İntegral Yatırım Haftalık Hisse Önerileri – (29 Nisan – 3 Mayıs 2019)

Geçtiğimiz hafta Borsa Endeksi %2.1 değer kaybederken, TL zayıflığını korudu ve DolarTL kuru 5.98 seviyesini gördü. TCMB faizleri beklendiği gibi değiştirmezken, karar metnindeki ifade değişiklikleri piyasalar tarafından faiz indirimine hazırlık olarak algılandı. Karar’ın ardından dolar kurundaki yükseliş hızlanırken, Borsa endeksi sert satıcılı bir gün geçirdi.

Genel olarak bakıldığında piyasalar üzerinde özellikle YSK ve ABD ile S-400 füzeleri ile ilgili belirsizlikler devam ediyor. CDS oranları halen yüksek ve risk algısında yumuşama görülmüyor. Risk algısı bu kadar bozuk olunca TCMB kararı da sert etki yaratmış görünüyor.

Yabancı kuruluşların bankaların sorunlu kredi portföylerine talip olduğu haberlerinin banka hisselerinde sınırlı etki gösterdiğini söylemek mümkün. Haber akışı ilk etapta banka hisselerinde etki etmiş olsa da bu etkilerin geçici olduğunu gözlemledik.
Önümüzdeki hafta gözler içeride YSK üzerinde olmaya devam edecek. Diğer yandan MHP Lideri Bahçeli’nin açıklamalar yapacağına yönelik haber akışları görüyoruz. Doğruluğu teyit edilmemiş olmakla birlikte açıklamalar olması durumunda içeriği önemli olacak. Siyaset sahnesinde oluşabilecek yeni gelişmeler ve yeni söylemler piyasaları etkileyebilir.

Bunların dışında ise içeride Pazartesi günü Türkiye ekonomik güven endeksi, Salı günü Mart ayı dış ticaret dengesi verilerini alacağız. Dış ticaret dengesi verileri aybaşında gümrük bakanlığı tarafından açılanması nedeni ile piyasa üzerinde etkili olması beklenmiyor. Yine Salı günü TCMB’nin geçen hafta gerçekleştirdiği PPK toplantı özetlerini alacağız. Piyasalar üzerinde etki yaratması beklenmiyor. Aynı gün TCMB yılın ikinci enflasyon raporu yayınlanacak. Enflasyon hedefinde revizyonlar gerçekleşebilir. Çarşamba günü 1 Mayıs nedeni ile Türkiye, Avrupa ve Çin piyasaları kapalı olacak. Perşembe günü Nisan ayı Türkiye PMI verileri ve Cuma günü ise Nisan ayı enflasyon verilerini alacağız. Haftanın en etkili verisi olan TÜFE rakamında beklentiler aylık bazda %0.92 ve yıllık bazda ise enflasyonun %19.57 seviyesine sınırlı bir gerileme yaratması bekleniyor. Bu gerilemede enflasyonun kendisinden çok baz etkisinin etkili olması bekleniyor.

Dışarıda ise Çarşamba günü akşamı Fed faiz kararı alınacak. Faizlerde değişiklik beklenmeyen toplantıda, Başkan Powell’ın açıklamaları gelecek süreç için ipuçları verebilir. Pazartesi günü ABD kişisel gelir ve harcamalar verileri ABD Doları için ön planda olabilir. Salı günü Çin Nisan PMI verileri özellikle emtia piyasalarını etkileyebilir. Aynı gün Euro bölgesi büyüme verileri alınacak. Perşembe günü İngiltere Merkez Bankası faiz toplantısı bulunuyor. Cuma günü ise Euro bölgesi enflasyon verileri ve ABD tarım dışı istihdam verileri önemli veriler arasında bulunuyor.

Borsa endeksinde genel anlamda zayıf görünüm korunuyor. Alımlar zaman zaman görülse de zayıf kaldığını izliyoruz. Kısa vadede toparlanma olması için 96000 seviyesinin üzerine yerleşen bir endekse ihtiyacımız var. Bu gerçekleştiği taktirde ilerleyen günlerde 98500 seviyesine doğru hareketler görebiliriz. Aşağıda ise 93700 desteği bulunuyor. Endeksin bu seviyenin altına gerilemesi durumunda 90000 seviyesindeki kritik destek bölgesi ilerleyen günlerde test edilebilir. Bu seviye oldukça önemli çünkü aylık ortalamalar bulunuyor. Endeksin 90000 seviyesinin altına gerilemesi ise yeni ve etkili bir düşüşün başlangıcı olabilir.

Bilançolar açıklanmaya devam ediyor. Bilançoların gelmesi hisse bazında hareketliliklere neden olabilir. Ancak genel zayıf görünümün iyileşmesi için mevcut risk algısının yumuşaması gerekiyor. Bunun için ise piyasadaki mevcut belirsizliklerin kalkması gerekli. Bu gelişmeler oluşmadıkça borsadaki baskı devam edebilir.

DÜŞÜK KOMİSYON VE ÜCRETSİZ CANLI BORSA İÇİN TIKLAYIN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin