyeleri belirlenecektir. Açılış seansının ardından tablomuz giriş fiyatları ile güncellenip tekrar gönderilecektir.

Kaynak: İntegral Yatırım Haftalık Borsa Bülteni

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@Hisse_Onerileri'ni Twitter'da Takip Et!

GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNİ KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!