İntegral Yatırım Haftalık Hisse Önerileri – (23-27 Mayıs 2022)

Haftalık Piyasa Stratejisi

Küresel piyasalar geçtiğimiz hafta merkez bankalarının izleyeceği para politikasına ilişkin belirsizlikler, yüksek enflasyon görünümü ve ekonomilerde durgunluk görüleceği endişeleri değer kaybını sürdürdü. Fed Başkanı Powell, yeniden enflasyondaki düşüşü görene kadar sıkılaşmaya devam edeceklerinin mesajını verdi. Enflasyonda düşüş görülmediği durumda ise daha agresif hareket edebileceklerini ifade etti. Fed’in Mayıs ayında 50 baz puan faiz artırmasının ardından, önümüzdeki iki toplantı için de 50’şer baz puan faiz artırımına devam etmesi bekleniyor. Fed’in sıkılaşmasını sürdüreceğine yönelik beklentiler küresel piyasalarda risk iştahının zayıf kalmasına sebep olmaktadır. Son 7 haftadır değer kaybeden ABD borsaları geçen haftayı da düşüş kaydederek tamamladı. Haftalık bazda S&P 500 endeksi %3,05 kadar değer kaybederken, Dow Jones endeksi %2,90 düştü. Nasdaq endeksi ise %3,82 değer kaybetti. Avrupa endeksleri de geçen haftayı düşüşle tamamladı. Almanya Dax endeksi %0,33 değer kaybetti. Küresel borsalar haftayı düşüşle tamamlarken, içeride BİST100 endeksi %1,94 kadar değer kaybetti. İlk çeyrek finansallarının tamamlanmasının ardından küreseli takip eden Borsa İstanbul küreselin zayıf seyrinden negatif etkilenmektedir. BİST100 endeksi son 2 haftadır değer kaybediyor.

Geçtiğimiz hafta dolar endeksi ve ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde gevşeme görüldü. ABD 10 yıllık tahvil faizleri %2,91 seviyesinden %2,78 seviyesine geriledi. 6 haftadır yükseliş kaydeden dolar endeksi ise geçen hafta 104,4 seviyesinden 103 seviyesine geriledi. Doların güçlü seyrini sürdürememesi ile birlikte gelişmekte olan ülke para birimlerinde rahatlama görüldü. Geçen hafta gelişmekte olan ülke para birimleri dolar karşısında güç kazanırken, TL negatif ayrışmasını sürdürdü. Haftaya 15.66 seviyesinde başlayan DolarTL, hafta içerisinde 16.00’a yaklaştı ve haftayı %2,74 yükselişle 15.90 seviyesinde sonlandırdı.

Bu hafta küresel piyasalarda gündem yoğun

Bu hafta Salı günü küresel çapta açıklanacak olan Mayıs ayı imalat ve hizmet PMI verileri takip edilecek. Çarşamba günü ise FOMC toplantı tutanakları yayınlanacak. Perşembe günü ABD 3. Çeyrek büyüme verisi ve haftalık işsizlik başvuruları takip edilecek. Cuma günü ise ABD’de kişisel gelir ve kişisel harcamalar verileri açıklanacak.

Diğer taraftan, dünyanın tanınmış iş insanları ve politikacılarının bir araya geleceği Dünya Ekonomik Forumu takip edilecek. Bu yıl toplantıya 50 devlet lideri, 300 hükümet temsilcisi ve yaklaşık 2 bin 500 küresel iş dünyası yetkilisinin katılması bekleniyor. Dünya liderleri ve tanınmış iş insanlarının vereceği mesajlar yakından takip edilecektir.

Yurt içinde gözler TCMB toplantısında olacak

Bu hafta Pazartesi ve Salı günleri Hazinenin tahvil ihaleleri takip edilecek. Aynı zamanda Pazartesi günü TCMB Piyasa Katılımcıları Anketi takip edilecek. Yılsonu için enflasyon beklentilerindeki değişiklik piyasanın takibinde olacaktır. Mart ayı anket döneminde yüzde 40,47 olan enflasyon beklentileri Nisan ayında yüzde 46,44’e yükselmişti. Perşembe günü ise TCMB’nin faiz kararı takip edilecek. TCMB’nin son 4 toplantıda olduğu gibi bu toplantıda da faizlerde değişikliğe gitmesi beklenmiyor. Ancak, son 2 haftadır DolarTL’de takip edilen sert yükselişin ardından verilecek mesajlar yakından takip edilecektir.

Borsa

BİST100 endeksi geçen haftayı %1,94 düşüşle 2372 seviyesinde tamamladı. Küresel borsaların zayıf seyretmesi BİST100 endeksine de negatif yansımaktadır. Yılbaşından itibaren küresele göre pozitif ayrışan endeks, ilk çeyrek finansallarının tamamlanmasının ardından küreseldeki zayıf seyirden etkilenmeye başladı. 2400 seviyesi teknik direnç görevi görüyor. Hafta içerisinde sürekli 2400 seviyesi test edilse de günlük kapanış 2400 seviyesi üzerinde gerçekleşmedi. Küreseldeki zayıf risk iştahı ile birlikte 2400 seviyesinin aşılamaması durumunda BİST100 endeksi 50 günlük hareketli ortalaması olan 2324 seviyesine gerilemek isteyebilir. Bu nedenle 2360 altında günlük kapanış görülmesi durumunda temkinli olmak adına kısa vadeli pozisyonlar azaltılabilir. 2400 üzerindeki seyirlerde yükseliş hareketinin devamı için 2430 üzerinde yerleşik seyirler aranacak.

Not: Pozisyon girişleri Pazartesi açılış seansında oluşan fiyatlardan yapılacaktır. Giriş maliyetine göre satış hedefi ve stop loss seviyeleri belirlenecektir. Açılış seansının ardından tablomuz giriş fiyatları ile güncellenip tekrar gönderilecektir.

Kaynak: İntegral Yatırım Haftalık Borsa Bülteni

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@Hisse_Onerileri'ni Twitter'da Takip Et!

GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNİ KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!