İntegral Yatırım Haftalık Hisse Önerileri – (18-22 Ekim 2021)

Haftalık Piyasa Stratejisi

Geçtiğimiz hafta küresel piyasalar ABD’den gelen Ekim ayı TÜFE’sini takip etti. Veri %5.4 ile 2008 krizinden bu yana en yüksek seviyelerde kalmayı sürdürdü. Veri sonrası karışık fiyatlamalar takip edildi. Diğer taraftan emtia ve enerji fiyatlarında ralli sürerken, ECB ve Fed üyeleri, enflasyonun geçici olmayabileceğine yönelik açıklamalarda bulunmaya başladı. Gelişmeler risk iştahında karışık seyirleri beraberinde getirirken, bilanço döneminin açılmış olması hisse bazlı hareketliliklerle endekslere güç veriyor. Önümüzdeki haftalarda bilançoların gelmeye devam etmesiyle bu hareketlilikler sürebilir.

İçeride ise gündem, DolarTL kurundaki hareketlilik oldu. Geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın TCMB Başkanı Kavcıoğlu ile görüşmesinin ardından, TCMB’nin 3 üyesi resmi gazete kararı ile görevden alındı. Haberin ardından kurda yükseliş hız kazandı. Cuma günü 8.2796 seviyesinde yeni bir rekor seviye test edildi. Ülke risk primi CDS 453 ile son 6 ayın en yüksek seviyesine çıktı. Cuma günü yayımlanan piyasa katılımcıları anketinde de enflasyon ve kur beklentileri yukarı yönlü revize edildi.

Bu hafta gözler TCMB’de

Hatırlayacak olursak TCMB, son toplantısında 100 baz puanlık faiz indirimine gitmiş, karar metninden enflasyonun üzerinde faiz oranı oluşturulacaktır ifadesini çıkarmıştı. Faiz kararına dair bu referans değişikliği ile TCMB’den faiz indirimlerinin devam edebileceğine yönelik beklentiler meydana gelmişti. Geçtiğimiz hafta Kavcıoğlu, manşet enflasyonun ikinci plana atıldığı algısının yanlış olduğunu söyledi. Buna karşın piyasa genelinde faiz indiriminin devam etmesi ve bu toplantıda 50-100 baz puan aralığında faiz indirimine gidilmesi bekleniyor. Piyasada şimdiden 50 baz puanlık bir indirim fiyatlandı diyebiliriz. Faiz kararıyla beraber TCMB’nin karar metni de yakından takip edilecek. Öte taraftan cuma günü S&P’nin Türkiye değerlendirmesini yayımlaması bekleniyor.

Dışarıda Ekim ayı PMI’ları takip edilecek

Yurtıdışında en önemli gündem çarşamba günü Euro Bölgesi Eylül ayı TÜFE’si ve cuma günü Ekim ayı öncü hizmetler ve imalat PMI verileri olacak.

Borsa

Haftaya 1401 seviyesinden başlayan BİST100 Endeksi, hafta ortasında 1432 seviyesine kadar yükseldi. 22 ve 50 günlük ortalamaları arasında seyreden endekste 50 günlük ortalamaya denk gelen 1427 seviyesi kalıcı biçimde aşılmadığı takdirde 22 günlük ortalamaya denk gelen 1400 seviyesine geri çekilmeler görülebilir. 1400 seviyesinde tepki alımları konsolide olabilir. 1400 altında ise 1380 seviyesi güçlü destek olarak karşımıza çıkıyor. Bununla beraber 1427 seviyesinin aşılması halinde 1462 direncine doğru yükseliş sürebilir. Bugün itibariyle Kalekim ile bilanço sezonunu açıyoruz. Bu sebeple önümüzdeki 3 hafta hisse bazlı hareketliliklere açık olduğumuzu söylemek mümkün.

DolarTL

Kurda, TCMB’nin 100 baz puanlık faiz indiriminin ardından başlayan yükseliş eğilimi sürüyor. Bu perşembe TCMB’nin yeni faiz kararı takip edilecek. Mevcut politikanın devam etmesi halinde kurda uzun soluklu düşüşler için çok uygun ortam bulunmuyor. DolarTL’de geri çekilmelerde 9.15, 9.10 ve 9 seviyeleri tepki alımlarının aktifleştiği bölgeler olabilir. Yukarıda 9.30-9.35 seviyeleri direnç bölgeleri olarak takip edilebilir. Teknik açından kurda ana yön yukarı olmaya devam ediyor.

Haftalık Takibimizdeki Hisseler

Not: Pozisyon girişleri Pazartesi açılış seansında oluşan fiyatlardan yapılacaktır. Giriş maliyetine göre satış hedefi ve stop loss seviyeleri belirlenecektir. Açılış seansının ardından tablomuz giriş fiyatları ile güncellenip tekrar gönderilecektir.

Kaynak: İntegral Yatırım Haftalık Borsa Bülteni

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@Hisse_Onerileri'ni Twitter'da Takip Et!

GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNİ KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!