Halkbank Hisse Önerisi / İş Yatırım – (14.05.2019)

Gerçekleşen ve Tahminler

Öneri: TUT
Yükselme Potansiyeli: 59%

Halkbank 2019’un ilk çeyreğinde TL 303mn solo net kar açıkladı. Açıklanan rakam piyasa ortalama beklentisi olan TL393mn ve bizim eklentimiz olan TL 387’mun’un oldukça altında gerçekleşmiş durumda. Yıllık bazda net kar %61 oranında aşağıya gelirken, çeyreklik bazda gerileme ise %4 düzeyinde kalmış durumda. Bankanın öz kaynak karlılık düzeyi ise son derece düşük bir seviye olan %4’ geriledi. Bankanın ilk çeyrekte yaklaşık TL 1.1 milyar düzeyinde gerileyen TÜFEX gelirleri karın gerilemesinde ana faktörü oluştururken, dönem içinde başlanılan yuğun swap fonlamasının zıplayan maliyetleri de genel karlılığı olumsuz etkilemiş gözüküyor. Bunun yanında bankanın yüksek aktif kalitesi ve karşılık giderlerinin görece düşük baskısı ileride karlılık için bir avantaj yaratabilir. Faaliyet giderleri yıllık artış olarak yüksek seyrederken, iştirak ve trading gelirlerinin güçlü seyri ve iki çeyrektir Bahreyn operasyonlarına bağlı olarak vergi geliri yaratılması karı destekleyen unsurlar olarak ön plana çıkıyor.

Son Çeyrekte Öne Çıkanlar
Swap kullanımı çeyrekte artış gösterdi. Kredi mevduat makası son çeyrekte özellikle mevduat maliyetlerinin aşağıya gelmesi, DTH ve vadesiz mevduat tabanının artışı ve görece düşük maliyetli kamu mevduatında yükselmelere paralel olarak 100 baz puanın üzerinde artış gösterdi. Bununla birlikte çeyrekte TÜFEX’ler den bir önceki çeyreğe göre TL 1.1 milyar daha az gelir yazılması net faiz gelirini çeyrek bazında %12 düşürdü. Banka TÜFEX portföyün 2019 yılında %16 enflasyon varsayımı ile değerleyecek. Her ne kadar net faiz marjı 15 baz puan gerilese de, dönem içinde TL15 milyara çıkan swap hacmi ile swaplara göre düzeltilmiş marj ise 100 baz puana yakın geriledi. Önümüzdeki çeyreklerde maliyet baskısı kredi mevduat makasını zorlayacakken, banka ikinci çeyrek başından itibaren kredilerde agresif yeniden fiyatlama yapmaya başladığını bildirdi.

Aktif kalitesindeki görünüm göreceli iyi gözüküyor. Bankanın takip oranı ilk çeyrekte %3.27 seviyesi ile bir önceki çeyrek seviyesini korurken, bu anlamda bankanın rekabetten olumlu ayrıştığını görüyoruz. Takibe atılan krediler tahsilatlar sonrası TL 702mn seviyesinde gerçekleşirken, bu rakam bir önceki çeyrekte TL 1,425mn düzeyinde gerçekleşmişti. Bunun yanında ikinci grup kredilerin toplam kredilere oranı %6.4 seviyesinden %6.6’ya ulaştı. İkinci grup ve yaşlandırma etkileri ile kredi risk maliyeti bir önceki çeyrek seviyesi olan 81 baz puandan 140 baz puana artış gösterdi. Bankanın KOBİ portföyünün görece daha kaliteli olması, KGF ve kooperatif kredilerinin yoğun kullanımı bankanın kuvvetli aktif kalite görünümünü korumasına neden oluyor.

Ücret ve komisyon gelirleri kredi büyümesi ve yüksek faizlerin özellikle ödeme sistemleri fiyatlarını yükseltmesi nedeniyle yüksek seyrini korumaya devam etti.

Sermaye yeterlilik oranları sektördeki büyük bankaların bir miktar altında seyrediyor. Bunda düşük karlılığın etkisinin önemli olduğunu görüyoruz. Bankanın SYR’si %10 seviyesinde iken, çekirdek sermaye oranı %10 düzeyinde bulunuyor. İkinci çeyrek alınan €900mn’luk sermaye benzeri kredi oranları olumlu etkileyecek. Halkbank 2019 için en az %14 sermaye yeterlilik oranı hedefliyor.

HANGİ HİSSELER UCUZ? HİSSELERİ KARŞILAŞTIRMAK İÇİN TIKLAYIN!

Raporun tamamı için tıklayın.

Önemli Uyarı: HisseOnerileri.Com, özel izni olmadan hiç bir kurumun araştırma raporunu kendi sunucularında barındırmamaktadır. Sadece kurumların ilgili sayfasına yönlendirmektedir. Dolayısıyla çalışmayan linklerden ve yönlendirilen sayfalardaki içerikten ilgili kurum sorumludur.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin