Ereğli Demir Çelik Hisse Önerisi / İntegral Yatırım – (31.10.2019)

EREGL 3Ç19 Bilanço Değerlendirmesi

Ereğli Demir Çelik (EREGL) 3Ç19’da beklentilerin üzerinde 784.4 milyon TL net kar açıkladı. Beklentiler 741mn TL seviyesindeydi. Bu sonuçla birlikte şirket 2019 yılının 9 aylık bölümünü 3.089 milyon TL net kar ile tamamladı. Kar geçen yıl aynı döneme göre %21 gerileme kaydetti.

Karlılık Düşmeye Devam Ediyor
Genel olarak EREGL’de yılın başından beri devam eden zayıflamanın sürdüğünü söylemek mümkün. Asıl zayıf seyreden karlılığın 3Ç dönemde de önceki çeyreğe göre 3-4 puan gerilediğini görüyoruz. FAVÖK marjı 3Ç %19.9 oldu ve son üç çeyrektir düşüyor. 1Ç dönemde FAVÖK marjı %24.3 ile yıla başlamıştı. Karlılık geçen yılın 11 puan gerisinde. FAVÖK marjı 9 aylık dönemde %22.6 olurken, geçen yıl %33 seviyesindeydi.

Hammadde fiyatlarında 3Ç’de gerileme olmasına rağmen, karlılığın düşmesi dikkat çekiyor. Bunda talep koşullarının zayıflaması ve buna bağlı olarak kapasite kullanım oranının %97’den %91’e düşmesi, ton başına FAVÖK rakamının 124$/ton seviyesine düşmesi (2Ç19: 145 $/ton, 1Ç19: 139$/ton) ve çelik fiyatlarının düşük seyretmesi etkili oldu. Ton başına FAVÖK rakamı 2016 yılı 3Ç döneminden bu yana en düşük seviyede.

Satışlar Zayıf
Satış tarafında ise 3Ç dönemde geçen yıl aynı döneme göre ton bazında %5.8 gerileme görülürken, 1 milyon 929 bin ton satış gerçekleşti. Bu aynı zamanda önceki çeyreğinde altında bir satış. 9 aylık dönemde ise satış miktarı 6.251 bin ton ile 2018 yılına kıyasla yatay seyretti. Bu satışın %21’i ihracat pazarlarına yapılırken, ihracat ton bazında %21 yükseldi.

Yılın ilk 9 ayında Satış gelirleri TL bazında %8 artışla 21 milyar TL olmuş görünse de, dolar bazından %12 gerileme ile 3.731 milyon $ seviyesinde gerçekleşti. Yine dolar bazında FAVÖK %38 düşerek 844 milyon $ ve net kar ise %36 düşüşle 549 milyon $ oldu. Bildiğiniz gibi Ereğli bilançosunu ABD doları bazında tutuyor.

Ereğli’nin Eylül 2019 sonu itibari ile 200 milyon $ net nakit değerleri bulunuyor. Bu rakam yılbaşında 482 milyon $ seviyesindeydi. Şirket2in borç sıkıntısı yok. Şirket faaliyetlerdeki bu şiddette yavaşlamaya rağmen nakit konumunda bulunuyor ve pozitif nakit akışı elde ediyor. Bunu olumlu görüyoruz.

Projeksiyon Hedef fiyat
EREGL için projeksiyonlarımda aşağı yönlü hafif değişiklikler yapıyorum. 2019 yılı satış beklentimi 29.7 milyar TL’den 29.1 milyar TL’ye, FAVÖK beklentimi 6.954 milyon TL’den 6.414 milyon TL’ye ve FAVÖK marjı beklentimi ise %23’den %22 seviyesine revize ediyorum.

İNA analizime göre 12 aylık hedef fiyatımı 10.62 TL seviyesinde koruyorum. Buna göre Borsa fiyatı olan 6.61TL fiyata göre %61 yükseliş potansiyeli bulunuyor.

Değerlendirme
Genel olarak bütün olumsuzlukların EREGL hissesine yansıtılmış olduğunu düşünüyorum. Hisse genel olarak 6TL seviyesinde dip yapmış olabilir. Bu seviyelerin 1-2 yıl gibi bir vadede fırsat sunduğunu düşünüyorum. Ancak hissenin yükselmesi için beklentiye ihtiyaç vardır. Bu beklenti ise bilanço beklentisidir, şimdilik buna yönelik bir sinyal görülmüyor. Bilançoda güçlenme belirtileri başladığı anda hisse fiyatında da hızlı yükselişler başlayabilir. Ancak bu sinyal ne zaman görülecek bilemiyoruz. Mevcut bilanço zayıflığın daha da zayıflayan şekilde sürdüğünü gösteriyor. Başka deyişle hissedeki zayıf seyir bir süre daha devam edebilir. Düşmese bile yükseliş için bir beklenti mevcut değil. ABD-Çin arasında anlaşmanın yapılması, otomotiv ve beyaz eşya sektörlerinde canlanmaların başlaması demir çelik şirketleri için güçlü öncü göstergeler olacak.

Bu yüzden %61 yükseliş kazandırma potansiyeli var diye gidip almak doğru bir tercih olmayabilir. Aslında bu daha çok sizin nasıl bir yatırımcı olduğunuz ile ilgili. Eğer uzun vadeli bakıyorsanız, iki yıl sonra EREGL burada olmaz bu şirketin bir değeri var diyorsanız alabilirsiniz. Siz sabırlı ve istediği kadar bekleyebilen bir yatırımcısınız. Hisse buradan %10 daha düşse bile belki de aksine daha fazla alırım diye sevinebilirsiniz bile. Eğer borsaya kısa ve orta vadeli mesela 3-6 ay arası bakıyorsanız hatta daha kısa bakıyorsanız, hisse benim düşünceme göre alım için uygun sinyaller vermiyor. 50-haftalık ortalama şuanda 7.08 seviyesinde ve haftalık ortalamasının üzerine yerleşmeden alım yapmak kısa vadeciler için doğru görünmüyor.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN