Ereğli Hisse Önerisi / Ak Yatırım – (21.01.2014)

Ereğli Hisse Önerisi – Ak Yatırım

Ereğli için önerimizi aşağı yönde revize ederek  “Endekse Paralel Getiri” ye indiriyoruz.

Ereğli 8 Ocak tarihli Strateji raporumuzda önerdiğimiz tarihten bu yana %9 getiri sağlarken, BIST100 endeksinin %13 üzerinde performans gösterdi. Ereğli için hedef fiyatımız 3.03TL  %12 yukarı potansiyele işaret etmektedir. Hisseyi temel olarak beğenmekle birlikte önerimizi sınırlı yukarı potansiyel nedeniyle aşağı yönde revize ediyoruz. Uluslararası benzerleriyle, FD/VAFÖK  çarpanı bazında karşılaştırdığımızda da benzer bir yukarı potansiyel görüyoruz. Ereğli  5.1x  2014T  FD/VAFÖK çarpanıyla işlem görürken benzer şirket ortalaması 5.8x seviyesinde bulunuyor. Bu da Ereğli için %13 yukarı potansiyele işaret ediyor.

Türkiye’nin tek entegre yassı çelik üreticisi.

Ereğli ham çelik üretiminde yüksek fırın yöntemini kullanmaktadır. Bu üretim sürecinde demir cevheri ve kok kömürü  kullanılmaktadır. Elektrikli ark ocağı yöntemi ile üretim yapan diğer yurt içi üreticilerden farklıdır. Elektrikli ark ocağı üreticileri  hurda çeliği  hammadde olarak  kullanmaktadır. Dolayısıyla diğer yerli  üreticiler Ereğli’ye göre kalite ve arz yönlerinden dezavantaja sahiptir. Türkiye, dünyada çelik ithalatı en kolay yapılır pazarlardan biri konumundadır. Ancak, Ereğli ve yerli rakipleri ithalattan pay almayı başarmış durumdalar.

Ereğli bu yıl güçlü bir performans sergiledi.

Şirketin VAFÖK marjı 9A12’deki %10,7 seviyesinden 9A13’te %19,5’e yükseldi. Satış hacimlerinin, soğuk yassı  çelikte hızlı  zıplamayla yıllık  bazda %14 büyüme,  sıcak yassı çelikte %5 ve uzun çelikte %4 büyüme göstermesi ürün gamı içerisinde soğuk yassı çeliğin yüksek kar marjına sahip olması ve hammadde fiyatlarındaki gerileme  (demir cevheri yıllık bazda %15 düşüşle 117 dolar/ton, kok kömürü fiyatları yıllık bazda %32 düşüşle 220 dolar/ton)  güçlü performansın  arkasındaki  etkenler  olarak belirtilebilir.

Tahminlerimizde sınırlı bir düzeltme yaptık.Fakat 12 aylık hedef fiyatımız 3.03TL olarak sabit kaldı.  2013 için cironun yatay kalacağını öngörüyoruz.Şirketin VAFÖK marjının ise 2012’deki %11,3 seviyesinden belirgin bir artışla %19,9’a yükselmesini bekliyoruz. 2014 için ise gelirlerinin büyük kısmı dolar  bazında  olan Ereğli’de TL’deki  zayıflamayla %15 ciro büyümesi tahmin ediyoruz. Güçlü baz yıl etkisi ve satış fiyatı ve hammadde maliyetleri arasında olası bir trend daralmasıyla 2014 VAFÖK marjının %17,9’a daralacağını öngörüyoruz. Diğer taraftan yüksek ücret artışı talebiyle toplu iş sözleşmesi görüşmelerine ilişkin de bir miktar risk olduğunu düşünüyoruz.

ArcelorMittal elindeki %12,1’lik payın satışı Nisan 2014’ten itibaren gerçekleşebilir.

Ak Yatırım Araştırma

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN