İntegral Yatırım Haftalık Hisse Önerileri – (20-24 Haziran 2022)

Haftalık Piyasa Stratejisi

Geçtiğimiz hafta piyasaların en önemli odak noktası Fed toplantısıydı ve risk iştahında karışık seyirler izlendi. Fed, tekrar 40 yılın zirvesine yükselen enflasyon sonrası 75 baz puan faiz artırımına giderken önümüzdeki toplantı için 50 baz puan artırım sinyali verildi. Enflasyonu 40 yılın zirvesinde seyreden bir diğer ülke olan İngiltere’de de BoE, üst üste 5. Toplantıda faiz artırdı. Genel olarak merkez bankalarından faiz artırım kararları ve sıkılaşma mesajları gelmeye devam ederken tahvil faizlerinde de rekor yükselişler kaydedildi, Dolar Endeksi tekrar 2002’den bu yana en yüksek seviyelere çıktı. Yükselen tahvil faizleri endeksler ve riskli varlıklar üzerinde baskı yaratmaya devam etti. Önümüzdeki haftalarda da piyasaların ana odak noktası merkez bankalarından gelecek mesajlar olmaya devam edecek. Tahvil faizlerindeki oynaklıklar da piyasalarda fiyatlamalarda ana katalizörlerden biri olduğu için yakından izlenecek.

İçeride de Borsa cephesinde küreselle paralel hareket ettiğimiz bir hafta geride kaldı. Uzun zamandır küreseldeki hareketlilikten ayrışan BİST100 ana endeksin küresel endekslerle korelasyonu geçtiğimiz hafta artış gösterdi. Endeks hafta genelinde %0,38 düşüşle yatay negatif bir performans sergiledi. Önümüzdeki hafta da Borsa İstanbul cephesinde küreselle korelasyon izlenebilir ancak TCMB toplantısı dolayısıyla içerideki haber akışları fiyatlamalarda daha etkili olabilir.

Küresel PMI verileri takip edilecek

Bu hafta veri gündemi nispeten sakin olacak. Pazartesi günü ABD’de piyasalar tatil olacak. Hafta genelinde en önemli veri ise Perşembe günü açıklanacak olan Haziran ayı öncü imalat ve hizmetler PMI rakamları olacak.

Yurtiçinde TCMB faiz kararı izlenecek

TCMB’nin Perşembe günü faiz kararını açıklaması beklenirken konsensüs beklenti faizlerin sabit bırakılması yönünde. Karar metninde yer alacak ifadeler piyasa tarafından yakından izlenecek.

DolarTL

DolarTL kuru geçtiğimiz hafta 17,05-17,35 aralığında dalgalı bir seyir izledi. Dolar kuru haftayı %1,21 haftalık kazançla tamamladı. Kurda yükseliş geçtiğimiz haftaya göre yavaşlasa da devam ediyor. DolarTL kurunda 17 seviyesi üzerine yerleşen bir seyir söz konusu. 17,23 seviyesi ise kısa vadeli destek konumunda.

Borsa

Borsa İstanbul’da geçtiğimiz hafta dalgalı bir seyir izlendi. Haftalık kapanış ise %0,38 kayba işaret ediyor. 2500 üzerinde 2533 seviyesinde kapanış gerçekleştiren endekste 2500 üzerinde kalındıkça yükseliş potansiyeli korunuyor. 2500 altına sarkmalarda ise 2470 seviyesindeki 50 günlük ortalama üzerinde kalındıkça umut var. 2500 üzerinde 2560-2590 yakın direnç noktaları. Güçlü bir iştah oluşması halinde 2680 zirvesine doğru yükselişler izlenebilir.

Not: Pozisyon girişleri Pazartesi açılış seansında oluşan fiyatlardan yapılacaktır. Giriş maliyetine göre satış hedefi ve stop loss seviyeleri belirlenecektir. Açılış seansının ardından tablomuz giriş fiyatları ile güncellenip tekrar gönderilecektir.

Kaynak: İntegral Yatırım Haftalık Borsa Bülteni

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@Hisse_Onerileri'ni Twitter'da Takip Et!

GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNİ KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!