İntegral Yatırım Haftalık Hisse Önerileri – (2-6 Aralık 2019)

Haftalık Değerlendirme ve Strateji

Borsa endeksi geçtiğimiz hafta 108100 direncine doğru yeni bir girişimde daha bulundu ancak geçmeyi başaramadı ve haftayı %0.3 gibi sınırlı bir yükseliş ile kapadı. Cuma günkü kapanış bir miktar zayıf oldu diyebiliriz. Döviz cephesinde ise yeni bir gelişme yok. DolarTL kuru 5.75 seviyelerinde yatay ve yönsüz hareketini korudu. Bu cephede beklentilerimize paralel hareket izliyoruz. Faiz tarafında ise tahvil faizleri %12 seviyelerine sakin seyrini sürdürüyor.
İç tarafta faiz ve enflasyondaki düşüş hikâyesi artık borsaya yeterli gelmiyor görüntüsü var gibi. Piyasa belki de ekonomideki toparlanmanın daha kalıcı olduğuna dair daha çok sinyal görmek istiyor. Bu açıdan Pazartesi günü açıklanacak 3.çeyrek büyüme verileri ve Salı günü gelecek olan Kasım ayı TÜFE verileri bu konuda yardımcı olabilir. Sonraki hafta açıklanacak olan Sanayi üretimi verileri ise kilit rol oynayabilir. Borsa endeksi üzerinde 108000 seviyelere geldikçe bir baskı olduğu açık. Bu seviyeler giderek daha büyük eşik özelliği taşıyor. Her seferinde yaşanan bu zorlanma, bu seviyelerin geçilmesi durumunda yaşanacak yükselişi daha sert yapacaktır. Ancak piyasalar bunu daha fazla uzatamaz. Daha fazla zaman geçmeden 106000-108000 seviyelerinin endekste geride kalması gerekli. Aksi halde yükselemeyen borsa düşer tecellisi de yaşanabilir.

Yabancılar, Yapı Kredi Bankası ve Koç Holding Hisseleri

Yabancı yatırımcılar son iki haftadır TCMB verilerine göre hisse senedinde alım gerçekleştirdiler. Borsa endeksinin yukarı hareketini koruması için yabancının katılımının daha güçlü olması gerekiyor. Burada bankacılık endeksinin 151000 seviyesini geçemediğini izliyoruz. YKBNK geçen hafta endekse baskı yaratan bir seyir izledi. Nitekim hafta sonu Koç Holding’in hisse devirleri ile ilgili açıklama geldi. Açılamaya göre Unicredit’in YKBNK üzerinde dolaylı olan %40.95 olan payı, doğrudan olmak üzere %31.93 seviyesine düşüyor. KCHOL’in payı ise doğrudan %9.02 payın gelmesi ile doğrudan ve dolaylı olmak üzere toplam %50 sınırına ulaşıyor. Unicredit için Yapı Krediden çıkıyor yorumu yapmak yanlış. Banka’da kalmaya devam ediyor. Bir yıl önce Yapı Krediye olan ortaklığının dolaylı değil doğrudan olması yönünde görüşmeler olduğu haberleri çıkmıştı. Sonuç olarak doğrudan ortaklık şeklini almış görünüyor.

Bu işlemde YKBNK hisseleri için satış fiyatı 2.1220 olarak belirleniyor. Hissenin son kapanış fiyatı 2.40TL olduğu dikkate alınırsa bu pazartesi sabahı açılışta hissede ve borsa üzerinde baskı yaratabilir.

Tabi işlemin birde Koç Holding boyutu var. Bu işlem ile birlikte KCHOL’ün kasasından nakit çıkışı olacak ancak YKBNK’daki payı %9.02 artmış olacak. Bu Holding’in bilançosunda tam konsolidasyon kapsamına almasına neden olacak. Aktiflerinde büyüme görülecek. Piyasa bu gelişmeyi Koç holding hisseleri üzerinde nasıl değerlendireceği endeks içinde önemli olacak.

Borsa Teknik Analiz

Borsa için 108150 seviyesi güçlü bir direnç oldu. Bu seviyeyi geçmesi durumunda 110000 seviyesine doğru hareket hızlanabilir. Aşağıda ise 106000 seviyesi artık geçerliliğini yitirmiş durumda. Geri çekilmede 105000 desteği daha fazla ön plana çıkmış görünüyor. Bu seviyenin kırılması durumunda 102000 seviyesindeki 50-günlük ortalama desteği izlenecek. Ancak 105000 seviyesinin altına gerilemesi can sıkıcı olabilir. Teknik göstergeler halen olumlu. Sadece bir miktar geri çekilmeye ihtiyaç var mesajı veriyor. Önemli olan bu geri çekilmenin ya da endeksteki soluklanma sürecinin nasıl ilerleyeceği. Günlük grafikler zayıf kapadı, Haftalık grafik ise kararsız kapanış gösterdi, Aylık grafiklerde ise Aralık ayına güçlü bir beyaz mum ile giriyoruz.

Not: Pozisyon girişleri Pazartesi açılış seansında oluşan fiyatlardan yapılacaktır. Giriş maliyetine göre satış hedefi ve stop loss seviyeleri belirlenecektir. Açılış seansının ardından tablomuz giriş fiyatları ile güncellenip tekrar gönderilecektir.

YERLİ VE YABANCI ANALİSTLER’İN AL/SAT ÖNERİLERİNİ “ÜCRETSİZ” TAKİP EDİN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin