İntegral Yatırım Haftalık Hisse Önerileri – (14-18 Haziran 2021)

Haftalık Piyasa Stratejisi

Geçtiğimiz hafta küresel piyasalar için hızlı bir hafta oldu. S&P endeksi haftayı %0.4 gibi sınırlı bir kazançla kapatmasına karşın yeni bir rekor seviyesi test etti. ABD’de Nasdaq %1.8 değer kazanırken, Dow Jones %0.1’e yakın değer kaybetti. Dax endeksi haftayı neredeyse yatay kapadı. Dünya MCSI endeksi haftayı %0.5 yukarıda sonlandırırken, MSCI gelişmekte olan ülke endeksi ise %0.03 kazançla yatay kaldı. Küresel piyasalarda aşılamanın son hızla devam etmesi olumlu bir katalizör olurken, ABD ekonomisine ilişkin açıklanan enflasyon verilerinin ışığında endekslere yönelik pozitif bir algı oluştu. Küresel piyasalarda ABD kanadındaki dinamiklerde ise ABD TÜFE verisinin oluşturduğu algı değişikliği ile ABD 10 yıllık tahvil faizleri %1.50’li seviyelerden %1.40’lı seviyelere geriledi. Dolar endeksi ise 90 seviyesinin altından toparlanarak 90.50 seviyesine yükselmiş görünüyor. Küresel piyasalarda güçlü risk alma iştahı devam ediyor. İç piyasada ise Türk Lirası Dolar karşısında %3.3, Euro karşısında %3.8 değer kazandı. Bunda ABD tahvillerinin gerilemesi ile oluşan rahatlama ve NATO Zirvesindeki görüşmeden çıkacak olumlu beklentiler etkili olmuş görünüyor. Yurt içinde Türk Lirası ve iç piyasa dinamiklerinde bir soluklanma oldu. CDS 400’lü seviyelerden 380’e doğru geri çekildi. Bunun kalıcı olması için mevcut hikayenin bizim aleyhimize dönmesi ve güçlenmesi gerekiyor. Bunun için bu hafta TL varlıkları için önemli bir hafta olabilir. Borsa İstanbul ise geçen haftayı %1.9 değer kazancı ile sonlandırdı. Bankacılık endeksi bir önceki haftalardaki gibi güçlü bir katalizör olamaya devam ediyor. XBANK geçen haftayı %3.8 kazançla tamamladı. Bankacılık endeksindeki güçlü teknik görünüm devam ediyor. Bu hafta yaşanacak gelişmelere bağlı olarak seyrin ne derecede değişeceğini izleyeceğiz. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Pazar günü açıkladığı Çin’le yapılan swap anlaşması pazartesi günü bankacılık sektörü başta olmak üzere endekste pozitif bir açılışa zemin hazırlayabilir.

Yeni Gelişme: Çin’le yeni swap anlaşması

Pazartesi günü gerçekleşecek Biden görüşmesi öncesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan swap mesajı geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan Pazar günü yaptığı basın açıklamasında yakın zamanda Çin ile yapılan 3,4 milyar $’lık yeni swap anlaşmasıyla toplam rakamın 6 milyar $’a yükseldiğini belirtti. Piyasa böyle bir anlaşmayı beklemiyordu. Sürpriz oldu denilebilir. Muhtemelen bankacılık sektörü öncülüğünde piyasaya pozitif yansımasını göreceğiz. Ancak piyasalardaki ana etkinin Erdoğan – Biden görüşmesiyle gerçekleşeceğini düşünüyoruz. Swap’ın brüt rezervlere katkısı olacaktır ama kalıcı bir etkisi olmaz. Swap anlaşmaları aynı zamanda bir yükümlülüktür.

İç piyasa Erdoğan – Biden görüşmesine odaklandı

14 Haziran Pazartesi günü NATO Zirvesinde gerçekleşecek Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Biden’ın görüşmesi iç piyasanın en önemli gelişmesi arasında. Piyasa bu görüşmeye yüksek derecede anlam yüklemiş görünüyor. Beklentiler görüşmenin sonucunun olumlu çıkacağı yönünde. En azından TL ve TL varlıklarındaki pozitif ayrışmadan bunun bu şekilde olduğunu çıkartmak mümkün. Ancak piyasa dinamiklerinde geldiğimiz noktada beklentilerin karşılanmaması halinde kar satışlarına oldukça açık yerlerdeyiz. Yurt içinde yeni bir senaryo, daha doğrusu yeni bir hikayeye ihtiyaç var. Bu görüşme yeni bir hikayenin başlangıcı niteliğinde fiyatlanıyor gibi görünüyor. Dolayısıyla görüşme sonucunda gelecek olumlu açıklamalar Borsada yeni bir yükseliş trendini başlatabilir ve zaten gerilemiş Dolar kurunun daha da nefes almasına olanak sağlayabilir. Aksi durumda, görüşmeden olumlu ya da olumsuz sonuç çıkamaması halinde ise kar satışlarının gelmesi mümkün olabilir gibi görünüyor. Yeni bir aksiyon almadan önce sakin kalmakta ve görüşmenin sonuçlanmasını beklemek daha yararlı olacaktır.

Fed ve TCMB toplantısı aynı haftada

16 Haziran Çarşamba akşamı TSİ 21:00’de Fed faiz kararı açıklanacak. Fed’den politika faizinde her hangi bir değişikliğe gitmesini beklemiyoruz. Ancak TSİ 21:30’da başlayacak Fed Başkanı Powell konuşmasından çıkacak mesajlar piyasa için önemli olacak. Hatırlayacağınız üzere son birkaç haftadır ABD ekonomisinden Fed’e yönelik algılamaları değiştirecek güçte veriler almıştık. Özellikle enflasyon ve istihdam piyasasına ilişkin son gelen veriler Fed’in aceleci bir faiz adımı atmayacağı yönünde güçlü bir sinyal niteliğinde olmuştu. Buna ikna olan piyasalarda ABD endeksleri rekor kırarken, ABD 10 yıllık tahvil faizleri %1.5 seviyesinden %1.4 seviyesine geriledi. Bu toplantıda Fed’in enflasyon, büyüme ve işsizlik konusundaki beklentilerini revize etmesi de bekleniyor. Dolayısıyla yapılacak ekonomik revizyonlar ışığnda piyasa hareket etmek isteyebilir. Fed’in enflasyondaki geçici yükseliş konusundaki kararlılığından geri adım atmamasını bekliyoruz. Piyasa Fed’in tarafında kalmakta ısrarcı olursa düşük ABD 10 yıllık tahvil faizleri ve güçlü ABD endekslerindeki görünüm sürebilir düşüncesindeyiz. Aksi durumda piyasanın algısının değişmesi ya da kafa karışıklığı olması halinde yukarı ve aşağı yönde dalgalı seyirler görebiliriz.

17 Haziran Perşembe günü saat 14:00’te ise TCMB’nin para politikası toplantısını alacağız.

Temel olarak mevcut yüksek enflasyon koşullarında TCMB’den bir faiz indirimi beklemiyoruz. Zaten bu toplantıda gelebilecek bir faiz değişimi erken olacaktır ve piyasa bunu aleyhte fiyatlayacaktır. Bir faiz artırımın da piyasa tarafından sürpriz olarak algılanacağını düşünüyoruz. TCMB son dönemde risk primimizin 400’ün altına gerilemesini ve DolarTL’deki geri çekilmeyi daha kalıcı bir soluklanma olarak değerlendirirse sınırlı bir faiz indirimine gidebilir. Ancak bu oldukça erken bir faiz adımı olur ve piyasa buna sert cevap verir. Şimdilik böyle bir beklentimiz bulunmuyor. Karar metnindeki enflasyon vurgusundaki ton bizim için önemli olmaya devam ediyor. Merkez Bankası farklı bir sözel yönlendirmeye gitmezse TL ve TL varlıklarında ekstra bir fiyatlama beklenmeyebilir.

Borsa

Borsa İstanbul haftayı kritik bir eşik ve 22 haftalık ortalama olan 1466 seviyesi yakınlarından haftayı kapadı. Borsa’da teknik olarak yükselme isteğine yönelik sinyaller var. Ancak mutlaka bunu destekleyecek temel hikaye olmalı. Swap anlaşması belki yükseliş için bahane olabilir ancak bunun aynı zamanda kalıcı da olması gerekiyor. Bu olmadığı sürece endekste kar realizasyonuna oldukça açık bir yerdeyiz.

1466 seviyesi üzerine yerleşen bir Borsa endeksinde pozisyon ağırlığını artırarak devam edilebilir. 1466 seviyesi üzerindeki yerleşik seyirler yeni bir yükseliş eğilimi için fırsat verecektir görüşündeyiz. Bu borsada güçlü hacim artışıyla alım pozisyonları güçlenebilir. Ancak endeksin 1466 seviyesini aşmakta zorlanması halinde kar satışları gelecektir. Bu durumda satışların ilk etapta 1440 seviyesine doğru sürmesi beklenebilir. Kısa vadede eğilim yukarı yönde. Dolayısıyla oluşabilecek bir geri çekilme alım fırsatı verebilir. Pazartesi günü NATO Zirvesinde kadar olan süreçte sakin kalmakta ve ekstra bir pozisyon için yeni bir adım atmamakta fayda var.

Aynı şey Bankacılık endeksi için geçerli. Son haftalarda Bankacılık endeksinde ve hisselerinde güçlü bir eğilim var. Ancak daha da güçlü bir endeks için 1275 seviyesinin üzerindeki kapanışa ihtiyaç var. Şayet Bankacılık endeksinde oluşabilecek bir kar realizasyonunun 1190 seviyesine doğru sürmesi beklenebilir. Ancak bu seviyenin altında kalıcı seyirler olmaması halinde buralar yükseliş için iyi yerler gibi görünüyor. Bu hafta önemli olacak.

Dolar

Yaşanan tüm gelişmelerle birlikte DolarTL 50 günlük ortalama olan 8.33 seviyesinin de altına doğru geri çekildii ancak daha sonra bu seviyesinin üzerinde tekrar güç topladığını izledik. Dolar kuru için teknik göstergeler 8.33 seviyesi altındaki yerleşik seyirlere şimdilik destek vermiyor. 8.33 seviyesi üzerinde kalındığı sürece 8.50 seviyesi ilk direnç konumunda olacaktır. Yukarı yönde oluşabilecek ilk hız kazanımında 8.50’nin üzerine yerleşip yerleşmeyeceği Dolar kurundaki güç kazanımı açısından belirleyici olur. Aksi durumda 8.33 seviyesi altındaki günlük kapanışlar Dolar kurundaki tansiyonun daha da yumuşamasını destekleyecektir ve kurun nefes almasını sağlayacaktır. Bu en çok TL’yi etkileyecek bir haber akışı ile olabilir. Bu nedenle Erdoğan – Biden görüşmesi kritik. Bunu belirleyecek en önemli teknik seviye 8.33’tür.

Not: Pozisyon girişleri Pazartesi açılış seansında oluşan fiyatlardan yapılacaktır. Giriş maliyetine göre satış hedefi ve stop loss seviyeleri belirlenecektir. Açılış seansının ardından tablomuz giriş fiyatları ile güncellenip tekrar gönderilecektir.

Kaynak: İntegral Yatırım Haftalık Borsa Bülteni