İntegral Yatırım Haftalık Hisse Önerileri – (12-16 Eylül 2022)

Haftalık Piyasa Stratejisi

Küresel piyasalarda zayıf risk iştahının sürüp sürmeyeceğini bu hafta Salı günü açıklanacak ABD TÜFE verisi belirleyecek. Ağustos ayını yansıtacak TÜFE’nin %8.1 piyasa beklentisi bulunuyor. Geçen ay beklentinin altında kalan enflasyon en son haziran ayında %9.1 açıklanan zirve seviyelerden uzaklaşmamıza destek sağlamıştı. Piyasa beklentisinin altında gelebilecek bir TÜFE verisi Fed’in ilerleyen toplantılarda daha agresif olmayabileceğine yönelik sinyal niteliğinde olabilir. Bu, dolar endeksinin (DXY) gerilemesine zemin hazırlayabilir ve gelişmiş ile gelişmekte olan ülke para birimleri dolar karşısında değer kazanabilir. ABD hisse senedi piyasasında yukarı yönde adımlar görmemiz mümkün olabilir. Buna karşın aksi durumda ise dolar endeksinin tekrar 110 seviyesine doğru yükselmesi ve diğer para birimleri ve emtialarda dolara karşı baskının sürmesi beklenebilir. Salı günü küresel piyasalar için önemli olacak.

13 ve 16 Eylül’e dikkat… 13 Eylül’de Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut hamlesinin detayları açıklanacak. Sosyal konut projesi çok önceden duyurulmuştu zaten. Buna karşın detayların gelmesiyle birlikte GYO ve çimento hisselerinde yaşanan hareketlilik hız kazanabilir ya da piyasanın beklentisi bittiğinden kar realizasyonları izlenebilir. Elinde GYO ya da çimento hissesi olan yatırımcılar için 13 Eylül önemli bir tarih olabilir.

İngiltere’de FTSE endeks serilerinde 16 Eylül’de yapılacak bazı değişiklikler ile endekslerde yer alan Türk hisseleri de yer değiştirecek. Endeks serilerinde yapılacak değişiklikler 16 Eylül Cuma günkü kapanışın ardından 19 Eylül Pazartesi günü geçerli olacak. Bunun global ölçekte olumlu yansımasını hisseler üzerinde görebiliriz.

ODAS mikro endeksten küçük endekse, GUBRF, PETKM, SAHOL, TOASO, SISE, TTKOM, VAKBN, ARCLK, ASELS, BIMAS, CCOLA, ISDMR, TUPRS, KOZAL, SASA, GARAN, TCELL, ISCTR orta endeksten büyük endekse ve HALKB, AKSEN, HEKTS küçük endeksten büyüğe geçiş yapacaklar.

Bu hafta gündem yoğun… Haftanın ilk işlem gününde İngiltere büyüme ve sanayi iüretim verileri ön plana çıkacak. Bununla bilikte yurt içinde cari işlemler dengesi takip edilecek. Salı günü küresel piyasaların gözü kulağı ABD TÜFE verisinde olacak. Çarşamba günü İngiltere perakende satışlar ve TÜFE verileri ön planda olurken, Avrupa’da sanayi üretimi ve ABD’de ÜFE verileri izlenecek. Perşembe İngiltere Merkez Bankası faiz kararı ve ABD kapasite kullanım ile sanayi üretim takip edilecek. Haftanın son işlem günü ise küresel piyasalar Euro Bölgesi TÜFE verileri ile haftayı kapatacak.

Borsa valsten halaya geçti

Borsa İstanbul banka endeksindeki yükseliş öncülüğünde hacimle yükselmeye devam ediyor. Endeks sekiz haftadır yükseliyor ancak geçtiğimiz hafta yükseliş hızını daha da hızlandırdı. Bilindiği üzere endeksteki yükselişin ekip başını kamu bankaları çekiyor. Tam da bu noktada taktikle hareket etmenin doğru olabileceğini düşünüyoruz. Her bir yükseliş hızı artışında piyasada düzeltme gelebileceğine yönelik beklenti daha da artar ve bu strese dönüşür.

Geçtiğimiz hafta seans içinde boyu kısa, güçlü olmayan düzeltmelerin yaşandığına şahit olduk. Bu ara düzeltmelerden korkup pozisyonunu kapatan yatırımcılar olmuş olabilir. Genel olarak ara düzeltmelerin olduğu zamanlarda gün sonu kapanışı bizim için kıymetlidir. Günün sonunda satıcıların daha ağır basması ve yeni gün açılışında satıcılı seyrin devam etmesi halinde üstünlüğün daha güçlü olduğunu anlayacağız. Böyle bir durum kısa vadeli yatırımcı ve elinde yüksek miktarda kredili pozisyon bulunduran yatırımcı için riskli olabilir. Buna karşın orta uzun vade bakan yatırımcılar için geri çekilmeleri alım fırsatı olarak görmeye devam ediyoruz. Getiri arayışına cevap veren Borsadan başka bir adres yok. Bununla birlikte 3. Çeyrek güçlü bilanço beklentileri de şirket hisselerine yönelik olumlu algıyı canlı tutuyor. Endeks için olumlu tarafta olmaya devam ediyoruz.

Teknik olarak 3500 seviyesindeki direnç yukarı yönde aşıldı. Bu seviyenin üzerinin mesken edinilmesi halinde ilerleyen günlerde 3900 – 4000 bandına doğru yükseliş eğilimi korunabilir. Kısa vadeli yatırımcılar için 3500 seviyesinden satışların karşılanması önemli. Aksi durumda 3200 bölgesine doğru satış baskısı hızlanabilir. Genel ana yön yukarı.

Not: Pozisyon girişleri Pazartesi açılış seansında oluşan fiyatlardan yapılacaktır. Giriş maliyetine göre satış hedefi ve stop loss seviyeleri belirlenecektir. Açılış seansının ardından tablomuz giriş fiyatları ile güncellenip tekrar gönderilecektir.

Kaynak: İntegral Yatırım Haftalık Borsa Bülteni

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@Hisse_Onerileri'ni Twitter'da Takip Et!

GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNİ KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!