Garanti Bankası Hisse Önerisi / Vakıf Yatırım – (30.07.2020)

Azalan çekirdek gelirler ve ayrılan serbest karşılık net karı baskıladı (=)

Kısa Vadeli Öneri: Endeksin Üzerinde Getiri
Uzun Vadeli Öneri: AL 
Kapanış Fiyatı (TL) 7,10
Hedef Fiyat (TL): 12,10

Garanti Bankası, yılın ikinci çeyreği için tahminimizin %9,6 üzerinde ancak piyasa beklentisine paralel, 1,6 mlr TL (ç/ç -%1,9 y/y -%16,3) net kar açıkladı. 2Ç’de regülasyon değişikliği ve salgın nedeniyle bankanın komisyon gelirlerinde çeyreksel %23,2 düşüş görülürken, azalan çekirdek gelirler (ç/ç:-%11,9) ve ayrılan 600 mn TL serbest karşılık gideri bankanın net karındaki artışı sınırladı. 2Ç’de TL tarafta hem kredi hem mevduatta sektör ortalamasının üzerinde büyüme gösteren banka 2020 yılsonu beklentilerini revize etti. Banka 2020 için net risk maliyeti tahminini yukarı yönlü güncellerken, ortalama özkaynak karlılık beklentisini ise %10-13 düzeyine çekti. 2Ç20 sonuçları ardından Garanti Bankası için 12,10 TL olan hedef fiyatımızı ve kısa vadeli ““Endeksin Üzerinde Getiri”, uzun vadeli “AL” önerimizi koruyoruz.

• TL tarafta hem kredi hem mevduatta sektör ortalamasının üzerinde büyüme gösterdi – Garanti Bankası’nın 2Ç’de TL kredi büyümesi %15,5 ile sektör ortalamasının üzerinde gerçekleşti. Bu dönemde bankanın kredi büyümesini kısa vadeli işletme ve KGF kredileri destekledi. Ayrıca 2Ç’de bankanın menkul kıymet portföyü bir önceki çeyreğe göre %14,5 artarken, itfa edilen TÜFEX tahvillerinin kısmi olarak değiştirilmesi sonucunda toplam TL portföyü içerisindeki TÜFEX tahvillerinin payı %76’dan %59’a geriledi, sabit getirili menkullerin payı ise %11’dan %27’ye yükseldi. Fonlama tarafında ise 2Ç’de TL mevduat hacmi 1Ç’ye göre %8,3 ile sektör ortalamasının üzerinde artış gösteren bankanın vadesiz mevduat oranı çeyreksel 10 puan artarak %43 düzeyine ulaştı. Aktif kalitesi tarafında ise 2Ç’de 2. ve 3. aşama kredi karşılama oranlarını artırmaya devam eden bankanın takipteki krediler oranı, 1Ç’ye göre 50 bp düşüş ile %6,0 düzeyine geriledi.

• Azalan çekirdek gelirler ve ayrılan serbest karşılık net karı baskıladı – Banka’nın 2Ç’de net faiz gelirleri çeyreksel %5,1 gerileme gösterdi. Kredi getirilerindeki düşüşün yanı sıra enflasyon tahmininin aşağı yönlü güncellenmesi ve itfalar nedeniyle TÜFEX gelirlerinde görülen gerileme, bankanın net faiz gelirlerini olumsuz etkilerken, swap fonlama maliyetleri dahil net faiz marjı 30 bp geriledi. Ayrıca 2Ç’de regülasyon değişikliği ve salgın nedeniyle bankanın komisyon gelirlerinde çeyreksel %23,2 düşüş görülürken, gerileyen swap fonlama maliyetlerine karşın hazine işlemlerinden ettiği gelirlerin azalmasının da etkisi ile bankanın çekirdek gelirleri %11,9 azaldı. Gerileyen gelirlerle birlikte yılın ikinci çeyreğinde bankanın 600 mn TL (VKY tahmin: 400 mn TL) serbest karşılık ayırması ve efektif vergi oranının %28,8 düzeyine çıkması da net karı baskıladı.

• 2020 yılsonu beklentilerini revize etti – TL kredilerde büyüme beklentisini %15-%18 aralığından %25 civarına revize eden Garanti Bankası, yılın ikinci yarısında tüketici kredilerinde hızlanma beklemektedir. Banka yılsonu net faiz marjında genişleme beklentisini ise aşağı doğru yeniden fiyatlandırma nedeniyle 70-80 bp’den 50 bp’ye düşürdü. Regülasyon değişikliği ve salgının etkisi sebebiyle banka komisyon gelirlerinde büyüme tahminini daralma olarak güncelledi. Net risk maliyeti tahmini yukarı yönlü revize edilirken, ortalama özkaynak karlılık beklentisi %10-13 düzeyine düşürüldü.

Kaynak: Vakıf Yatırım

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN