İntegral Yatırım Haftalık Hisse Önerileri – (1-5 Ağustos 2022)

Haftalık Piyasa Stratejisi

Geçtiğimiz hafta piyasaların odak noktası Fed toplantısı, ABD GSYİH ve Euro Bölgesi GSYİH gibi önemli veriler etrafında belirlendi. Fed, 75 baz puanlık artırıma giderken, Başkan Powell, faiz artırımlarını bir noktada yavaşlatmak uygun olacaktır açıklamasında bulundu. Powell’ın açıklamaları piyasada Fed agresif davranmayacak algısı yaratarak risk iştahı üzerinde toparlanmaya neden oldu. Ertesi gün gelen ABD büyüme verisi ise %0,9 daralmaya işaret ederken ABD ekonomisi üst üste 2 çeyrek daralarak teknik resesyona girdi. Böylelikle piyasanın Fed agresif davranmayacak algısı daha da güçlendi ve endeksler ile emtia cephesinde toparlanma devam etti. Haftalık bazda S&P %4,26, Nasdaq %4,45, Alman DAX Endeksi %1,74 getiri sağladı. Dolar Endeksi %0,67 değer kaybederken tahvil faizleri de küresel anlamda geriledi. Ons altın %2,23 değer kazandı.

Küresel piyasalarda gözler ABD tarım dışı istihdam verisinde olacak

Haftanın ilk işlem gününde Temmuz ayı nihai imalat PMI’lar, Perşembe günü ise Temmuz ayı nihai hizmetler PMI verileri takip edilecek. Cuma günü ise ABD’de Temmuz ayı tarım dışı istihdam, işsizlik oranı ve ortalama saatlik kazançlar veri seti takip edilecek. Fed’in faiz artırımları konusunda istihdam piyasasına güveniyor olması açısından veri seti yakından izlenecek. İşsizlik oranında ya da tarım dışı istihdam verisinde sapmalar Fed’in önümüzdeki aylarda izleyeceği politikaya dair fikir verebileceğinden oldukça önemli.

Yurtiçinde TÜFE bekleniyor

Yurtiçinde haftaya Temmuz ayı imalat PMI rakamı ile başlıyoruz. Veri, imalat sektöründe üst üste 4 ay daralmaya işaret etti. Daralmanın 5. Ayda da sürmesi bekleniyor. Çarşamba günü ise Temmuz ayı enflasyon rakamları izlenecek. En son %78,62 seviyesinde bulunan TÜFE’nin %80,50’ye yükselmesi bekleniyor.

Borsa

Borsa İstanbul küresel piyasalarla korelasyon içerisinde. Geçtiğimiz hafta %3 getiri sağlandı. Bilanço döneminde olmamız dolayısıyla hisse ve sektörel bazlı ayrışmalar ön planda. Teknik anlamda 2495 üzerinde teknik görünüm güçlü. Yükselişin devamında ise 2611 ve 2660 dirençlerine doğru hareket isteği oluşabilir.

Not: Pozisyon girişleri Pazartesi açılış seansında oluşan fiyatlardan yapılacaktır. Giriş maliyetine göre satış hedefi ve stop loss seviyeleri belirlenecektir. Açılış seansının ardından tablomuz giriş fiyatları ile güncellenip tekrar gönderilecektir.

Kaynak: İntegral Yatırım Haftalık Borsa Bülteni

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@Hisse_Onerileri'ni Twitter'da Takip Et!

GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNİ KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!