İntegral Yatırım Haftalık Hisse Önerileri – (22-26 Temmuz 2019)

Haftalık Değerlendirme ve Strateji

Piyasa üzerindeki mevcut belirsizliklerin olumlu yönde hafiflediği ve fiyatlamalara pozitif yansıdığı bir haftayı geride bıraktık. ABD Başkanı Trump’ın açıklamaları S-400 ile ilgili yaptırımlar konusunda piyasaları rahatlatırken, AB’den gelen yaptırım açıklamaları ise beklenen etkiyi yaratmadı. Trump’ın açıklamaları piyasaların önündeki en iyi olasılıklardan birisi olarak gerçekleşti diyebiliriz. Bunun ardından Borsa endeksinde yükseliş, döviz ve faizde gerileme görüldü.

Önümüzdeki hafta Perşembe günü TCMB PPK toplantısı bulunuyor ve her ne kadar anketlerde 250 baz puan bekleniyor görünse de piyasalarda 300-400 puan arasında bir faiz indirimi fiyatlanmış durumda görünüyor. Bu beklentiye paralel olarak döviz kurlarında henüz yukarı yönde bir reaksiyon almıyoruz. Bu durum bize MB’nın beklenen yönde bir indirime gitmesi durumunda dolar kurunda önemli hareketler olmayacak görünüyor. Diğer yandan önümüzdeki hafta S-400 konusundaki gelişmeler takip edilmeye devam edecek. Ancak Trump’ın açıklamalarından sonra piyasada bu konuda bir rahatlama olduğu net bir şekilde söylenebilir.

Gelecek hafta içerideki en önemli gelişme MB’nın faiz kararı olacak. Dışarıda ise Perşembe günü Avrupa Merkez Bankası (ECB) faiz kararı ve Başkan Draghi’nin açıklamaları izlenecek. ECB’den faiz indirimi beklenmiyor. Ancak Fed ile birlikte gevşek para politikasına hazırlanan ECB’de açıklamalar küresel piyasalar için önemli olacak. Draghi’den gevşeme yönünde açılamaların devamı durumunda GOÜ (Gelişmekte Olan Ülkeler) piyasaları için olumlu hava desteklenmeye devam edebilir. Cuma günü ise ABD 2.çeyrek büyümesi ilk hesaplama verisi bekleniyor. 1Q’da %3.1 büyüme gösteren ABD ekonomisinde 2Q için büyüme beklentileri %1.9 seviyesinde. Bu seviyenin altında ya da beklentiler doğrultusunda gelecek bir veri piyasalarda Fed’in faiz indirim beklentilerini destekleyecek görünüyor. Buna ek olarak beklentilerin altında bir büyüme verisi Fed’e yönelik 50 baz puan faiz indirimi beklentilerini tekrar yükseltebilir. Çarşamba günü ise Almanya, Euro bölgesi ve ABD Temmuz ayı PMI verileri de piyasalar için önemli olması beklenen veriler arasında yer alıyor.

Borsa endeksi geçen hafta Trump’ın açıklamaları ve S-400 konusundaki risk algılarının yumuşaması ile 100500 direncini geçerek 102800 seviyesine kadar yükseliş gösterdi. TCMB’nin faiz indirim beklentisi ile Tahvil faizlerinde %19 seviyesinden %17.60 seviyesine kadar düşüş oluştu. Faizlerdeki düşme beklentisi borsa fiyatlamalarına pozitif yansıyor.

BIST100 endeksinin Cuma günkü kapanışı, açılışın altında gerçekleşti. Endeks 102382 seviyesinde açılış gerçekleştirmişti ancak günü 101849 seviyesinde tamamladı. Yükseliş sonrası oluşan bu formasyonu piyasada kısa vadeli bir kar satışı habercisi olarak görebiliriz. Teknik olarak 100500 seviyesine kadar düzeltmeler olabilir. Ancak bu seviyenin altına kayacak düşüşler bizi rahatsız edecektir. Strateji olarak 100500 üzerinde kaldığımız sürece endekste kısa vadeli yükseliş isteğinin devam edeceğini düşünüyoruz. Hedef 105000-106000 dirençleri olabilir.

22-aylık ortalama 101700 seviyesinde

Burada bir noktaya değinmekte fayda var. 101700 seviyesinde Borsa endeksinin 22-aylık ortalaması bulunuyor. Bu seviye endekste baskı yaratabilir. Başka deyişle endeks bu seviyeyi geçse bile tekrar bu seviyeye dönmek isteyebilir. Cuma günü buna benzer bir gelişme yaşadık. Bunun anlamı şu; ortalama aylık olduğu için ay içerisinde endeks 105000-106000 seviyelerine yükselebilir ancak bu seviyelerden yeniden 101700 seviyelerine geri çekilme isteği oluşabilir. Bu nedenle eğer endeksin 105000 seviyelerine yükselmesi durumunda bu noktalarda etkili olabilecek kar satışlarınadikkat etmekte fayda olacaktır.

Piyasalardaki seyirde, S-400 konusundaki ABD-Türkiye ilişkilerinin nasıl devam edeceği, Fed ve ECB’nin adımları sonrasında küresel piyasalarda özellikle GOÜ için oluşacak algılamalar, içeride faiz indirimi ve şirket borçlarının yapılandırılmasının yaratacağı etkiler önemli olacak. Bunlara ek olarak bilançolarda hisse fiyatlamaları üzerine önemli olacak.

Borsa da 6 aylık bilançoların açıklanması yaklaşıyor. 23 Temmuz’da TAVHL ile bilançoların başlaması bekleniyor. 25 Temmuz AKBNK, 26 Temmuz TTKOM 2Q bilançolarının gelmesi bekleniyor. Bilançoların önceki haftalara kıyasla daha iyimser piyasa algısında gelmesini olumlu buluyoruz. Güçlü bilançoya sahip, yüksek ihracata sahip, dengeli borcu bulunan şirketlerin bu yıl için şansları diğerlerine göre yüksek kalmaya devam edecek. Telekomükasyon sektörü, petrokimya sektörü, havacılık, yazılım teknoloji ve ihracatı yüksek şirketler bu yılın başında önerimiz idi. Bu düşüncemiz halen devam ediyor.

Not: Pozisyon girişleri Pazartesi açılış seansında oluşan fiyatlardan yapılacaktır. Giriş maliyetine göre satış hedefi ve stop loss seviyeleri belirlenecektir. Açılış seansının ardından tablomuz giriş fiyatları ile güncellenip tekrar gönderilecektir.

HANGİ HİSSE NE KADAR TEMETTÜ VERECEK? TIKLAYIN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin