Gedik Yatırım 2020 Mart Hisse Önerileri

BIST 100 Endeksi 100 binin altını gördü

İdlib’den gelen şehit haberlerinin ardından Cuma gününe büyük bir panik havasında başlayan BIST 100 Endeksi’nde açılışta en düşük 99.331 seviyesi görüldü. Gün içinde bu bölgeden çok hızlı bir tepki gelirken, endeksin kapanışı 2019 yılında defalarca test edilen ve uzunca bir süre endekste güçlü direnç oluşturan 106 bin seviyesinden gerçekleşti. 106 bin bu nedenle bu hafta endeks için önemli referans noktalarından biri olmaya aday. Bu seviyenin üzerinde ya da altında gerçekleşecek kapanışlar sonrası için de referans oluşturmaya devam edebilir. İdlib’de gerilimin daha da tırmanması, corona virüsün Türkiye’de de görülmesi gibi riskler endeksi üzerinde baskı oluşturabilecek etkenler iken geçtiğimiz hafta anlık olarak görülen 100 binin altındaki rakamlar bu hafta en güçlü destek bölgesi olmaya aday. Herhangi bir sebeple 100 bin altında kapanışlar görecek olursak bu endekste yeni bir algı bozulmasına neden olabilir.

Bu nedenle bu hafta bu bölgeye yakın yerlerin alım fırsatı oluşturabileceğini düşünmekle birlikte buraya ekstra dikkat etmek gerektiğini düşünüyoruz. Her ne kadar şubat ayının getirdiği zorlukları geride kaldı demek çok mümkün olmasa da birçok olumsuzluğun fiyatlara yansıdığını ve ortaya çıkan ıskontonun BIST’i yeniden cazip hale getirebileceğini düşünüyoruz. Yukarı yönlü hareketlerde ise 106 bin üzerindeki kapanışlar haftanın son günü oluşan boşluğun doldurulacağı 110 bin ve devamında 112.500’e kadar bir hareketi daha destekleyebilir. Volatilitenin oldukça yüksek seyretme riskine karşın, olası fırsatları değerlendirme adına sürekli olarak bir miktar likit pozisyon bulundurmanın faydalı olacağını düşünüyoruz.

Aylık Teknik Öneriler

Bu ay teknik takibimizdeki hisseler: AKSA, AKSEN, ASELS, FROTO, GARAN

Rapor için tıklayın.
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN