Halkbank Hisse Önerisi / Şeker Yatırım – (29.09.2013)

Halkbank Hisse Önerisi – Şeker Yatırım

Halkbank 2013 yılının ikinci çeyreğinde piyasa beklentisi olan 673mn TL’nin üzerinde 715mn TL net kar açıkladı. Açıklanan net kar rakamı yıllık bazda %1’lik artışa işaret ederken, çeyreksel bazda aynı kalmış oldu. Beklentilerin üzerindeki karın ana nedeni, beklentilerin altında gerçekleşen efektif vergi oranı idi. Beklentimiz dahilinde çeyreksel net faiz gelirleri %3 oranında azalırken, bu çeyrekte de güçlü gerçekleşen sermaye piyasası işlem karı ve diğer operasyonel gelirler kalemi net karı desteklemeye devam etti. Operasyonel giderlerdeki %35’lik yıllık artışın önümüzdeki çeyreklerde normalleşerek %25 seviyelerine gerilemesini bekliyoruz. Çeyreksel olarak kredi büyümesi sektörün altında %7 seviyesinde gerçekleşti. İkinci çeyrekte banka YP krediler ağırlıklı büyürken, TL tarafta konut ve genel ihtiyaç kredilerinin yanısıra PARAF’ın pozitif etkisi ile kredi kartlarındaki büyüme ana segmentler idi. Takipteki kredilerdeki artışın kredi büyümesinin altında kalması ve güçlü tahsilatlar sayesinde takipteki kredi rasyosunun %2.8 seviyesinden %2.7 seviyesine indiğini görüyoruz.

Genel olarak operasyonel performansın beklentimize paralel gerçekleşmesi ve banka yönetiminin gerçekleştirdiği telekonferansta bütçeye yönelik önemli değişiklikler yapmaması sonrasında, banka için tahminlerimizi sabit tuttuk. Bu gelişmelerin ışığında Halkbank için “AL” tavsiyemizi koruyoruz.

Şeker Yatırım 2013 Ekim Aylık Bülteni

Önemli Uyarı: HisseOnerileri.Com, özel izni olmadan hiç bir kurumun araştırma raporunu kendi sunucularında barındırmamaktadır. Sadece kurumların ilgili sayfasına yönlendirmektedir. Dolayısıyla çalışmayan linklerden ve yönlendirilen sayfalardaki içerikten ilgili kurum sorumludur.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN