Garanti Bankası Hisse Önerisi / Yatırım Finansman – (12.07.2019)

Çeyrek Sonuçları Tahmin Notu

Hedef Fiyat 10.3TL
Hisse Fiyatı (11/07/2019) 9.63
Getiri Potansiyeli 7%

2Ç net karında çeyreklik bazda %2 gerileme
Garanti’nin 2Ç konsolide olmayan sonuçlarında TL1.7 milyar net kar açıklamasını bekliyoruz (çeyreklik -%2, yıllık -%12 değişim). Bu rakam %14’lük özsermaye karlılığına karşılık gelmektedir ve Banka’nın %12’lik 2019 hedefinin üzerindedir. TÜFE endeksli kağıtlardan elde ettiği gelirin düşmesi ve SWAP maliyetlerinin artmasıyla Garanti’nin net faiz gelirlerinde düşüş, ticari zararlarında artış kaydetmesini bekliyoruz. Bu negatif etkinin çeyreklik bazda %34 düşüş kaydetmesini beklediğimiz provizyon giderleri ile telafi edilmesini ve Garanti’nin çeyreklik karının birinci çeyreğe yakın seviyede gerçekleşmesini bekliyoruz.

Piyasa beklentisinin %6 üzerinde 2019T net kar tahmini, 2020 için riskler devam ediyor
2019 net kar tahminimizi TL6,4 milyar olan piyasa beklentisinin %6 üzerinde,TL6,2 milyardan TL6,8 milyara yükseltiyoruz (yıllık -%7, %12,9 özsermaye karlılığı). Yukarı yönlü bu revizyon, yılın ilk yarısında beklentilerin üzerinde gerçekleşen net faiz marjı ve bu ay Merkez Bankası faizlerindeki potansiyel indirimle görülebilecek iyileşmelerden kaynaklanmaktadır. Bankanın ihtiyatlı provizyon politikaları ve önceki çeyreklerdeki güçlü provizyon önlemleri düşünüldüğünde, diğer bir pozitif etki ise, tahminlerimizin altında gelebilecek kredi riski maliyetidir. 2020’de varlık kalitesinde bozulma ve zayıf büyümeye dayalı riskler öngörüyoruz. Bu yüzden, 2020 net kar beklentimizi, piyasa beklentisinin %8 altına, TL8,3 milyardan TL8,2 milyara çekiyoruz (yıllık +%35, %15 özsermaye karlılığı).

Uzun vadeli faizlerde düşüş TL10,3 olan hedef fiyatımızı yükseltebilir
Banka için sürdürülebilir özsermaye karlılığı tahminimiz %18.0 (değişmedi) (F/DD tahminimiz 0,79x, iştirakler dahil), özsermaye maliyeti tahminimiz %21,5 (risksiz getiri oranı %16,0 ve hisse risk primi %5, ikisi de değişmedi). 10 yıllık tahvil getiri oranını %17’ye ve 2 yıllık tahvil getiri oranını %19’a indiren getiri eğrisindeki olası düşüşlerin, TL10,3 hedef fiyatımız üzerindeki yukarı yönlü riskler barındırdığının altını çiziyoruz. Bu seviyelerin altında görülebilecek daimi bir düşüşle risksiz getiri oranı tahminimiz ve F/DD hedeflerimizde bir değişiklik yapılacaktır.

Güçlü bilanço bazında sektörde tercih ettiğimiz banka
Garanti’yi tercih etmemizin sebepleri arasında güçlü sermayesi, yüksek likiditesi, gerçekçi büyüme hedefleri, bilançosunun şeffaflığı ve serbest karşılıkları sayesinde karlılığında göreceli olarak düşük volatilite sağlayabilicek olması sayılabilir. Buna karşılık 10.3TL olan hedef değerimiz sınırlı (yaklaşık %7) bir yükselme potansiyeline işaret ettiğinden tavsiyemiz Endekse Paralel Getiri.

Raporun tamamı için tıklayın.

Önemli Uyarı: HisseOnerileri.Com, özel izni olmadan hiç bir kurumun araştırma raporunu kendi sunucularında barındırmamaktadır. Sadece kurumların ilgili sayfasına yönlendirmektedir. Dolayısıyla çalışmayan linklerden ve yönlendirilen sayfalardaki içerikten ilgili kurum sorumludur.