Deniz Yatırım Model Portföy Önerileri – (15.01.2020)

Model Portföy Güncellemesi

Anadolu Hayat ve Emeklilik’i Model Portföyümüze dahil ediyoruz

■ Faizlerdeki gerileme nedeniyle, özellikle mevduat faizlerinin %10 seviyelerine gerilemesi nedeniyle, bireysel emeklilik sistemindeki %25 devlet katkısı sayesinde birikimlerin bu alana kayabileceğini düşünüyoruz.

■ Gerek hisse senedi piyasasında yaşanan değer kazancının gerekse de sabit getirili enstrümanların faizlerinin gerileyerek önemli bir değer kazancı sağlamasına bağlı olarak bireysel emeklilik fon hacminin yükselmesine imkan sağlayarak Andolu Hayat ve Emeklilik’in bu alandaki fon işletim gelirlerini artırmasını bekliyoruz.

■ Anadolu Hayat ve Emeklilik’in 2019 yılında 317 milyon TL net kar elde etmesini bekliyoruz, ki bu bir önceki yıla kıyasla %25 artışa işaret etmektedir. Şirketin 2020 yılında ise kar rakamını yukarıda sıraladığımız nedenlere bağlı olarak %39 kadar yukarı taşıyabileceğini tahmin ediyoruz. Anadolu Hayat ve Emeklilik 2020 tahminlerimize göre 6.79x F/K ve 2.07x F/DD oranları ile işlem görmektedir. 2019 yılında %32 seviyesine yakınlaşmasını beklediğimiz özsermaye karlılığınının 2020 yılında %35 seviyesine ulaşabileceğini tahmin ediyoruz. Bu yüksek karlılık rakamlarının F/K ve F/D oranlarını desteklediği görüşündeyiz.

■ Geçtiğimiz 15 yıllık dönem dikkate alındığında ortalama F/K oranının 14.2x, ortalama F/DD oranının 2.46x ve ortalama özsermaye karlılığının %19.7 olarak gerçekleştiği dikkate alınırsa mevcut özsermaye karlılığı ile mevcut çarpanlarının çok daha yukarıda olması gerektiği fikrindeyiz.

■ Şirketin 2019 yılı karının %50’sini temettü olarak dağıtabileceğini düşünüyoruz. Bu da %5.5 temettü verimi anlamına gelmektedir. Temettü dağıtım işlemlerinin 2020 yılı mart ayı sonuna kadar tamamlanabileceği görüşündeyiz.

■ Bu varsayımlar doğrultusunda 2020 yılını %35 özsermaye karlılığı ile tamamlayabilecek Anadolu Hayat ve Emeklilik’i hisse başına 10.65 TL hedef fiyat ile Model portföyümüze dahil ediyoruz.

Yapı Kredi’yi Model Portföyümüzden çıkarıyoruz

■ Çok uzun bir dönemdir taşıdığımız Yapı Kredi Bankasını Model Portföy’ümüzden çıkartıyoruz. Hisse için 3.24 TL olan hedef fiyat ve AL olan önerimizi koruyoruz. 4Ç19 finansal sonuçlarını ve banka yönetiminin 2020 beklentilerini görmek istiyoruz. Banka 4.04x F/K ve 0.48x F/DD çarpanları ve %12.7 özsermaye karlılığı ile sektör ortalamalarına yakın bir seviyede işlem görmektedir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN