İntegral Yatırım Haftalık Hisse Önerileri – (29 Temmuz – 2 Ağustos 2019)

Haftalık Değerlendirme ve Strateji

Yurtiçi piyasalar açısından hareketli bir hafta oldu. Geçtiğimiz hafta, TCMB’nin beklenen faiz kararı açıklandı. TCMB politika faizini 425 baz puan indirerek %24’den %19.75 seviyesine çekti. Yapılan anketlerde beklentiler 250 baz puan görülse bile fiyatlamalarda beklentilerin 300-400 baz puan olduğunu da görmekteydik. Dolayısıyla yapılan indirim beklentilerin çok üzerinde kalmayacak şekilde gerçekleşmiş oldu. Önemli bir toplantı oldu hem uzun bir aranın ardından faiz indirim süreci başladı hem de yeni TCMB Başkanı Murat Uysal’ın ilk toplantısıydı.

Karar metninde büyük değişiklikler olduğu dikkat çekti. Karar metnini incelediğimizde, global merkez bankalarının gevşemeci politika sürecine giriyor olması önemli bir etken gibi görünüyor. Bu noktada bu hafta yapılacak 31 Temmuz tarihindeki Fed toplantısı önemli olacak. Bir diğer önemli mesaj ise yıl sonu enflasyonunun Nisan Enflasyon Raporunda belirtilen hedefin bir miktar altında gerçekleşme beklentisi bulunuyor. Başka deyişle TCMB’nin de beklentisi enflasyonun yıl sonunda aşağı yukarı %14 seviyelerinde tamamlanacağı yönünde. Bunu Eylül toplantısında 250 baz puan gibi bir miktar faiz indirimi daha olabileceği yönünde algılayabiliriz. Son olarak enflasyondaki düşüşün para politikası ile uyumlu gerçekleşmesi için temkinli duruşun devam edeceği şeklindeki ifadesini ise, Enflasyona odaklı kalınacağını ve aşırıya kaçacak indirimlerin olmayacağı şeklinde bir mesaj olarak algılıyoruz.

Kararın ardından endeks tarafında bir miktar kar satışları görüldü. Teknik olarak bu durum sürpriz değildi. Genel görünümde, endekste hala 100500 desteğinin üzerinde olduğumuz sürece olumlu yorumumuzu korumak mümkün olabilir. USDTL kurunda da karar sonrası çok büyük bir hareket olmadı, kısa süreli 5.70 seviyesinden 5.76 seviyesine doğru bir tepki görüldü. Sonrasında haftanın son işlem gününde kurda kademeli bir düşüş eğilimi görülmeye başlandı. Ancak hala kalıcı bir rahatlamadan bahsedemiyoruz.

Dışarıda ise Avrupa Merkez Bankasının faiz kararı izlendi. Beklentiler dahilinde politika faizinde bir değişiklik yapılmadı ancak eylül ayına yönelik faiz indirimi kapısı da aralandı. Piyasalarda artık Majör Merkez Bankalarının gevşemeci adımlarını konuşmaya başladık. Rusya merkez bankası da geçtiğimiz hafta piyasaların beklentisi doğrultusunda 25 baz puanlık faiz indirimine gitti.

Bu hafta Fed’in faiz kararı gündemde olacak.
31 Temmuz akşamı Fed faiz kararını açıklayacak. Piyasalarda beklentiler 25 baz puanlık bir faiz indirimine gitmesi yönünde. Ancak son dönemde gelen veriler piyasaların beklentisini karşılayınca bu durum zaman zaman faiz indirim beklentisini zayıflatmıştı. Ancak genel beklenti kademeli bir şekilde faiz indirim sürecine başlaması yönünde. Bu beklenti haziran toplantısındaki açıklamalarla fiyatlamalara yansıtılmıştı. O akşam karar metnindeki değişiklikler ve Fed Başkanı Powell açıklamaları önemli olacaktır. Bundan sonraki aylar için faiz indirimine yönelik vereceği sinyaller yakından izlenecektir.

31 Temmuz TCMB yılın 3. Enflasyon raporunu yayınlayacak.
Geçtiğimiz hafta yapılan TCMB toplantısında enflasyon vurgusu, bu hafta yayınlanacak enflasyon raporunda yılsonu enflasyon beklentisinin aşağı yönlü revizesini güçlendirmiş durumda. Dolayısıyla önemli bir gün olacaktır ve soru-cevap kısmında Başkan Murat Uysal’ın vereceği cevaplarda yakından izlenmeli.

Yurtiçinde S&P’nin 2 Temmuz günü Türkiye’nin değerlendirme notunu yayınlaması bekleniyor. En son Fitch tarafından beklenmedik bir şekilde notumuz indirilmişti. S&P tarafından yapılacak açıklamalar önemli olabilir. Ancak olası bir not indirimi yurtiçi piyasalarda fazla agresif algılanacağını düşünmüyoruz.

Bu hafta İngiltere Merkez Bankası ve Japonya Merkez Bankası faiz kararları açıklanacak. ABD’de tarım dışı istihdam ve Fed’in yakından izlediği çekirdek kişisel tüketim harcamaları piyasaların takibinde olacak.

BORSA

BIST100 endeksi geçtiğimiz hafta 104000 seviyesinin üzerine doğru hareket etmesine rağmen güçlenmekte zorlandı. Ancak genel görünümde hala ortalamalarının üzerinde olması endeks açısından olumlu yorumlanıyor. Özellikle 101700 (22 Aylık ort) seviyesine kadar satışların karşılanması yukarı yönlü eğilimi adına önemli olacaktır. Bu haftada olası geri çekilmelerde 101700 desteği izlenecektir. Yukarıda ise 105000 seviyesi direnç konumunda izleniyor. Özellikle 103000 seviyesinin üzerindeki seyri endeksin 105000 seviyesine doğru hareketini desteklemeye devam edebilir. Teknik göstergeler olumlu. Endekste olası geri çekilmelerin sınırlı kalmasını bekleyebiliriz.

Not: Pozisyon girişleri Pazartesi açılış seansında oluşan fiyatlardan yapılacaktır. Giriş maliyetine göre satış hedefi ve stop loss seviyeleri belirlenecektir. Açılış seansının ardından tablomuz giriş fiyatları ile güncellenip tekrar gönderilecektir.

HANGİ HİSSE NE KADAR TEMETTÜ VERECEK? TIKLAYIN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin