İntegral Yatırım Haftalık Hisse Önerileri – (12-16 Temmuz 2021)

Haftalık Piyasa Stratejisi

Küresel piyasalar Fed ve yeni delta varyantının oluşturduğu riskler arasında sıkışıp kalmışken ABD endeksleri rekor seviyelerini tazelemeye devam ediyor. Geçen hafta gelişmiş ülke borsalarında yükselişler hakimken, delta varyantı endişelerinin arttığı Asya’da tablo kırmızıya döndü. Gelişmiş ülke borsaları da bu belirsiz ortamdan nasibini aldı ve MSCI gelişmekte olan ülke endeksleri haftayı %2.7 eksi ile tamamladı. Borsa İstanbul %0.1 getiri ile yatay kalırken, bankacılık endeksi haftayı %1.1 artıda kapanı. DolarTL’de geçen hafta oldukça yatay bir seyir izledi. Bu hafta Fed ve yeni delta varyantına yönelik gelişmeler piyasaları domine etmeye devam edecek.

Yurt dışı gündem çok yoğun

Yurt içinde 15 Temmuz resmi tatil olduğunda görece kısa bir hafta geçireceğiz. Ancak yurt dışında gündem baya yoğun. 13 Temmuz Salı günü ABD’de TÜFE verisi açıklanacak. ABD’de enflasyon, istihdam gibi veriler Fed’e yönelik algıların değişimi açısından önemli. Veri bir önceki ay açıklanan rakamların altında bir beklentiye sahip. Beklentilerden farklı bir sapma görülmesi halinde ABD 10 yıllık tahvil faizleri, dolar endeksi ve ABD endekslerinde hareketlilik yaşanabilir. Verinin ne geleceğini görmek gerek. Çarşamba günü Fed Başkanı Powell Temsilciler Meclisi’nde yarı yıl para politikası sunumu gerçekleştirecek. Bu konuşmada gelecek açıklamalar piyasanın odağında olacaktır. Ancak Powell’ın para politikasındaki duruşu hızla değiştireceğine yönelik bir çıkarım sağlayabilecek açıklamalar geleceğini sanmıyoruz. Dolayısıyla piyasa konuşmanın detaylarına odaklanacaktır. Perşembe günü bu sefer Bankacılık komitesinde yarıyıl sunumunun aynısı yayımlanacak ancak bir önceki günkü sunum olacağımdan hareketlilik olmasını beklememekteyiz. Perşembe günü Çin 2. Çeyrek büyüme verisini ve Cuma günü Euro Bölgesi TÜFE ile ABD perakende satışlarını takip edeceğiz.

Yurt içinde Pazartesi günü işsizlik oranı açıklanacak ancak 3 ay geriden gelen bir veri olduğundan Türk Lirası ve TL varlıklarında önemli bir hareketlilik olmasını beklemem. Hazine, bu hafta 2 tahvil ihalesi düzenlerken, 2 kira sertifikası ve 1 tahvili doğrudan satacak.

Bu haftanın iç gündemi TCMB

Genelde TCMB’nin para politikası toplantıları Perşembe günü olur. Ancak yurt içinde 15 Temmuz resmi tatil olduğundan bu ayki TCMB faiz kararı Çarşamba günü açıklanacak. En son açıklanan yüksek enflasyon rakamı sonrası yakın dönem için bir faiz indirim kararına kapılar sıkı sıkıya kapanmış oldu. Haziran ayı enflasyon piyasa beklentisinin üzerinde %17.53 açıklandı. Üretici fiyat endeksi ise %42.89 açıklanarak TÜFE ile ÜFE arasındaki makas rekor seviyelere ulaşmış oldu. Enflasyonun giderek soluk almadan yükseliyor olması yılsonu enflasyon beklentilerini yukarı çekerken iç tarafı zayıflatıyor. Dolayısıyla bu TCMB’nin hareket alanını neredeyse yok kılıyor. TCMB’nin Cuma günü yayımladığı Piyasa Katılımcıları Anketi’nde yılsonu enflasyon beklentisi %14,46’dan %15,64’e yükseldi. Bu ay sonu gerçekleşecek enflasyon raporu toplantısında da muhtemelen yılsonu enflasyon beklentisi yukarı çekilecektir. Gel gelelim 14 Temmuz’daki faiz kararında herhangi bir faiz adımı gelmesini beklemiyoruz. Faiz %19’da sabit kalacaktır. Enflasyonun yüksek seyrini koruması faiz indirim beklentilerinin de ötelenmesine neden oluyor. Burada önemli olan karar metnindeki sıkı duruşa ilişkin sözel yönlendirilmenin esnetilip esnetilmeyeceği. Sıkı duruştaki kararlılıkta bir esneme olabilecek bir enflasyon ortamı yok. TCMB daha güvercin sözel yönlendirmeye geçmek için piyasa koşulları hazır değil. Dolayısıyla sıkı duruşa dair en ufak bir tereddüt, piyasanın ser fiyatlamasına zemin hazırlayabilir. Bunun bu şekilde olacağını sanmıyoruz. Yine de karar metni önemli olacaktır.

Endekste sıkışma sürüyor

Borsa İstanbul’da teknik görünüm çok güçlü değil. Haftalık grafikteki 1345 ile 1140 arasındaki sıkışma dürüyor. Şimdilik yükselişlerde satış baskısıyla karşılaşmaya devam ediyoruz. Endekste yukarı yönlü temponun üzerinde güçlenme olması için 1400 / 1418 bandı üzerinde kalıcı seyirlere ihtiyaç var. Bu oluşmadığı takdirde yükselişler sınırlı kalmaya devam edecek gibi görünüyor. Endekste 1340 seviyesi altında günlük kapanış olması halinde burası stop loss alınabilir. Kısa vadeli pozisyonlar için 1340 seviyesi altındaki teknik görünüm oldukça riskli olabilir. Bu durumda pozisyon azaltılması ya da temkinli olmak adına kısa vadeli riskli pozisyonların sonlandırılmasında fayda var.

TL hala güçsüz

DolarTL’de kırılganlık sürüyor. Dolar endeksinin (DXY) 92.802lerden 92.10’lara gerilemesi Dolar kurunun 22 günlük ortalaması olan 8.65 seviyesine sınırlı gevşemesini destekledi. Ancak bu DolarTL için yükselişin bittiği ve düşüşün başladığı anlamına gelmiyor. Dolar endeksinin 92’nin altında konumlanması halinde bile kurdaki düşüşler sınırlı kalabilir. Bunun en önemli nedeni TL’nin hala zayıf olması. Buna karşın 8.65 seviyesinin altındaki seyirlerin oluşması halinde 50 günlük ortalama olan 8.50 seviyesine doğru geri çekilme tetiklenebilir. Ancak yeni bir gelişme olmadıkça kısa vadede 8.50 altında yerleşik seyirlerin olmasını beklemem. 8.65 üzerindeki inatçı seyirlerin sürmesi halinde ise 8.80 direnci yeniden denenebilir.

Not: Pozisyon girişleri Pazartesi açılış seansında oluşan fiyatlardan yapılacaktır. Giriş maliyetine göre satış hedefi ve stop loss seviyeleri belirlenecektir. Açılış seansının ardından tablomuz giriş fiyatları ile güncellenip tekrar gönderilecektir.

Kaynak: İntegral Yatırım Haftalık Borsa Bülteni