Ereğli Demir Çelik Hisse Önerisi / İş Yatırım 2013

Ereğli Demir Çelik Hisse Önerisi – İş Yatırım

Türkiye’de yassı çelik üretimi talebi karşılamıyor.

Türkiye’nin yassı çelik üretimi yurtiçi talep için yetersiz olmasına ragmen yüksek kapasite kullanımı dolayısıyla, Erdemir’den pazar elde etme amacı güden rakiplerinden daha fazla üretim beklemekteyiz. Bu durum kesinlikle Erdemir’in oldugu kadar diger yerli sirketlerin de Avrupa’daki ihracat pazarlarındaki, talep eksikliğinde karlar üzerinde bir baskı öne yaratacaktır.

Fiyatlar 2012 yılında dalgalı bir seyir izledi. Sektördeki katılımcılara kısa vadeli tahminler yapma imkanı tanımayan fiyatlar, 2012 basından beri dalgalı seyrini sürdürüyor. 2Ç12 basındaki ufak çaptaki toparlanmadan sonra, yassı ve uzun çelik fiyatları Haziran’da tekrar düsüse geçti.

İlk çeyrekten sonra her çeyrek bir toparlanma yasandı.

Öngörülemeyen derecede zayıf 1Ç12 performansıyla kıyaslandıgında 2Ç12 ve 3Ç12 karlarının artmasına ragmen, sirketin 2012 yılı VAFÖK marjında hammadde maliyetleri yüzünden önceki yıldaki %23.4’e göre 11 puanlık bir daralma tahmin etmekteyiz.

Sektörde ilave kapasite yurtiçi hacim ve fiyatları baskılyabilir.

7hracat piyasalarında toparlanma olmaması durumunda, yurtiçindeki yeni kapasiteler fiyatlar ve yurtiçi satıs hacimlerini baskılayabilir.

Yurtdışı benzerlerine göre halen primli islem görüyor.

S7rket 2013T FAVÖK’e göre 7 çarpanda işlem görüyor. Yurtdışı benzer sirketlerin ortalaması 6.6’da bulunuyor.

12 Aylık  Hedef Fiyat 2.93   TL

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin