İntegral Yatırım Haftalık Hisse Önerileri – (22-26 Haziran 2020)

Haftalık Piyasa Stratejisi

Borsa İstanbul haftayı %3.4 yükselişle kapatırken, uzun zaman sonra BIST30 ve BIST100 endeks hisseleri öncülüğünde bir hareket gördük. BIST30 endeksi %3.6 yükselirken, Bankacılık endeksinde %3.4 yükseliş yaşandı. BIST100 harici XTUMY endeksi ise %1.9 yükselişle yetindi.

Geçen hafta TCELL hareketi iletişim sektörüne %16.3 yükseliş getirirken, HALKB ve VAKBN de yaşanan hızlı yükselişler bankacılık endeksini hareketlendirdi. Banka hisselerinin katılımı ile Borsa’da uzun zamandır izlediğimiz hareket Endeks dışı hisselerden Endeks hisselerine yönelmiş oldu.

Rekor Hacim
Borsa’da toplam 35.8 milyar TL ile rekor işlem hacmi oluştu. Yükselirken hacmin artması olumludur genelde ancak bu hacme karşılık endeksin daha uzayan bir çubukla kapatmasını tercih ederdik. Bu görünüm HALKB ve VAKBN hisselerinde mevcut ancak ASELS hissesinde büyük hacme rağmen kararsız bir kapanış izledik. Ayrıca TCELL’in Cuma günkü satış ağırlıklı kapanışı da endeksin yüksek hacme rağmen uzayan bir çubukla kapatmasına engel olmuş görünüyor. Bu nedenle Endeksteki mevcut kapanış bir miktar kararsız görünüme sahip.

Strateji
Ancak Borsa endeksinde görünüm halen olumlu. 113300 direncinin üzerinde bir kapanış oldu. Henüz bu direnç seviyesinden uzaklaşmış değil. O yüzden 113300 kritik bir destek olacak. Bu seviyenin üzerinde tutunamaz ise 110600 desteğine doğru geri çekilme görülebiliriz. Kısa vadeli işlem yapanlar 113300 desteğini endekste stop loss alabilirler. Daha rahat ve geniş bakan yatırımcılar ise 110600 seviyesini stop seviyesi alarak yollarına devam edebilirler.

Buna karşın borsa endeksinin 113300 seviyesi üzerine yerleşmeyi başarması durumunda ise 116300 direnci test edilebilir. Endeksin bu seviyeyi geçmesi durumunda 118600 direnci izlenecek. Banka hisselerindeki seyir, özellikle HALKB ve VAKBN hisselerindeki seyirler endeks üzerinde etkili olacaktır. Bunun yanında TCELL, ASELS, BIMAS ve TUPRS hisselerindeki seyirlerde bir o kadar etkili olabilir. Hisse bazlı hareketler sert olabilir ancak birinin yarattığı olumlu etki diğerinin olumsuz etkisi ile nötrleşebilir ve endeks bazında daha karışık seyirler izleyebiliriz. Rekor hacimlerin olduğu günler her zaman dikkatli olunması gereken günlerdir.

HALKB İle İlgili Haber Akışları
HALKB ile ilgili olarak ABD’deki davaya bakan savcı Geofrey S.Berman’ın görevden alındığı yönünde haberler okuduk. Aynı zamanda Berman’ın istifa etmediğini yeni savcı gelene kadar göreve devam ettiği yönünde açıklamaları geldi. Cuma günü HALKB hissesinde yaşanan ani yükselişin bu haberle ilgili olduğu görünüyor. Bunun dışında bu kadar sert harekete neden olabilecek bir haber akışı izlemedik.

Halkbank’daki hareket VAKBN hissesini de etkilemiş olabilir. Bunun sonucu olarak diğer banka hisseleri de pozitif etkilenmiş görünüyor. Elbette bunlar tahmin. Altı büyük bankanın pd/dd oranlarının ortalama 0.53x seviyesinde bulunuyor. HALKB pd/dd oranı 0.46x ile ISCTR’den sonra en düşük seviyede. Sektör ortalamalarına göre HALKB hissesi pd/dd oranına göre %15 iskontolu görünüyor. Dava ile ilgili iddianamenin hazırlandığı Ekim 2019 tarihinde HALKB 0.22x pd/dd çarpanına adar düşmüştü. İlk gelişmelerin başladığı 2017 yılında ise 0.77x pd/dd çarpanı ile işlem görmekteydi. Kısa Vadede %15 iskonto kapanabilir ancak bankaların uzun vadeli çarpanlarına geri dönmeleri için ülke risk primi CDS’lerin gerilemesi gibi başka gelişmelere ihtiyaç olabilir.

ABD S&P Endeksi
ABD S&P endeksinde genel olarak 3000 seviyesinin altına düşmedikçe sorun görmüyoruz. ABD’de vaka sayıları durmak bilmiyor. Bununla birlikte ekonomideki açılmanın istenen canlılığı getirmediği yönünde düşünceler güçleniyor. S&P endeksi 3160 direncini geçebilirse yükseliş hızlanabilir. Aksi halde yatay dalgalı günler görebiliriz. Ancak 3000 seviyesi kırmızı bir çizgi.

Dolar
DolarTL kurunda düşmeyen ancak buna karşılık yukarı doğru hızlanmayan bir seyir izliyoruz. 6.89 seviyesindeki 50 günlük ortalama önemli bir direnç. Bu seviye aşılmadıkça DolarTL kurunu zayıf bir seyir olarak izlemeyi sürdüreceğiz. Dolar endeksi DXY’nin geçen hafta gösterdiği güçlenme içeride DolarTL kurundaki harekete neden olmuş olabilir. 6.80 seviyesi ise destek olarak izleniyor. Dolar kurunda tansiyonun düştüğünü söylemek için 6.80 desteğinin altına seyirler görmemiz gerekiyor. TCMB’nin haftaya yapacağı toplantıda 25 baz puanlık bir indirim genel beklentiler arasında bulunuyor. Ancak bu bazda bir indirimin dolar kuru üzerinde etkili olacağını beklemiyoruz.

İçerde TCMB Faiz Toplantısı, Dışarda ABD Büyüme verisi ve PMI rakamları
Önümüzdeki hafta içeride Perşembe günü TCMB faiz kararı alınacak. TCMB politika faizi %8.25 seviyesinde bulunuyor. Beklentiler Merkez’den 25-50 baz puanlık bir indirim geleceği yönünde. Salı günü ise Hazine ihaleleri izlenecek. Çarşamba günü Haziran ayı Kapasite Kullanım verileri alınacak.

ABD tarafında ise Perşembe günü 1Ç büyüme verileri izlenecek. Hafta genelinde PMI verileri hem ABD hem Avrupa tarafında etkili olacak. Ayrıca virüs ile ilgili gelişmeler yine izlenmeye devam edecek.

Not: Pozisyon girişleri Pazartesi açılış seansında oluşan fiyatlardan yapılacaktır. Giriş maliyetine göre satış hedefi ve stop loss seviyeleri belirlenecektir. Açılış seansının ardından tablomuz giriş fiyatları ile güncellenip tekrar gönderilecektir.

Kaynak: İntegral Yatırım Haftalık Borsa Bülteni

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN