Bank Asya Hisse Önerisi / Yatırım Finansman 2013

Bank Asya Hisse Önerisi – Yatırım Finansman

2013 yılında karını yıllık bazda %40 civarında artırmasını beklediğimiz Bank Asya’yı 2.72 TL hedef fiyat ile orta-uzun vadeli portföyler için tavsiye listemizde tutmaya devam ediyoruz.

Yönetim değişikliğinin olumlu etkileri 2013’te başlayabilir

Bank Asya’nın mevcut yönetimi son iki yıldır gerek problemleri tespit etmede gerekse de bu problemlere uygun çözümleri belirleme konusunda olumlu adımlar atmıştır. Özellikle sermaye yeterliliğinin artırılabilmesi için nakit-dışı kredilerin ağırlığının bu dönem içerisinde azaltılmış olması ve aktif kalitesinin artırılmasına yönelik teminatlı kredilerin oranının %45’ten %60 seviyesine yükseltilmesi bu dönem içerisinde gerçekleşmiştir.
Hızlı ekonomik büyüme ile birlikte aktif kalitesi toparlanır
En yüksek sorunlu kredi portföylerinden birine sahip olması nedeniyle 2013 yılında ekonomik büyümenin toparlanma sürecne girmesi ile birlikte sorunlu kredi tahsilatlarına bağlı olarak diğer faaliyet glirlerinin %25’lik artışla 180 milyon TL’ye ulaşmasını bekliyoruz.

Şube ağı genişlemesinin meyveleri 2013 yılında toplanabilir

Şube ağındaki hızlı genişleme ile birlikte gelirler ve hacimler desteklenecektir. Buna bağlı olarak da net ücret ve komisyon gelirlerinin yıllık bazda %14 artış göstermesini ve sabit kalmasını beklediğimiz net faiz marjı ile birlikte %16’nın üzerinde beklediğimiz kredi genişlemesinin net kara olumlu yansımasını bekliyoruz.

A101’deki %21.84’lük hissenin satışı önemli bir katalist olabilir

A101’in toplam 750 milyon TL fiyattan satılabileceğini varsayarsak sermayeye 120 milyon TL gibi bir değer katabilir ve bankanın sermaye yeterlilik oranı da yaklaşık 70bps kadar artış gösterebilir.

Fiyat çarpanları oldukça cazip seviyelerde

Özellikle normal ticari bankalara kıyasla Bank Asya’nın karlılığının artmasını bekliyoruz. Bank Asya 2013 tahminlerimize göre 6.72x F/K ve 0.76x F/DD oranları ile işlem görmektedir. Mevcut durumda %9.4 olan özsermaye karlılığının 2013 ve 2014 yıllarında yükselerek halihazırda düşmekte olan normal ticari bankaların özsermaye karlılığı oranlarına yakınlaşmasını bekliyoruz.

Yatırım Finansman 2013 Strateji Raporu

Önemli Uyarı: HisseOnerileri.Com, özel izni olmadan hiç bir kurumun araştırma raporunu kendi sunucularında barındırmamaktadır. Sadece kurumların ilgili sayfasına yönlendirmektedir. Dolayısıyla çalışmayan linklerden ve yönlendirilen sayfalardaki içerikten ilgili kurum sorumludur.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN