İntegral Yatırım Haftalık Hisse Önerileri – (19-23 Eylül 2022)

Haftalık Piyasa Stratejisi

Küresel piyasalar beklenenin daha üstünde gelen ABD TÜFE verisi ile toparlamaya çalıştığı risk iştahını yeniden kaybetti. Fed’e yönelik beklentiler var olduğundan daha da şahinleşirken bu dolar endeksinin (DXY) 110 seviyesine çıkmasına zemin hazırladı. Hal böyle olurken gelişen ve gelişmekte olan ülke para birimleri dolar karşında değer kaybetti. Hisse senedi piyasasında ise hemen hemen tüm endekslerde satıcılı bir seyir izlendi. Dow Jones geçen haftayı %4,1 kayıpla kapatırken, S&P %4,7 ve Nasdaq %5,4 değer kaybetti. Alman DAX endeksi ise haftayı %2,6 aşağıda kapadı. Borsa İstanbul ise bankacılık endeksindeki %23’lük değer kaybının etkisiyle haftayı %4 ekside tamamladı.

Piyasalar Fed’e odaklandı

Piyasalar gelecek hafta Salı günü başlayacak ve Çarşamba günü saat 21:00’de son bulacak Fed toplantısını dört gözle bekliyor. Fed’in şahin duruşundan taviz vermesini beklemiyoruz. Ancak ekstra şahin olmak ve önümüzdeki dönemde daha fazla faiz attıracağına yönelik sinyal vermekten de kaçınabilir. Sonuçta enflasyonla baş etmek için kullandığı para politikasını ekonomiyi daha fazla soğutma ya da ısındırma konusunda ayarlı tutmak zorunda. Kısacası Fed’in işi zor. Daha şahin açıklamaların bu toplantıda gelmesi halinde küresel piyasalarda baskılar daha da artabilir. Bu toplantıda Fed, ABD ekonomisine ilişkin projeksiyonları da açıklayacak. Özellikle TÜFE’nin nereye doğru beklenti oluştuğu önemli olacak. 21:30’da Fed Başkanı Powell’ın konuşmasından çıkacak sinyalleri piyasa fiyatlamak için hazır olacaktır. Bir söylem değişikli olmasını beklemiyoruz. Ancak piyasanın farklı algılayacağı bir değişiklik olması halinde piyasa fiyatlamasına hassas bir şekilde dahil olacaktır. Bu hafta için Fed önemli bir gündem.

TCMB faiz kararı geliyor

Perşembe günü TCMB’nin Eylül ayı faiz kararını alacağız. Kurum olarak faizlerde değişikliğe gidilmesini beklemiyoruz. Buna karşın geçen ay gelen sürpriz faiz indirimi sonrası her toplantıda faiz indirebileceği olasılığı bulunuyor. TCMB para politikası bizim için daha çok makro ihtiyati tedbirlerin gelip gelmeyeceğine yönelik bir yol haritası kıvamına gelmiş durumda.

Bankalar saklambaç oynuyor!

Bankaları bul ki tutasın. Çok sert hareketler var. Bankalar geçen hafta %23 değer kaybetti. Ondan öncesi hafta %26 değer kazanmıştı. Bu değer kaybına karşın şimdilik bankacılık endeksinin getiri bu ay için %6.1 getiride bulunuyor. Ancak kamu bankalarındaki tavan hareketi buradaki getiriyi silebilir. Özel bankalarda tabandan çözülmeler var. Kamu bankalarında bu ne zaman olur söylemek zor. Ancak portföyde banka hissesi tutmanın cazibesi kalmamış görünüyor. Bankacılık endeksinin çarpanları eski cazibesinin kalmadığına işaret ediyor. Diğer taraftan bankalardaki eğilimin beklenti dışında hareketlere doğru evrilmesi ön görülebilirliği azaltıyor. Bu hafta kamu bankalarının taban eğiliminde çözülme olmasını bekleyebiliriz. Ancak bankaları uzaktan izlemekte fayda olabilir.

Borsa’da iş bitmiş değil!

Borsa teknik olarak 22 günlük ortalaması olan 3255 seviyesi üzerinde satışların karşılanmaya devam etmesi halinde yükseliş eğiliminin korunabileceğini düşünüyoruz. Yukarı yönlü eğilimin daha da netleşmesi için 3500 seviyesinin üzerinin mesken edinilmesi şart. Bu sağlanmadığı sürece 3255 – 3500 arasında yatay bir eğilimin oluşmasını ancak buradan güç bulunamaması halinde 3255 seviyesinin aşağı yönde zorlanması beklenebilir.

Not: Pozisyon girişleri Pazartesi açılış seansında oluşan fiyatlardan yapılacaktır. Giriş maliyetine göre satış hedefi ve stop loss seviyeleri belirlenecektir. Açılış seansının ardından tablomuz giriş fiyatları ile güncellenip tekrar gönderilecektir.

Kaynak: İntegral Yatırım Haftalık Borsa Bülteni

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@Hisse_Onerileri'ni Twitter'da Takip Et!

GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNİ KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!