Ereğli Demir Çelik Hisse Önerisi / Halk Yatırım – (25.04.2013)

Ereğli Demir Çelik Hisse Önerisi – Halk Yatırım

12 Ay Hedef Fiyat 2.38

EREGL 2012 yılında Arcelor Mittal satışları ve Çin’in büyüme oranının azalmasının demir cevheri (‘’iron ore’’) fiyatlarına etkisi ile BIST100 endeksinden % 48 negatif ayrışmıştır.

Türkiye’de demir–çelik sektörü lideri olan şirket 2013 senesinde üretim kapasitesini artırma yolunda 300 milyon TL yeni yatırım hedefliyor. Bunu şirket yönetiminin talep canlanması yönünde sinyaller almasına yorumluyoruz.

Şirketin 2012 yılında yaşanan ekonomik durgunluk döneminde, çelik tüketimindeki talep eksikliğine rağmen gelirleri geçen senenin aynı dönemine göre %7’lik yükseliş ile 9.6 milyar TL seviyesinde gerçekleşti. FAVÖK gelirleri ise %58 azaldı.

Japon Yeni’nin (JPY) Dolar ve Euro karşısında değer kaybetmesinin global üretim, PMI ve inşaat sektörü rakamlarına olumlu yansıması ve USD/JPY‘ın 98 seviyesi üzerinde işlem görmesi demir cevheri fiyatına 2. Çeyrekten itibaren şirkete olan ilgiyi artırabilir.

Katalizör:

• Üretimi artıracak 300 milyon TL yeni yatırım

• Çin’de 2. Çeyrek büyüme trendinde ivmelenme

• 2012 başından itibaren BIST100 endeksinden negatif ayrışması en yüksek hisselerden biri

Risk Faktörü:

• EREGL’de risk faktörü olarak Arcelor Mittal şirketinden yapılan açıklamayı görüyoruz. Arcelor Mittal borçluluk oranını azaltmak için Haziran 2013’e kadar 3.5 milyar USD’lik hisse satışı yapacağı açıklanırken, EREGL’de %18,7 payı kalan Arcelor Mittal’in bu satış süreci içinde EREGL payı konusunda nasıl bir strateji izleyeceği konusu belirsizliğini korumaya devam etmektedir.

• Türkiye’de demir-çelik talebinin beklentinin altında seyretmesi.

Halk Yatırım Araştırma

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN