İntegral Yatırım Haftalık Hisse Önerileri – (29 Mayıs – 2 Haziran 2023)

Haftalık Piyasa Stratejisi

Öncelikle seçim sonucunun tüm Türkiye’ye hayırlı olmasını dilerim. İkinci tur kesin olmayan sonuçlara göre %52,2 oy oranı ile Erdoğan 13. Cumhurbaşkanlığı yarışını önde tamamladı. Her şeyden önce ortada kesin bir sonuç var. Belirsizliği sevmeyen piyasa için bu netlik olumlu olarak algılanacaktır. Pazartesi günü Borsa İstanbul’da yukarı yönlü bir açılış ve bunun ardından gelen pozisyon değişimleri söz konusu olabilir. Birinci tur seçimi sonrasında piyasa mevcut iktidarın devam edeceğine yönelik beklenti içine girdi ve ağırlıklı olarak bunu fiyatladı. Bu nedenle bu sonuç piyasa için sürpriz değil. Birkaç gün olumlu bir hava olsa da piyasa eninde sonunda ekonomi politikalarına odaklanacaktır. Dolayısıyla seçim sonucunun yarattığı olumlu hava uzun soluklu olamayabilir. Mevcut iktidarın ekonomi politikaları ya da kadrosu ile ilgili yeni sunduğu net bir program şimdilik yok. Önümüzdeki süreçte ekonomi politikalarında yaşanabilecek olası bir değişim piyasanın dikkatini çekecektir. Özellikle ekonomi kadrosunda kimlerin olacağı önemli değişimlerden biri olur. Daha önce Mehmet Şimşek’in ismi zikredilmişti ancak bu konuda atılan bir adım yok.

Diğer taraftan mevcutta devam eden yeni ekonomi politikasının ekonomide iyileşmeye öncülük etmediğini izliyoruz. Dolayısıyla politika değişikliğine gidilip gidilmeyeceği bozulan bir çok dinamik açısından belirleyici olacaktır. Piyasa faiz politikasının nasıl işleyeceğini, KKM’nin geleceğini, kur seviyesindeki istikrarın nasıl sağlanacağını, bozulan faiz dinamiklerinin nasıl işleyeceğini ve güven ortamının tekrar tesis edilip edilmeyeceğini görmek isteyecektir. Yüksek enflasyon, yüksek cari açık, gelir gider dengesizliği, eksi net rezerv, bozuk kur politikaları ile ilgili yeni bir yol haritası olmadan yabancı yatırımcının gelmesini beklemiyoruz.

Tepkilerin hız kazanmasını bekleriz

Borsa endeksi Cuma günü teknik olarak iyi bir yerden kapattı. Kapattı yer 22 günlük ortalama olan 4580 seviyesi idi. Bu seviye muhtemelen önümüzdeki günlerde destek olarak kullanılacaktır. Yukarıda 4820 seviyesi güçlü direnç olarak karşımıza çıkıyor. Teknik göstergelerdeki eğilim yukarı yönde dönmüş görünüyor. Dolayısıyla kısa vadeli düşüş trendinin geçtiği 4850’li seviyelerin aşılması halinde teknik hızlanma sürebilir. Özetle, önümüzdeki güçlü direnç olan 4850 seviyesinin aşılması halinde yükseliş eğiliminin 5300 seviyesine doğru sürmesi beklenebilir. 4380 seviyesinin kısa vadeli güçlü destek olmasını beklemekteyiz.

Not: Pozisyon girişleri Pazartesi açılış seansında oluşan fiyatlardan yapılacaktır. Giriş maliyetine göre satış hedefi ve stop loss seviyeleri belirlenecektir. Açılış seansının ardından tablomuz giriş fiyatları ile güncellenip tekrar gönderilecektir.

Kaynak: İntegral Yatırım Haftalık Borsa Bülteni

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@Hisse_Onerileri'ni Twitter'da Takip Et!

GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNİ KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!