İntegral Yatırım Haftalık Hisse Önerileri – (2-6 Ağustos 2021)

Haftalık Piyasa Stratejisi

Geçen haftayı dünya endekslerine kıyasla daha pozitif geçirdiğimizi söylemek mümkün. Borsa İstanbul haftayı %3 getiri ile kapatırken, ABD ve Avrupa endeksleri satıcılı bir seyir izledi. Geçen hafta ABD’den olumlu gelen bilançolara rağmen, Asya öncülüğündeki satışların risk iştahını bozduğunu söylemek mümkün. Bizde ise güçlü bilançolar gelmeye devam ediyor. Geçen hafta banka bilançolarını karşıladık. Bankalarda karlılığın güçlü geldiğini söylemek mümkün. Bankacılık endeksi geçen haftayı %2.4 getiri ile tamamladı. Bu hafta sanayi hisseleri ağırlıklı olarak bilançolar gelmeye devam edecek.

Yurt içinde enflasyon rakamları takip edilecek

Piyasa Salı günü iç dinamik olarak Temmuz ayı enflasyon rakamlarına odaklanacak. Piyasa beklentisi TÜFE’nin aylık olarak %1.54 ve yıllık olarak %18.50 seviyesine ulaşması yönünde. Geçen ay gelen zamların ve enflasyondaki yukarı yönlü risklerin varlığı dikkate alındığında, beklentimiz enflasyonun yükselme eğiliminde olması yönünde. Piyasa muhtemelen beklentilerden ne kadar bir sapma olacağına bakarak fiyatlama isteği içinde olabilir. Dolayısıyla beklentilere paralel yükseklikte gelebilecek bir enflasyon rakamı piyasada daha sakin karşılanabilir. Ancak beklentinin üzerinde gelebilecek bir veri sonrası DolarTL’de yukarı yönlü atakların 8.60 seviyesine doğru oluşması beklenebilir.

Yurt dışında ise tarım dışı ön planda

Bu hafta Çarşamba günü tarım dışı istihdam öncesi açıklanan ADP özel sektör istihdam değişimi ile Cuma günü tarım dışı istihdam verileri karşılanacak. Fed’in tam istihdam vurgusu yaptığı dönemde tarım dışı istihdam verisinin önemi devam ediyor. Piyasa beklentisi temmuz ayını yansıtacak verinin 925 bin kişilik artış olarak gelmesi yönünde. Ayrıca, işsizlik oranının %5.9’dan %5.7’ye gerilemesi bekleniyor. Ortalama saatlik kazanç verileri ise aylık ve yıllık bazda bir önceki veriye paralel bir beklentiye sahip. Beklentilerden farklı bir sapma görülmesi halinde kısa vadeli oynaklık yaşanabilir. Ancak Fed’in bir veriye bakarak varlık alım ya da para politikasına ilişkin değişiklik yapmasını beklemediğimizden algılarda ciddi bir değişiklik oluşturmasını da beklemiyoruz.

Borsa’da sıkışma sürüyor

Borsa İstanbul’da sıkışma eğilimi tam olarak çözülmüş değil. Buna karşın Geçen ayı yükselişle kapatmamız umut verici oldu. Özellikle 1360 – 1350 bandının altındaki kapanışların oluşması can sıkıcı bir hal alabilir ve kısa vadeli, riskli pozisyonlar için stop loss olarak kullanılabilir. Dolayısıyla 1360 altındaki günlük kapanışlarda temkinli olmak ve vites düşürmekte fayda olduğunu düşünmekteyiz.

Kısa vadede 1406 seviyesindeki 50 günlük ortalamanın üzerine yükselişler endeksi 22 haftalık ortalama olan 1421 seviyesine taşıyabilir. Ancak haftalık grafikteki teknik göstergeler henüz 1421 üzerindeki alımların güçlenmesini destekler nitelikte değil. Dolayısıyla endekste pozisyon artırmak için aceleci olmamakta fayda var. 1360 – 1421 arasındaki eğilim korundukça mevcut pozisyonlar da korunabilir.

DolarTL gevşeme eğiliminde

DolarTL 8.80 zirvesi seviyesinden gelen yumuşama etkili olmaya devam ediyor. Dolar endeksi (DXY) 91- 92 arasında hareket ederken, şimdilik kurdaki gevşemede etkili olduğu söylenebilir. Buna karşın temel anlamda TL’nin daha değerlenmesi için şartlar henüz olgunlaşmış değil. Kısa vadede 8.30 seviyesi gevşeme eğiliminin sürmesi halinde izlenecek ilk destek seviyesi olabilir. Buna karşın 8.30 altında kalıcı seyirlerin kısa vadede oluşmasını beklememekteyiz. Yukarıda 8.59 seviyesi güçlü direnç olarak karşımıza çıkmakta.

Not: Pozisyon girişleri Pazartesi açılış seansında oluşan fiyatlardan yapılacaktır. Giriş maliyetine göre satış hedefi ve stop loss seviyeleri belirlenecektir. Açılış seansının ardından tablomuz giriş fiyatları ile güncellenip tekrar gönderilecektir.

Kaynak: İntegral Yatırım Haftalık Borsa Bülteni