İntegral Yatırım Haftalık Hisse Önerileri – (19-23 Nisan 2021)

Haftalık Piyasa Stratejisi

Borsa

ABD ve Avrupa borsa endekslerinde oldukça pozitif bir hava var ve güçlü bir ralli yaşanıyor. ABD piyasalarında özellikle çok güçlü gelmesi beklenen 1.çeyrek sonuçları hisse senetlerindeki risk iştahının güçlü olmasını sağlamakta. Buna karşın Gelişmekte olan ülke endekslerinde aynı iştahı göremiyoruz. Rusya, G.Afrika, Brezilya ve İstanbul Borsa endekslerinde bunun etkilerini görmek mümkün.

Borsa İstanbul halen 22 ve 50 günlük ortalamalarının altında bulunuyor. 1415 seviyesindeki 22-günlük ortalama direnç görevi görürken, endeksin bu seviyenin üzerine yükselmesi ve yerleşmesi durumunda yukarı hareket 1450 seviyesine doğru güçlenebilir. Ancak bunu başaramaz ise yükselemeyen borsa düşer misali kar satışları gelebilir.

Buna karşın Borsa endeksinde 1350 seviyesinin altına düşmeyi istemediğini görmekteyiz. Bu seviye üzerinde bir dip oluşumu var ve bu endeksin yukarı çıkma ihtimalini yükseltti. Ancak ne olursa olsun 1350 desteği güçlendikçe aşağı doğru kırılması durumunda oluşacak satışlarında çok daha sert olacağı anlamına geliyor. Şimdilik bu noktadan uzağız moralleri yüksek tutalım. Önümüzdeki hafta 1415 seviyesindeki 22-günlük ortalama seviyesinin üzerine yerleşecek miyiz yoksa başarısız mı olacağız bunu izleyeceğiz.

Taktik

Taktiksel anlamda kısa vadeli yatırımcılar 1415 üzerine yerleşen bir endekste ilave alıma geçebilirler. Yine teknik anlamda taktik olarak 1350 seviyesi üzerinde kaldığımız sürece mevcut pozisyonlar korunmalıdır.

Eğer uzun vadeli yatırımcı iseniz yapacağınız iki taktik olabilir. İlki uzun vadeli beklentinizi koruyarak pozisyonunuzu korursunuz ve kısa vadede oluşacak dalgalanmalar ile ilgilenmezsiniz. Yakın bir zamanda 1Ç bilançolar gelecek ve şirketin veya şirketlerinizin sonuçlarına bakarsınız. Herşey yolunda ise değişiklik yapacak bir durum yok demektir. Diğer taktik ise sahip olduğunuz pozisyonunuzun yarısı ya da üçte biri kadar hisse ile dirençlerde satıp düşünce yerine koymak olabilir. Bu taktiğin amacı elinizdeki lot sayısını artırmaktır. Çünkü zamanı geldiğinde hisseniz beklentilerinize paralel olarak yükselmeye başladığında daha fazla lot ile bu yükselişe iştirak edebilirsiniz. Ancak bu taktiğin riskleri vardır. Alım satım hareketlerinde başarısız olmak gibi. Kendinize güvenmiyorsanız uzun vadeli gerçek bir yatırımcı olarak kalmanızda fayda var.

Bu hafta büyük şirketlerden 1Ç sonuçları beklenmiyor. Daha çok sonraki hafta bilançolar gelmeye başlayacak.

Ayrıca haftaya 23 Nisan Resmi Tatil nedeni ile Cuma günü borsa kapalı olacak. Önemli bir veri akışı bulunmuyor. Haftaya ECB faiz toplantısı izlenecek.

Dolar

Dolar kurunda görünüm yukarıyı gösteriyor. Geçen hafta 8.02 seviyesindeki 22-günlük ortalamadan tepki yükselişi geldi. Teknik olarak yön yukarı ancak daha yukarıyı zorlayacak alıcı var mı onu kestirmek zor. Çünkü yabancı çıkışının büyük bir kısmı önceki haftalarda gerçekleşmiş olabilir ve içeride dolar kurunu yukarı itecek önemli bir döviz talebi olmayabilir. Bu durum dolar kurunun 8-8.20 aralığında kalmasını sağlayabilir. Bu arada Dolar Endeksi DXY 50-günlük ortalamasını ciddi şekilde aşağı doğru zorluyor. DXY’deki düşüş devam ederse içeride dolar kurunun 8 seviyelerine geri çekilmesine yardımcı bir faktör bile olabilir. Ancak bu durum dolarda geçici bir rahatlama sağlayacaktır. Uzun vadede TL için görünüm çok pozitif görünmüyor ve dolar kuru yine yukarı seviyeleri zorlayabilir.

Not: Pozisyon girişleri Pazartesi açılış seansında oluşan fiyatlardan yapılacaktır. Giriş maliyetine göre satış hedefi ve stop loss seviyeleri belirlenecektir. Açılış seansının ardından tablomuz giriş fiyatları ile güncellenip tekrar gönderilecektir.

Kaynak: İntegral Yatırım Haftalık Borsa Bülteni

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN