İntegral Yatırım Haftalık Hisse Önerileri – (1-5 Temmuz 2019)

Haftalık Değerlendirme ve Strateji

Küresel piyasalarda G20 Zirvesi bitti. Geçtiğimiz hafta, merakla beklenen Zirve’den çıkan açıklamalar piyasalar açısından olumlu. Zirvede, ABD Başkanı D. Trump hem Çin hem Türkiye hakkında yapmış olduğu açıklamalarıyla piyasalara nefes aldırabilir. Çin ile görüşmeler devam edecek ve bu süreçte ABD Çin’e yönelik ek tarife uygulamayacaklarını belirtti. Türkiye ile S400 konusu hakkında farklı çözümler aradıklarını ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile dostane bir ilişkilerinin olduğunu ekledi. Aynı zamanda, Trump tarihi belli olmasa bile Türkiye’ye bir ziyaret gerçekleştireceğini söyledi. Kısacası, piyasaların gözü kulağı Çin ve Türkiye hakkında ABD’den gelecek açıklamalardaydı. Zirveden çıkan söylemler doğrultusunda yeni haftada küresel piyasalarda risk iştahı toparlanabilir.

Geçtiğimiz hafta, Türkiye’de ise seçim belirsizliği ortadan kalktı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu mazbatasını alarak, görevine başladı. Seçim sonrası ABD ile S400 konusu TL varlıkları rahatsız ediyordu. Diğer yandan, TCMB’den yedek akçe konusu gündeme geldi. Hazine ve Maliye Bakanı tarafından hazırlanan TCMB’de TL olarak tutulan “yedek akçe”nin bütçeye aktarılmasıyla ilgili düzenlemenin Meclis’e geleceği bildirildi. TCMB, karının %20’sini TL olarak yedek akçe hesabında tutmaktaydı. Düzenlemeye göre bu oran %10’a inecek ve buna karşılık gelen tutarın her yıl Hazine’ye aktarılacağı belirtildi. Bütçeye destek olması adına önemli ancak yabancı yatırımcının risk algısında büyük bir değişikliğe neden olmayabilir.

Türk varlıkları temkinli ve sakin bir hafta geçirdi. USDTL kurunda 5.80 altı aşağı yönlü bir eğilim vardı, BIST100 endeksi ise hafta genelinde 96000 seviyesine doğru istekliydi. Zirve önceki endeks ve kur yön arayışı içerisindeydi. Hafta içerisinde açıklanan veriler fiyatlamalar üzerinde pek fazla hissedilmedi.

Bu hafta gündem yoğun
1-2 Temmuz tarihlerinde, OPEC toplantısı takip edilecek. Toplantıdan çıkacak söylemler önemli olacaktır. 3 Temmuz günü Türkiye enflasyonu açıklanacak. 5 Temmuz günü ise ABD tarım dışı istihdam verisi piyasaların gündeminde olacaktır. Hafta genelinde siyasilerden gelecek olası açıklamalarda piyasaların yakın takibinde olacaktır.

Endeks
BIST100 endeksi teknik olarak güçlenmeye başladı. 96000 bölgesinin üzerinde bu haftaya kalmaya devam ederse kazançlarını genişletebilir. Yukarıda 98000 ve üzerine doğru yapacağı tepkisi yükselişini güçlendirmesi adına önemli olabilir.

Not: Pozisyon girişleri Pazartesi açılış seansında oluşan fiyatlardan yapılacaktır. Giriş maliyetine göre satış hedefi ve stop loss seviyeleri belirlenecektir. Açılış seansının ardından tablomuz giriş fiyatları ile güncellenip tekrar gönderilecektir.

HANGİ HİSSE NE KADAR TEMETTÜ VERECEK? TIKLAYIN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin