Halk GYO Hisse Önerisi / Halk Yatırım – (09.08.2019)

2Ç19 Değerlendirme – Nötr

Öneri: TUT
Hisse Fiyatı : 0,90 TL
Hedef Fiyat : 1,05 TL
Getiri Potansiyeli: %17

Beklentimizin altında net kar. Halk GYO, yılın ikinci çeyreğinde 23 mn TL’lik net kar beklentimizin altında yıllık bazda %44,6 düşüşle 13 mn TL net kar açıkladı. Beklentimizin altında gelen net karda, beklentimizin altında gerçekleşen operasyonel karlılık etkili oldu. İkinci çeyrek finansal sonuçlarının hisse performansı üzerinde etkisinin, FAVÖK ve net karda ilk çeyreğe benzer performans sergilenmesinden dolayı ‘nötr’ olacağını düşünüyoruz.

Beklentimizin altında ciro performansı. Şirketin 2Ç19’da net satış gelirleri 22 mn TL ile beklentimiz olan 43 mn TL’nin altında kaldı. Cironun beklentimizin altında kalmasında, Bizimtepe Aydos proje teslimatlarının beklentimizin altında gerçekleşmesinden kaynaklandı. Şirketin konut satış gelirleri, beklentimiz olan 25 mn TL’nin altında 3,3 mn TL, kira gelirleri ise beklentimiz olan 17 mn TL ile uyumlu yıllık bazda %24,4 artışla 17,7 mn TL seviyesinde gerçekleşti. Şirket 2Ç18’de konut satış gelirlerinden 67,1 mn TL, toplam konsolide bazda ise 83 mn TL gelir yazmıştı. Kira gelirleri tarafında, 1 Nisan tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde İpekyol giyim firmasına kiralanan Ankara/Bahçelievler binası bu çeyrekte kira gelirlerine katkı sağlarken, şirketin portföyünde bulunan Halk Ofis Şekerpınar, İstanbul/Karaköy binalarının kiralanması ile ilgili sürecin devam etmesi, Caddebostan binasında da kentsel dönüşüm sürecinde olması nedeniyle, yılın ikinci çeyreğinde söz konusu binalardan gelir kaydedilemedi.

Hatırlanacağı üzere, Bizimtepe Aydos projesi bünyesinde yer alan kreş binası da 10 Temmuz tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde Yakın Ufuklar Eğitim kurumlarına kiralanmıştı. Dolayısıyla, Bizim Tepe Aydos projesinde bulunan kreş binasının 3.çeyrekte kira gelirlerine katkısını göreceğiz.

Operasyonel karlılık beklentimizin altında. Şirket 2Ç19’da beklentimiz olan 32 mn TL’nin altında 14,2 mn TL FAVÖK açıkladı. Beklentimizin altında gelen operasyonel karlılıkta, beklentimizin altında kalan ciro performansı ve faaliyet giderlerinin beklentimizin üzerinde gerçekleşmesi ana etken oldu.

Raporun tamamı için tıklayın.
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN