İntegral Yatırım Haftalık Hisse Önerileri – (18-22 Mayıs 2020)

Haftalık Piyasa Stratejisi

Küresel borsalarda geçen hafta bir miktar soluklanma ve temkinli seyirler izledik. Avrupa endeksleri satış baskısını hissederken, GOÜ endekslerinde de hafif baskılı bir hafta geride kaldı. GOÜ endeksleri içerisinde Borsa İstanbul endeksi yatay bir seyir ile nispeten daha güçlü bir görünüm sergiledi diyebiliriz. ABD borsaları ise haftanın ilk yarısında satış baskısı gördü ancak ikinci yarısında gelen alımlarla haftalık kayıplarını kısmen kapadı. Yine de küresel ana borsaların genelinde negatif getiriler söz konusu oldu.

Dünya piyasalarında iyimserlik ile endişe arasında bir ruh hali var. Bu nedenle borsalarda bir gün %1 ve üstü yükselişler olurken, ertesi gün %1 ve üstü kayıplarda görebiliriz. Dalgalı seyirler devam edecek görünüyor. Tıpkı Borsa İstanbul’da olduğu gibi dünya piyasalarında da hisse bazlı hareketlilikler devam edecek görünüyor.

Tedbirlerin küresel bazda azaltılması iyimserliği de endişeyi de beraberinde getiriyor. Kafalardaki soru işareti net aslında. Tedbirlerin azaltılması ile virüs ile ilgili 2.dalga olacak mı olacaksa ne kadar şiddette olacak. Bu belirsizlik piyasalarda tıkanıklık yaratıyor diyebiliriz.

ABD S&P Borsası

ABD S&P endeksinde görünüm aynı aslında. Geçen haftaki düşüncemizi koruyoruz. S&P endeksinde 2725 önemli destek olurken, daha uzun soluklu yükseliş için 3000 seviyesini geçmesi gerekiyor. Şimdilik S&P bu aralıkta seyrediyor. Bu aralık hangi yöne doğru kırılırsa hareket o kadar sert olacak.

Petrol’deki piyasa iyimserliği ABD Tahvillerinde görülmüyor

Geçen haftanın belki de en dikkat çeken hareketi petrolde geldi diyebiliriz. Brent petrol 28$ seviyesindeki 50 günlük ortalamasının üzerine yükselerek Ocak ayından bu yana tesiri altında kaldığı düşüşten çıktığına yönelik sinyaller verdi. Bu durum ekonomilerde açılmanın yarattığı beklentinin bir sonucu ve petroldeki bu hareket küresel borsalarda iyimserlik yaratabilir. Ancak petroldeki iyimserliği ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde göremiyoruz. Halen %0.64 seviyesinde ve küresel anlamda dolardan çözülmeler olduğunu söylemek için %0.8 seviyesinin üzerine yükseldiğini görmek gerekiyor. Aynı şekilde Dolar endeksi yatayda kalsa da halen güçsüz bir seyir göstermiyor. Özet olarak dünyada halen alınan risklerin yönünde bir değişim izlemiyoruz.

Büyük ihtimalle piyasalar tedbirlerin kaldırılmasının ardından virüs ile ilgili vaka sayılarının kontrol altında kaldığını görmek istiyor. Sonuç olarak düşüncemiz şu; piyasalar 2.çeyreğin kayıp çeyrek olduğunu fiyatladı ve sindirdi. Ancak 3.çeyreğinde kayıp bir çeyrek olacağı beklentisi oluşursa önceden gördüğümüz dip seviyeler dünya borsalarında görülebilir. Aksi durumda yukarı dirençler geçilebilir. Bunu söylemek için 1-2 aylık süreci görmek gerekebilir.

BORSA

Borsa İstanbul endeksi için düşüncemiz değişmedi. Özetle Endeks 96500 altına düşmedikçe umutsuz olma, 103000 üzerine yerleşmedikçe umutlu olma diyoruz. Halen full hissede olunmasının sakıncalı olduğunu düşünüyor ve maksimum %50 hisse oranını öneriyoruz. Endeksin 50-haftalık ortalamasının üzerine yerleşmesi (103K) durumunda hisse oranları %100 seviyeye çıkarılabilir.
Stop loss seviyemiz 96500 olacak görünüyor. Bu seviyenin altına düşmemiz durumunda satışlar güçlenebilir. Bu oluyorsa muhtemelen ABD borsalarında da kırılmalar oluyor demektir.

Strateji

Sonuç olarak 96500 aşağı yönde kırılmadıkça umutsuz olmamakta, ama 103000 yukarı kırılmadıkça herşey bitti dememekte fayda var. Bu aralıkta yatay seyirler kısa vadeli yatırımcıların en fazla zarar ettiği süreçlerdir dikkat etmekte fayda var. Bu nedenle endeks 50-haftalık ortalamasının üzerine yerleşmedikçe en fazla %50 hissede olmak sağlıklı olacaktır. Kırması durumunda hisse oranı yükseltilebilir.

Borsa endeksinin 96500 desteğini kırması durumunda VIOP’da endeks kontratında ya da hissenize ait kontratta kısa pozisyon açarak kendinizi düşüşe karşı koruma altına almanızda fayda var.

Uzun vadeli düşünen, birkaç yıl sonrası için geleceğe yatırım yapan yatırımcılar ise pozisyonlarını taşıyabilirler. Onlar için önemli olan, şirketlerinin güçlü olup olmadığı ve geleceğe yönelik beklentilerinde bozulma olup olmadığı olacak. Mevcut seviyeler pek çok büyük şirket için uzun vadeli yatırıma uygun görünüyor. Ancak seçici olmak şartıyla. Yukarıda belirttiğimiz gibi kısa vadeli alım satım yapanlar için ise zor bir dönem olabilir.

Bilançolar

Önümüzdeki hafta bilanço tarihi kesin bilinen sadece Perşembe günü beklenen TUPRS bulunuyor.

Not: Pozisyon girişleri Pazartesi açılış seansında oluşan fiyatlardan yapılacaktır. Giriş maliyetine göre satış hedefi ve stop loss seviyeleri belirlenecektir. Açılış seansının ardından tablomuz giriş fiyatları ile güncellenip tekrar gönderilecektir.

Kaynak: İntegral Yatırım Haftalık Borsa Bülteni

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN