İntegral Yatırım Haftalık Hisse Önerileri – (28 Ekim – 1 Kasım 2019)

Haftalık Değerlendirme ve Strateji

Geçen hafta TCMB’nin faiz kararı yurt içinde piyasanın gündemindeydi. Hatırlayacak olursak Merkez Bankası 250 baz puan faiz indirimine giderek faizi yüzde 16.50’den yüzde 14’e çekti. Piyasada ortak görüş, Merkez Bankasının 100 – 150 baz puan faiz indirimine gitmesi yönündeydi. Ancak TCMB beklenenden daha cesur bir adım attı. Karar metnine bakıldığında faiz indiriminde enflasyon beklentilerinin ve küresel talepteki yavaşlamanın ana etken oldu. Suriye operasyonundan uzaklaşmamız, Merkez Bankasının faiz indirimini piyasanın sindirmesi ve yurtdışının pozitif havasıyla birlikte endekste 100 bin üzeri seyirler korunuyor. Bu hafta Cumhuriyet Bayramı nedeniyle bizim için kısa bir hafta olsa da hem yurt içi hem de yurtdışında önemli gelişmeler izlenecek.

Yurt içinde Merkez Bankasının faiz indiriminden sonra piyasa bu Perşembe günü açıklanacak yılın son enflasyon raporuna kilitlendi. Bu raporda TCMB’nin enflasyon beklentisinin piyasayla ne kadar uyuşup uyuşmayacağını anlayacağız. 250 baz puan faiz indirimden sonra TCMB’nin yüzde 10’lara yakın yıl sonu enflasyon beklentisi olduğunu anlıyoruz. Dolayısıyla piyasa yılın son enflasyon raporu piyasa için ön planda olacak. Bununla birlikte Cuma günü Fitch Türkiye raporunu açıklayacak. Fitch’ten bizim kredi notumuzu değiştirmesini beklemiyoruz. Ancak görünümü yukarı revize etmesini bekliyoruz. Bu da endeksteki olumlu havanın desteklenmesini sağlayacaktır.

Yurt dışı endeksleri hem potansiyel açısından hem de moral açısından kuvvetli görünüyor. Bu hafta ABD’de yaklaşık 145 şirket bilançosu açıklanacak. Bunlar içerisinde banka bilançoları ve Apple’da yer alıyor.

Dolayısıyla bu hafta ABD endekslerinde bilanço performanslarına bağlı olarak dalgalanma görebiliriz. Bununla birlikte Çarşamba günü Fed toplantısı var. Piyasa Fed’den 25 baz puanlık bir faizi nadirimi bekliyor. Fed’in faizlerde indirime gitmesi piyasa için sürpriz olmayacaktır. Burada önemli olan Fed’in iletişimi olacak. Faiz indirimlerine ara verme konusunda piyasayla iletişimi ve bilanço küçültülmesine yönelik kararlar piyasa fiyatlama isteği yaratabilir. Cuma günü açıklanması beklenen tarım dışı istihdam rakamları Fed’in faiz indirimlerine ara verip vermeyeceği konusuna ışık tutabilir. Amerika’da işsizlik oranının oldukça düşük beklenirken ortalama saatlik kazançlarda da toparlanma beklentisi var. Dolayısıyla ABD verileri piyasanın rotasyonunu belirleyebilir.

Avrupa’da ise gözler Brexit’te. Bugün ya da yarın Brexit’in ertelenip ertelenmeyeceği kararı açıklanacak. Şayet, üç aylık bir erteleme piyasa için sürpriz olmaz. Ancak erteleme kararı Sterlin ve Euro üstünde baskı oluşturabilir ve piyasalarda bir realize kapısı açabilir. Ancak bu kar realizasyonlarının derin olmasını beklemiyoruz.

Borsa endeksinde sekiz günlük güçlü performans izledik. Endeks 93000 seviyesinden toparlanarak 100 bin seviyesinde dinleniyor. Endekste 50 ve 22 günlük ortalamalar 100 bin seviyesine kümelenmiş durumda. Dolaysıyla teknik olarak 100 bin üstündeki seyrin sürmesi endeksi potansiyel olarak 104000 – 105000 bölgesine taşıyabilir. Endekste olumlu görüşümüz halen daha devam ediyor. Bununla birlikte TCMB faiz indiriminden sonra bankacılık endeksinin güçlenmeye başlaması endeksin itici gücü olacaktır. Bu hafta da bilançoları almaya devam ediyoruz. Bankalardan Akbank’ın net karı hemen hemen beklentimize paralel geldi. Bu hafta Garanti bankasının bilançosunun açıklanması bekleniyor. Endekste kar realizasyonu gelmesi halinde 97500 seviyesi bizim için önemli bir yer. Ancak bu seviyenin üstündeki seyirlerin korunması halinde endeksteki kayıpların derin olmasını beklemiyoruz.

Not: Pozisyon girişleri Pazartesi açılış seansında oluşan fiyatlardan yapılacaktır. Giriş maliyetine göre satış hedefi ve stop loss seviyeleri belirlenecektir. Açılış seansının ardından tablomuz giriş fiyatları ile güncellenip tekrar gönderilecektir.

KİŞİSEL YATIRIM TERCİHİNİZE GÖRE SİZE UYGUN HİSSELERİ ANINDA “ÜCRETSİZ” BULUN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin