Halkbank Hisse Önerisi / Deniz Yatırım – (15.11.2019)

3Ç19 Finansalları Değerlendirmesi – Beklentiye paralel

Tavsiye TUT
Fiyat/Hisse TRY5.47
Hedef Fiyat/Hisse TRY7.20
Getiri Potansiyeli 32%

– Halkbank 3Ç19 finansallarını dün akşam açıkladı. Bankanın konsolide olmayan net kar rakamı 308 milyon TL ile gerek bir önceki döneme göre gerekse de bir önceki yılın aynı dönemine göre yatay kalırken dönemsel özsermaye karlılığı %4.1 seviyesinde gerçekleşmiştir.

– Bankanın Ocak-Eylül dönemi kar rakamı ise 924 milyon TL ile geçen yılın aynı dönemine göre %58 oranında daralmıştır.

– Açıklanan 3Ç19 kar rakamının 316 milyon TL seviyesindeki piyasa beklentisinin ve bizim 320 milyon TL’lik tahminlerimiz paralelinde gerçekleşmiştir. Kendi tahminlerimiz ile kıyasladığımızda net operasyonel kar beklentimizin altında kalan net faiz geliri nedeni ile tahminimizin altında gerçekleşmiştir.

– Halkbank için 7.20 TL hedef fiyatımızı ve TUT olan önerimizi koruyoruz. Halkbank’ın beklentimizden düşük gelen net operasyonel karına rağmen banka yönetiminin 4Ç19 için öngördüğü aktif kalitesi gelişimi beklentimize kıyasla biraz daha iyi. İnşaat ve enerji sektörlerine sağlanan kredinin sektöre kıyasla daha düşük olması için öenmli bir avantaj olabilir (toplam krediler içerisinde sadece %14 pay). Banka yönetimi takipteki kredi oranını sene sonunda %5.5 seviyesinde öngörmektedir (3Ç19: %4.6). Bizim beklentimiz ise %6 seviyesindedir. Banka yönetimi ayrıca kredi risk maliyetini 2019 tüm yıl için 170-180 baz puan olarak öngörmektedir (9A19: 148 baz puan), ki bu durumda son çeyrekte provizyon gideri 1.5-1.6 milyar TL seviyesinde gerçekleşebilir. TÜFE’ye endeksli bonolardan ise son çeyrekte enflasyon düzeltmesi nedeniyle hemen hemen hiç faiz geliri beklenmiyor. Bizim de beklentimiz bu yönde idi. Yüksek kaldıraç oranı (aktif/özsermaye) 14.7x ve düşük Çekirdek SYR %9.65 nedeni ile Halkbank’ın önümüzdeki dönemlerde kredi büyümesinin bir miktar yavaşlamasını bekliyoruz. Bu çerçevede hisse için TUT olan önerimizi ve 7.20 TL hedef fiyatımızı muhafaza ediyoruz.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN