İntegral Yatırım Haftalık Hisse Önerileri – (13-17 Mart 2023)

Haftalık Piyasa Stratejisi

Borsa İstanbul geçtiğimiz haftayı %3,30’luk yükselişle tamamladı. Bir önceki hafta endeksin yükselişine en fazla desteği veren Bankacılık endeksi, geçtiğimiz hafta içerisinde de desteğini sürdürdü. Bankacılık sektörünü ise başta ISCTR olmak üzere, GARAN, YKBNK ve AKBNK destekledi. Özellikle hafta içerisinde BDDK tarafından açıklanan, bankaların yabancı para net genel pozisyon/özkaynak standart oranınn artması yönünde gelişmeler bankacılık endeksini destekleyen etkenlerden oldu. Yeni düzenlemeye göre bankaların yabancı para net genel pozisyon/özkaynak standart oranı %5’ten %10’a yükseltildi. Bankacılık endeksi %16,22’lük yükselişiyle BİST sektörleri arasında en fazla değer kazanan sektör olurken, bankacılık endeksini %12,27’lik değer artışıyla Finansal Kiralama ve Faktöring sektörü takip etti. Ana metal sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin bilançosunun zayıf gelmesine ek olarak EREGL ve ISDMR gibi şirketlerin temettü ödemeyeceğini açıklamasını takip eden düşüş endeksi baskıladı. Ana metal sektörü geçtiğimiz hafta %5,11 değer kaybederek, BİST Sektörleri arasında haftalık bazda en kötü performansı gösteren sektör oldu.

Şubat ayı başında yaşadığımız deprem sonrasın hızlı yükseliş kaydeden çimento sektöründe ise kar realizasyonları yavaşlayarak da olsa devam ediyor. Çimento sektörü geçtiğimiz hafta %0,87’lik değer kaybı yaşadı.  İletişim sektörü ise yaşadığı satışların ardından gelen tepki alımlarıyla birlikte haftayı %11,85’lik yükselişle tamamladı. TCELL’in geçtiğimiz hafta gösterdiği %12,11’lik yükseliş, iletişim sektörünü destekleyen ana etken oldu.

Seçim takvimi belirginleşti

Haftaya Altılı Masada yaşanan belirsizliğin baskısıyla başladık. 3 Mart günü Altılı masdan ayrıldığını açıklayan İYİ Parti Genel Başkanı Merak Akşener’in 6 Mart günü gerçekleşen toplantıya katılması endeksi destekleyen pozitif haberlerden oldu. 6 Mart günü yapılan toplantının ardından ise masanın Cumhurbaşkanı Adayı belli oldu. Buna göre Altılı Masanın 14 Mayıs’ta gerçekleşecek toplantıdaki adayı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu oldu. Ana muhalefet kanadının adayının belli olmasının yanı sıra 10 Mart tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim tarihini 14 Mayıs olarak belirlemesiyle seçim süreci resmen belli oldu. 14 Mayıs’ta gerçekleşecek seçime 36 Parti katılacak. Seçimin 2. Tura kalması halinde ise Cumhurbaşkanı 28 Mayıs’ta gerçekleştirilecek 2. Tur seçiminde belli olacak. Belirsizliklerin azalmasının borsaya pozitif etki etmesi beklenebilir.

Küresel Piyasalarda ABD TÜFE verisi beklenecek

Geçtiğimiz hafta Salı ve Çarşamba günü Fed Başkanı Jerome Powell’ın gerçekleştirmiş olduğu konuşmalar küresel piyasaları derinden etkiledi. Powell gerçekleştirdiği konuşmalarda daha da şahin tutum sergilerken, enflasyonun hızını yeterince kesemediklerini ve bu konuda daha cesur adımlar atabileceklerini ifade etti. Bu konuşmanın ardından Dolar Endeksi yükselirken, dolar karşısında yer alan finansal araçların fiyatlarında düşüş sergilendi. Cuma günü açıklanan ABD Tarım Dışı İstihdamı verisinin etkisi ise hafif oldu. ABD Tarım Dışı İstihdamı Şubat ayında 311 Bin artarak beklentilerin epey üstünde gelse de işsizlik oranındaki artış ve Saatlik ücretlerdeki artışın hafiflemesi piyasalara ekstra bir baskı getirmedi. Bu hafta içerisinde ise Salı günü ABD TÜFE verisi piyasalar tarafından yakından takip edilecek. Piyasa beklentisi ABD’de Şubat ayı enflasyonun yıllık bazda %6,0 olması yönündeyken, aylık bazda %0,4 olması yönünde. Verinin beklentiler üzerinde kalması halinde piyasalarda baskı artabilir. Fed’in almış ve alacağı faiz artırım kararlarında en öncelik verdiği verinin ABD TÜFE verisi olduğunu biliyoruz. Dolar endeksi bütün bu olanlar karşısında haftayı 104-105 seviyeleri arasında geçirdi. ABD 2 yıllık tahvil faizi ise %4,5 seviyesindeyken, 10 yıllık tahvil faizi %3,6 seviyesinde haftayı kapattı.

Borsada temkin hissediliyor!

Her ne kadar Borsa endeksi kısa vadede yükselen bir trend çizmeye devam etse de hareket alanından temkin hissediliyor. Deprem felaketinin ardından borsadaki yükseliş hızı düzeltmelerle gelen tempoda. Şimdilik ana yön yukarı olmaya devam ediyor. Ancak henüz bir ralli havasını destekleyecek hikaye ya da gelişme yok. Zaten bir ralli beklentisi de yok. Seçime kadar yeni bir değişken olmadığı sürece borsa endeksinin temkinli yükseliş hızı sürebilir. Kısa vadeli yatırımcılar içi 5170 seviyesi stop loss olarak takip edilebilir. Kısa vadeli geri çekilmelerin hız kazanması ve 5170 seviyesinin altındaki kapanışların olması halinde kısa vadeli risk artabilir. Yukarıda ise geçen hafta test edilen 5500 seviyesi yakın direnç olarak takip edilebilir. Bu seviyenin üzerinin mesken edinilmesi halinde endekste tempo 5705’teki zirve seviyesine doğru sürebilir. Orta ve uzun vadede borsa yatırımcıları için bu alan pozisyon değiştirmek için çok elverişli değil.

Not: Pozisyon girişleri Pazartesi açılış seansında oluşan fiyatlardan yapılacaktır. Giriş maliyetine göre satış hedefi ve stop loss seviyeleri belirlenecektir. Açılış seansının ardından tablomuz giriş fiyatları ile güncellenip tekrar gönderilecektir.

Kaynak: İntegral Yatırım Haftalık Borsa Bülteni

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@Hisse_Onerileri'ni Twitter'da Takip Et!

GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNİ KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!