Ekinciler Yatırım / 2013 Hisse Önerileri

Ekinciler Yatırım 2013 Hisse Önerileri

İMKB’de 2012 yılında bankacılık endeksinin sanayi endeksine göre daha fazla yükseldiği gözlendi.

Faizlerdeki düsüs mali sektör hisselerine yabancı alımlarının yogunlasmasını sagladı. Bankaların ilk dokuz aylık net karı geçen yılın aynı dönemine göre %12 artısla 13,2 olarak gerçeklesti. Son çeyrekte kentsel dönüsümün insaat sektörüne olası pozitif etkisiyle büyümeye katkı yapması beklenmekle birlikte GYO hisseleri takip edilebilir. Sanayi hisselerinde ise bilançolarda düsük talep, yükselen enerji maliyetleri ve faiz giderlerinin mali tablolara olumsuz yansıdıgı gözlendi.

TL’deki deger kazancına bagı olarak kur farkı gelirlerinin ise olumlu yansıdıgı gözlendi. 2013 yılına dair sanayi sektör temsilcileri 2012’deki görünümün dısında bir beklentiye sahip olmamakla birlikte otomotiv, tekstil sektörü üreticileri üretim artısı beklemiyor. Diger taraftan Merkez Bankası’nın finansal istikrar adına büyümeyi kontrol ediyor olması da sektör üzerinde olumsuz etki ediyor.

2013 yılının ilk aylarında 1MKB’nin pozitif görünümü not artıs beklentileri ve yılsonu bilançoları ile temettü beklentileri desteklemektedir. Bu nedenle bankacılık sektörünün yine lokomotif özelligini koruması beklenmektedir. Bunun dısında temettü verimligi yüksek TUPRS, TTKOM ve bu yıl için temettü ödemesi potansiyeli olan TCELL hissesi ilk çeyrek öneri listemizde yer almaktadır. 2013 hedeflerini açıklayan THYAO’nun dısında EKGYO, TRKCM AYGAZ, SAHOL ve MGROS diger takip ettigimiz hisseler arasında yer almaktadır. Ancak 80.000 seviyelerinin test edildigi piyasada hisse bazında çok dikkatli ve seçici olunmasını öneriyoruz.

Riskler arasında öncelikle faizlerde düsüsyönünün sınırlı olması, son yapılan zamlar ve vergilendirme sistemindeki degisiklik, rekabet sorusturması ile komisyon gelirlerinde olusabilecek kesintiler hisselerin performansı üzerinde olumsuz etkileme potansiyeli olusturmaktadır.

Ekinciler Yatırım Menkul Değerler 2013 Yılı İlk Çeyrek Beklentileri Raporu

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN