Gedik Yatırım 2020 Ocak Hisse Önerileri

Aylık Strateji Raporu

ABD ile İran arasındaki gerilimi tırmandıran son saldırının yanında, son haftalarda piyasalarımızda fiyatlamalar üzerinde çok etkili olmasa da Suriye’de İdlib’de devam eden çatışmalar ve Libya’ya asker gönderilmesini sağlayan tezkere ile Doğru Akdeniz üzerindeki hak arayışları yakın dönemde risk unsurları olarak duruyor. Özellikle İranlı komutanların öldürülmesinin ardından İran’ın bölgede daha agresif bir politika izleme riski Türkiye de dahil bölgede askeri varlığı bulunan ülkeler için risk oluşturabilecek bir etken.

Piyasalarda Son Durum

ABD – Çin arasında birinci faz ticaret anlaşmasına varılması, Brexit’e ilişkin olumlu gelişmeler ve küresel ekonomilerde gözlenen toparlanma ve resesyon endişelerinin büyük oranda yatışması risk iştahını destekleyen gelişmeler oldu. Türkiye ekonomisine ilişkin olumlu beklentiler ve yurt dışından gelen pozitif katkıyla BIST-100 Endeksi aralık ayında da pozitif seyrini sürdürdü. Ekim ortasından bu yana yükselişlerin yaşandığı BIST-100 Endeksi aralık ayını %7,04’lük değer kazanımıyla tamamladı. Küresel risk iştahı gücünü korumasına ve Borsa İstanbul tarafında pozitif fiyatlama sürmesine karşın kur cephesinde aralık ayında yukarı yönlü bir seyir etkili oldu. Bu tarafta gerek Suriye’nin İdlib bölgesinde tansiyonun artış kaydetmesi gerekse Libya konusundaki tartışmalar Türk Lirası üzerinde baskı oluşturdu. Aralık ayında TCMB’den gelen 200 baz puanlık faiz indirimi sonrasında politika faizinin %12’ye çekilmesi de Türk Lirası’nda değer kayıpları yaşanmasında kısmi etkili oldu. Dolar/TL kuru aralık ayını %3,48’lik yükselişle 5,9491 kapattı.

Yeni Ayda Piyasaları Bekleyenler

Ocak ayı içerisinde TCMB, Fed ve ECB’nin para politikaları toplantılarının yanı sıra 1.Enflasyon Raporu TCMB tarafımdan yayımlanacak. ABD-Çin ticaret anlaşmasının 15 Ocak’ta imzalanması beklenirken, İran’ın en güçlü generallerinden birinin öldürülmesi ve İran Dışişleri Bakanı Zarif’in intikam açıklaması jeopolitik gerginlikleri iyice tırmandırdı. Yeni ayda ABD-İran gerilimin ne boyutlara ulaşacağı, Trump’ın azline yönelik dosyanın Senato’ya gelip aklanmasını başta petrol fiyatları ve güvenli liman varlık fiyatları olmak üzere azalan risk algısının zirvedeki endekslere etkileri takip edilecek.

Aylık Hisse Önerileri

Bu ay teknik takibimizdeki hisseler: ARCLK, ASELS, BIMAS, OTKAR, SODA

Rapor için tıklayın.