Deniz Yatırım Hisse Önerileri – (15.06.2021)

PETKM; Etilen-nafta spread’i geçen hafta sert azalış gösterdi / olumsuz

Tavsiye TUT
Fiyat/Hisse TRY5.98
Hedef Fiyat/Hisse TRY7.00
Getiri Potansiyeli 17%

 Petkim tarafından paylaşılan verilere göre, etilen-nafta spread’i Haziran ayının 2. haftasında haftalık bazda 119 USD (-%16,5) azalışla 602,2 USD seviyesine geriledi. Etilen fiyatındaki %8 azalış ve nafta fiyatındaki %2,2 artış, spread’in haftalık bazda azalmasında etkili oldu. Nihai ürün grupları (polymers, fiber, aromatics gibi) üzerinden bakıldığında da, “nihai ürün-nafta” spreadlerinin Mayıs-Haziran döneminde daralma eğiliminde olduğu görülüyor.

 Mayıs 2020’deki dip seviyesinden (287 USD) itibaren yükseliş eğiliminde olan spread’de 2020 yılının son iki ayında yükselişin hızlandığı görülmüştü (30 Ekim 2020: 361 USD, 8 Ocak 2021: 652 USD). Petrokimya endüstrisi için genel bir karlılık metriği olan nafta-etilen spread’inin yükselişi 2020 yılı son çeyrek dönemde Petkim’in operasyonel ve finansal sonuçlarını olumlu yönde etkilemişti.

 2021 yılının başında piyasalardaki beklentilere bakıldığında, aşılamanın etkisiyle mobilitenin artması ve buna bağlı olarak nafta fiyatlarının yükselmesi sonucunda spread’in daralması endişesi yer alıyordu. İlk çeyrek dönemde ılımlı dalgalanmalara karşın beklentimize paralel olarak spread’de yüksek seviyeler korundu ve bu dönemde de güçlü operasyonel sonuçlar elde edildi. 2Ç21 sonuçlarının önceki çeyreğe benzer şekilde güçlü olabileceğini tahmin ediyoruz. Bununla birlikte aşılamanın etkisiyle mobilitenin artması ve nafta fiyatındaki yükselişin sürmesine dair beklentiler ile birlikte spread’in mevcut seyrini olumsuz olarak değerlendiriyoruz.

BIMAS; CFO, Bloomberg HT’de düşüncelerini paylaştı / nötr

Tavsiye AL
Fiyat/Hisse TRY64.40
Hedef Fiyat/Hisse TRY92.80
Getiri Potansiyeli 44%

 Şirket CFO’su Haluk Dortoğlu’nun dün Bloomberg HT’de konuk oldu. Dortoğlu, özellikle hisse fiyatının finansal performansı yansıtmadığının üstünü çizdi ve yıl sonu itibariyle hem cro hem de karlılık hedeflerine ulaşacaklarını düşündüğünü belirtti. Buna ek olarak olası perakende yasasının kabulü halinde enflasyonu birkaç puan etkileyeceğini belirtti. Perakende yasası hakkında da kısa vadeli popülist yaklaşımların ülkeye çok ciddi zararlar verebileceğini ekledi.

 Hatırlatmak gerekirse hisse fiyatının gerçek performansını yansıtmadığı düşüncesinde olan şirket ve üst düzey yöneticilerin pay geri alımları gerçekleştirmişlerdi.

Kaynak: Deniz Yatırım Günlük Bülten