Gedik Yatırım Model Portföy Önerileri – (2.08.2021)

Petkim ve Tofaş’ı ekliyor, Sabancı Holding’i çıkartıyoruz

Petkim’i ekliyoruz: Petkim’i güçlü faaliyet ivmesi ve cazip değerlemesinden dolayı portföyümüze ekliyoruz. Güçlü seyreden naftaetilen marjlarının şirketin 2Ç21 karlılık performansına muhtemel etkisinin olumlu olması ile şirketin FAVÖK’ünün çeyreksel bazda %48 yıllık bazda %350 artması beklentimizi daha önceki yayınlarımızda paylaştık. Buna ek olarak marjların 2021’in ikinci yarısında da destekleyici olarak devam etmesi beklentimiz ve şirketin cazip değerlemesi göz önünde bulundurulduğunda olumlu gelişmelerin hisse fiyatına yansımadığını düşünmekteyiz. Şöyle ki, Petkim hisseleri son 3 ayda BIST-100 endeksinin %15 gerisinde performans göstermiş ve cazip çarpanlarda işlem görmektedir (2021T FD/FAVÖK 4,7x). Bunlara ek olarak hissedeki hedef fiyatımız son kapanış fiyatının %43.7 üzerindedir.

Tofaş’ı ekliyoruz: Şirket geçtiğimiz hafta oldukça güçlü finansallar açıklayıp yılsonu hedeflerini yükseltmişti. Güçlü geçen çeyreği destekleyen temellerin devam etmesi ve şirketin cazip değerlemesi nedeniyle hisseyi model portföyümüze ekliyoruz. 4,5x seviyesinde bulunan 2021T FD/FAVÖK çarpanı, son on yıllık medyan çarpan olan 6,1x’e kıyasla hisse fiyatının önemli ölçüde iskontolu olduğuna işaret etmektedir. İNA analiziyle ulaştığımız TL43,18 hedef hisse fiyatını kullanarak hesapladığımız 2021T FD/FAVÖK çarpanı ise 5,7x seviyesindedir. Şirketin mevcut al-veya-öde anlaşmalarının da hisseye önemli bir defansif özellik kattığı kanaatindeyiz.

Sabancı Holding’i çıkartıyoruz: Hisseyi beğenmemize ve halen ucuz bulmamıza rağmen yakın zamanda önemli bir katalizörü olmadığından dolayı portföyümüzden çıkartıyoruz.

Kaynak: Gedik Yatırım Model Portföy