Halk Bankası Hisse Önerisi / Ekinciler Yatırım – (07.10.2013)

Halk Bankası Hisse Önerisi – Ekinciler Yatırım

 Mali Analiz: Bankanın 2013 ikinci çeyrek net karı 715 milyon TL olarak açıklanarak piyasa beklentisi olan 673 milyon TL kar tahmininin üzerinde gerçekleşti. İlk altı ayda 1.428 milyon TL olan net kar yıllık bazda %14 artış gösterdi. Bankanın net karının beklentiler üzerinde gerçekleşmesi temettü ve ticari geliri ile bankanın döneme ilişkin vergi oranının düşük kalmasından kaynaklandığı gözlenmektedir. Özkaynak karlılığı ise ilk altı ayda %22,6 olurken, geçen yılın ilk altı ayında %26,1 olmuştu.

 Hedefler: Banka krediyi ağırlıklı olarak reel sektörün dış ticaret faaliyetlerinin finansmanı için kullandırmaya devam etmeyi planlamaktadır. Banka, Paraf’la yılsonuna kadar ulaşmayı hedeflediği 3 milyon kart adedini ilk 6 ayda elde etti. Halkbank yönetimi yılsonu için %10 kar artış hedefini korumaktadır. Londra Temsilciliğinin ardından körfez bölgesinde ve uzak doğuda yeni fırsatları inceleyen banka, yurtdışı temsilcilikleri ile uluslararası piyasalarda artan itibarını daha da güçlendirmeyi hedeflemektedir.

 HaberHalkbank katılım ve sigortaya odaklandı _01.10.13_ Halkbank, katılım bankacılığı alanında faaliyet gösterilmesi ve sigortada farklı stratejik opsiyonların değerlendirilmesi yönünde çalışmalarının sürdüğünü bildirdi.

 Haber: Halkbank’a 100 milyon euro kredi_25.09.13_ Banka, Avrupa Yatırım Bankası (AYB) ile 100 milyon euroluk kaynak temini için anlaşma imzaladı. Bankadan KAP’a yapılan açıklamada, söz konusu kredinin 3 yılı anapara ödemesiz toplam 8 yıl vadeli olduğu belirtildi. Açıklamada ayrıca kredinin hızlı büyüyen yenilikçi firmaların Ar-Ge, inovasyon ve yeni ürün yatırımlarının finansmanına tahsis edileceğini ifade edildi.

• Değerlendirme: Güçlü bankacılık faaliyetleri, aktif kalitesi ve karlılığı baz alındığında kredi/mevduat rasyosu ile diğer bankalara göre avantajlı olan HALKB hisseleri için “ Endeks Üzeri Getiri ” tavsiyemizi sürdürmekle birlikte 17,90 TL Hedef Fiyat olarak belirlenmişti

Raporun tamamı için tıklayın.

Ekinciler Yatırım Araştırma

Önemli Uyarı: HisseOnerileri.Com, özel izni olmadan hiç bir kurumun araştırma raporunu kendi sunucularında barındırmamaktadır. Sadece kurumların ilgili sayfasına yönlendirmektedir. Dolayısıyla çalışmayan linklerden ve yönlendirilen sayfalardaki içerikten ilgili kurum sorumludur.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN