İntegral Yatırım Haftalık Hisse Önerileri – (8-12 Mart 2021)

Haftalık Piyasa Stratejisi

Borsa

Borsa endeksi 1521 seviyesindeki 50-günlük ortalamasının üzerine yeniden çıktı ve birkaç gündür bu seviye üzerinde bulunuyor. Göstergeler olumlu. Özellikle sanayi hisselerindeki pozitif seyir sürüyor. Banka hisselerinde ise baskı devam etmekte. Kısa vadede 1555 seviyesi direnç görevi görebilir. Ancak borsanın uzun soluklu yeni bir yükseliş yapması için 1575 seviyesini geçmesi ve üzerine yerleşmesi gerekir. Bu olmadıkça yükselişleri kısa vadeli görmekte fayda var.

Buna karşın endeksin 1521 seviyesi altına düşmesi durumunda baskı artabilir. 1500 seviyesi artık fazla güven vermeyen bir destek seviyesi olmakla birlikte, güçlü destek noktamız 1430 seviyesinde bulunuyor.

Genel olarak Borsa endeksinde 1575 seviyesi üzerine yerleşme olmadıkça kısa ve orta vadeli yatırımcıların %100 hissede olmamalarında fayda olabilir. Endeksin 1575 direncini geçmesi durumunda pozisyonlar artırılabilir. Uzun vadeli yatırımcılar için önemli olan ortak oldukları şirketlerin durumları ve olumsuz bir gelişme olup olmaması. Bunun dışında uzun vadeli yatırımcılar kısa vadeli dalgalanmalarla ilgilenmezler.

Dolar

Dolar kuru ABD faizlerindeki yükselişin GOÜ para birimleri üzerinde yarattığı baskı sonucunda yükseliyor. 7.30 seviyesi önemli bir 50 günlük ortalamaydı ve bu seviyenin üzerinde. Bu teknik açıdan dolardaki düşüşün bittiğini ve yönünü yukarı çevirdiğini gösteriyor. 7.60 seviyesinde 22-haftalık ortalama var ve bu seviye güçlü bir direnç noktası. Bu seviyelerde yükselişin durması beklenebilir. Ancak dolar kurunun bu seviyeyi geçmesi durumunda ise yukarı hareket daha alev alabilir.

Küresel bir dalga nedeni ile oluşan bu yükselişte TCMB’nin yapacağı fazla bir seçenek yok. Ancak enflasyon görünümündeki katı seyrin devam ettiğini dikkate alırsak gelecek 18 Mart toplantısında 100 baz puanlık bir faiz artışı gelmesi faydalı olabilir.

Not: Pozisyon girişleri Pazartesi açılış seansında oluşan fiyatlardan yapılacaktır. Giriş maliyetine göre satış hedefi ve stop loss seviyeleri belirlenecektir. Açılış seansının ardından tablomuz giriş fiyatları ile güncellenip tekrar gönderilecektir.

Kaynak: İntegral Yatırım Haftalık Borsa Bülteni

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN