İntegral Yatırım Haftalık Hisse Önerileri – (20-24 Eylül 2021)

Haftalık Piyasa Stratejisi

Geçtiğimiz hafta piyasaları domine eden gelişme Dolar Endeksi’ndeki yükseliş oldu. 92.50 üzerinde tutunan Dolar Endeksi haftayı 93.25 seviyesinde tamamladı. Küresel risk iştahında zayıflama takip edilirken BİST100 Endeksi de haftayı %1.34 düşüşle kapattı. Bu haftanın en önemli gelişmesi Fed’in salı günü başlayacak ve çarşamba günü karar açıklanacak olan toplantısı olacak. Geçtiğimiz hafta ABD’den gelen TÜFE rakamı %5.3 ile beklentilere paralel geldi. Ancak enflasyon 2008 krizinden bu yana en yüksek seviyelerde tutunuyor. Piyasalar, FOMC toplantısından varlık alımlarının azaltımına yönelik mesaj arayacak. İçeride ise bizim için perşembe günü gerçekleşecek TCMB toplantısından çıkacak karar kritik olacak.

Küresel piyasalarda gözler Fed’de

Bu haftanın en önemli gündem maddesi, çarşamba günü Fed toplantısından çıkacak karar olacak. Piyasalar geçtiğimiz hafta ortasından itibaren Fed toplantısını fiyatlamaya başladı bile. Dolar Endeksi haftayı 93.25 seviyesinde tamamladı. Dolar Endeksi’ndeki yükseliş sonrası emtialarda ve özellikle ons altında baskı hissedildi. Ons altın haftayı %1.85 düşüşle 1754 seviyesinde tamamladı. Çarşamba günkü toplantıda Powell’dan ve Fed’den güvercin tonlamada mesajlar gelmesi durumunda piyasalarda baskı hafifleyerek Dolar Endeksi’nde düşüş kaydedilebilir. Ancak şahin tonlamalar baskının boyutunun arttığını izlememize sebep olabilir.

Borsa

Geçtiğimiz hafta hem küresel risk iştahındaki baskı hem de iç dinamiklerle beraber BİST100 haftayı %1.34 düşüşle 1419 seviyesinden tamamladı. Endeks 22 haftalık ortalamaya denk gelen 1416 seviyesinden güç alıyor ancak teknik görünüm zayıf ve baskı sürüyor. Bu seviyenin hemen altında ise 1408 seviyesindeki 50 haftalık ortalama güçlü destek olarak takip ediliyor. Bu seviyeler üzerinde potansiyel korunurken 1408 seviyesi altında kapanışlar endekste satışları derinleştirebileceğinden temkinli olmakta fayda var. Endekste mevcut seviyelerde %100 hissede olmak riskli olabilir. Destek seviyelerinde bulunan endekste tepki alımları gelmesi halinde ise 1430 ve 1450 seviyeleri direnç olarak izlenecek.

DolarTL TCMB’yi bekliyor

Önceki hafta Kavcıoğlu’nun “çekirdek enflasyon” vurgusunun ardından yükselişe geçen DolarTL, yükseliş ivmesini geçen hafta da sürdürdü. Hem TCMB öncesi belirsizlikler hem de Dolar’ın küresel sahnede değer kazanması kurda yükselişe hız kazandırdı. Geçtiğimiz hafta Türk Lirası Dolar’a karşı %2 değer kaybetti. Ülke risk primi CDS de yükselişini sürdürerek 384 seviyesine kadar geldi. Kurda teknik görünüm yukarıyı işaret etmesine karşın çarşamba günü Fed’den, perşembe günü TCMB’den çıkacak kararlar ve açıklamalar öncesinde hassasiyet yüksek. Ana yön bu 2 kritik merkez bankası toplantısının ardından belirlenebileceği için yeni pozisyonlanmalara karşın temkinli olmakta fayda var. Haftayı 8.64 seviyesinde tamamlayan DolarTL’de aşağıda 8.50, yukarıda 8.70 seviyelerini takip ediyoruz.

Not: Pozisyon girişleri Pazartesi açılış seansında oluşan fiyatlardan yapılacaktır. Giriş maliyetine göre satış hedefi ve stop loss seviyeleri belirlenecektir. Açılış seansının ardından tablomuz giriş fiyatları ile güncellenip tekrar gönderilecektir.

Kaynak: İntegral Yatırım Haftalık Borsa Bülteni