İntegral Yatırım Haftalık Hisse Önerileri – (11-15 Ekim 2021)

Haftalık Piyasa Stratejisi

Geçen hafta enerji fiyatlarında yaşanan dalgalanmalar ve bu dalgalanmalar nedeniyle enflasyon endişelerinin artması, Çinli emlak şirketi Evergrande hisselerinin Hong Kong’da işleme kapatılması, ABD’de borçlanma tavanının 3 Aralık’a kadar yükseltilmesi konusunda uzlaşma sağlanması ve Cuma günü açıklanan tarım dışı istihdam verisinin beklentilerin altında kalması ile küresel piyasalarda karışık seyirler takip edildi. Risk iştahında oynaklıklar takip etsek de küresel borsalar haftayı pozitif kapadı. ABD Senatosu’nda Demokratlar ile Cumhuriyetçilerin borçlanma limiti konusunda geçici bir süreyle olsa da uzlaşmaya varması piyasaları destekledi. S&P 500 endeksi haftayı %0,8, Dow Jones endeksi %1,2 artıda kapatırken, Nasdaq endeksi yatay bir kapanış gerçekleştirdi. Avrupa’da takip edilen doğalgaz arzına yönelik sıkıntılar, enflasyon endişelerini artırırken Avrupa’da da haftalık bazda pozitif kapanışlar gerçekleşti.

Diğer taraftan, dolar endeksi haftayı 94 seviyesinin üzerinde yatay sonlandırırken, ABD 10 yıllık tahvil faizleri ise yüzde 1,46 seviyesinden 1,61 seviyesine yükseldi. Cuma günü beklentilerin altında kalan istihdam verisine rağmen uzun vadeli tahvil faizlerindeki yükseliş devam etti. ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin geçen hafta %10 artış kaydetmesi ile dolar değer kazancını sürdürdü. DolarTL, Cuma günü 8.97 seviyesini görerek zirve yeniledi ve haftalık kapanış 8.97 seviyesinde gerçekleşti. Borsa İstanbul ise küresel piyasalardaki toparlanma hareketiyle toparlansa da haftayı 1400 seviyesinin altında 1398 seviyesinde, %0,25 ekside kapadı.

Bu hafta ABD enflasyon verisi ve Fed Tutanakları ön planda olacak

Bu hafta Çarşamba günü ABD Tüfe verisi ve Fed toplantı tutanakları takip edilecek. Ağustos ayını ifade eden enflasyon verisi yıllık bazda %5,3 açıklanmıştı. Eylül ayı verisinin bir önceki aya paralel %5,3 açıklanması bekleniyor. Yayınlanacak olan tutanaklar ve enflasyon verisi, Fed’in yılın son çeyreğinde izleyeceği politikaya yönelik ipucu verebileceği için piyasalarda hareketlilik yaratabilir. Diğer taraftan, Çarşamba günü Euro bölgesinin sanayi üretimi verisi takip edilecek. Perşembe günü ise ABD’de Üfe verisi ve haftalık işsizlik başvuruları takip edilirken, Cuma günü perakende satışlar verisi ön plana çıkacak.

Yurt içinde gündem yoğun

Pazartesi günü Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, TBMM Plan Bütçe Komisyonu’na para politikalarına ilişkin sunum yapacak ve milletvekillerinin sorularını yanıtlayacak. Aynı gün cari işlemler dengesi ve işsizlik oranı takip edilecek. Salı günü sanayi üretimi verisi takip edilecekken, cuma günü ise TCMB piyasa katılımcılar anketi önemli olacak.

Borsa

BİST 100 endeksi geçen hafta yurt dışında takip edilen gelişmelerle karışık bir görünüm izledi. Haftayı %0,25 satıcılı kapatan endeks 1400 seviyesinin altında kapanış gerçekleştirdi. Bu hafta endeksin yeniden 1400 seviyesi üzerine yükselip yükselemeyeceği önemli olacak. 1400 seviyesi üzerinde 1427 direnç seviyesi takip edilecekken, güçlenme eğilimi için 1427 direnç seviyesinin üzerinde seyirler görmek gerekiyor. 1400 altındaki kapanışların sürmesi halinde ise endeksteki teknik görünümün zayıflayabilir ve satışların 1370 seviyesine doğru sürmesine neden olabilir. Bankacılık endeksi ise bu hafta yatay bir kapanış gerçekleştirdi. Bankacılık endeksinin 1233 destek seviyesi üzerinde seyrini koruması BİST 100 endeksinin 1400 seviyesi üzerine yerleşmesinde etkili olabilir.

Not: Pozisyon girişleri Pazartesi açılış seansında oluşan fiyatlardan yapılacaktır. Giriş maliyetine göre satış hedefi ve stop loss seviyeleri belirlenecektir. Açılış seansının ardından tablomuz giriş fiyatları ile güncellenip tekrar gönderilecektir.

Kaynak: İntegral Yatırım Haftalık Borsa Bülteni