İntegral Yatırım Haftalık Hisse Önerileri – (5-9 Nisan 2021)

Haftalık Piyasa Stratejisi

Geçtiğimiz hafta Borsa bir miktar yaralarını sardı diyebiliriz. BIST100 endeksi geçen haftayı %3.48 yükselişle kapatırken, Sınai endeksi %5.24 artış gösterdi. Banka hisseleri ise ortalama %2.4 arttı. BIST100 harici 100 endeksi (XTUMY) ise %4 yükseldi. Bakıldığında hareketin yine sanayi hisselerinde olduğunu görmekteyiz. FROTO, BERA, EREGL, SAHOL ve KCHOL endekse etki eden başlıca şirketler oldu. EKGYO, AEFES ve VESTL ise endeks üzerinde kısmen negatif etki gösterdi.

Dolar kuru ise haftayı %0.65 yükselişe kapadı. Haftanın ilk iki günü yükselen kur, haftanın ikinci yarısında gerileme gösterse de Cuma günü akşam saatlerinde gelen alımlarla 8.1667 seviyelerine tekrar yükseldi.

Borsa ve Dolar

Genel olarak bakıldığında piyasadaki zayıf algılar devam ederken, bunu değiştirecek önemli bir gelişme henüz oluşmuş değil. TCMB Başkanı’nın zaman zaman verdiği mesajlar dolar kuru üzerinde çok güçlü etkiye sahip olmazken, yerlilerin döviz satışlarına rağmen dolar kuru 8 seviyesinin altına gerilemiyor. Bu durum piyasada tansiyonun yüksek kalmasına neden oluyor.

Yerlilerden 8.8 milyar$ döviz satışı

22-26 Mart ile biten haftada yerliler toplamda 8.8 milyar $ döviz satışı gerçekleştirmiş. Başka deyişle yabancı yatırımcının çıkarken talep ettiği dövizi yerliler karşılamışlar. Geçen haftada yerlilerin döviz satışlarının bu kadar yüksek olmasa da devam etmiş olabileceğini tahmin ediyoruz. Ancak buna rağmen dolar kurunun ısrarla 8 seviyesinin üzerinde kalması düşündürücü olmaya devam ediyor.

Borsa endeksinde önemli seviyeler

Borsa Endeksindeki yükseliş ise şimdilik düşüşün ardından beklenen tepki yükselişinin gerçekleşmesi gibi algılanıyor. 1430-1450 bölgesine bir tepki yükselişi teknik olarak bekleniyordu ve gerçekleşmiş gibi görünüyor. Belki 1450 seviyelerine doğru tepki yükselişi uzayabilir. Ancak bu bölgelerde kar satışlarına dikkat etmekte fayda var.

Teknik olarak 1400 ve 1350 seviyeleri destek noktaları. Bu seviyelerin altına düşüş olursa satışlar artabilir. 1430 seviyesinin üzerinde ise 1450-1480 bölgesine yükseliş sürebilir. Genel olarak 1500 seviyesi üzerinde olmadıkça ilave alımlar yapılmamalıdır. Endeks 1500 seviyesi üzerine yerleşirse ilave riskler artırabilir.

Dolar kurunda 8 üstü kritik

Dolar kurunda ise 8 seviyesinin üzerinde kalındığı sürece 8.58 tarihi zirve zorlanabilir ve geçilebilir. Dolar kurunda tansiyonun düştüğünü söylemek için 7.80 seviyesinin altını görmek gerekiyor. Ancak bu nokta şimdilik oldukça uzakta.

Önümüzdeki hafta Pazartesi günü açıklanacak Mart ayı TÜFE verisi izlenecek. Beklentiler %1.04 seviyesinde olurken yıllık bazda TÜFE’nin %15.61’den %16.11’e yükselmesi bekleniyor. Diğer yandan Salı günü AB Konseyi Başkanı Michel ve AB Komisyon Başkanı Leyen Türkiye’yi ziyaret edecekler. Bu ziyaret sonrasında verilecek mesajlar özellikle AB ile ilişkiler açısında izlenmeye değer olabilir. Cuma günü ise TCMB beklenti anketi var. Bu ankette yıl sonu döviz, enflasyon ve büyüme beklentilerindeki değişimler TCMB açısından önemli.

Global tarafta ise Perşembe akşamı Powell konuşması var. Pazartesi ise İngiltere, Almanya ve Çin piyasaları kapalı olacak.

Not: Pozisyon girişleri Pazartesi açılış seansında oluşan fiyatlardan yapılacaktır. Giriş maliyetine göre satış hedefi ve stop loss seviyeleri belirlenecektir. Açılış seansının ardından tablomuz giriş fiyatları ile güncellenip tekrar gönderilecektir.

Kaynak: İntegral Yatırım Haftalık Borsa Bülteni

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN