Anadolu Sigorta Hisse Önerisi / Yatırım Finansman – (20.01.2021)

Kuvvetli Temel Verilere Dayanan Yüksek Potansiyel

Tavsiye: Endekse Üstü Getiri
Hedef Fiyat: TL10.39
Hisse Fiyatı: TL8.13
Getiri potansiyeli 28%

Anadolu Sigorta son yükseliş hareketinde geride kaldı

Düşük beta katsayısı ile dikkat çeken Anadolu Sigorta hisseleri son 3 aylık dönemde BIST-100 endeksinin %11 altında getiri sağladı. Türkiye’nin önde gelen hayat dışı sigorta şirketlerinden olan Anadolu Sigorta’nın yükselen faiz ortamının karlılığa olumlu etkisi ve Anadolu Hayat’taki %20 değerli payı ile halihazırdaki seviyelerde düşük çarpanları ile yatırım için uygun seviyelerde bulunduğunu düşünüyoruz.

7+ milyar TL’lik yatırım portföyü potansiyel yaratıyor

Sigorta pazarındaki lider oyunculardan olan Anadolu Sigorta 9Ç20 itibariyle 7,05 milyar TL değerinde bir yatırım portföyüne sahiptir. Yatırımlar hisse riski güvenli seviyelerde tutularak, büyük ölçüde TL ve yabancı para cinsi vadeli mevduat ve sabit getirili enstrümanlara yapılmaktadır. Para politikasında yaşanan paradigma değişiminin ardından TCMB’nin politika faizinde artışların etkisi ve 4Ç20’deki Eurobond ve hisse piyasalarında gözlemlenen değer artışının bilançoya yansıması ile beraber Anadolu Sigorta’nın 2021’de ortalama yatırım portföyü büyüklüğünün 7,5 milyar TL seviyesinde olmasını ve 2021’de 1 milyar TL üzerinde yatırım geliri elde etmesini bekliyoruz.

Teknik tarafta stabil bir yıl bekliyoruz

Anadolu Sigorta’nın teknik sonuçlar ve yatırım tarafı arasında kurduğu denge sektördeki bazı rakiplere göre farklılık göstermektedir. Prim üretimine ağırlık veren Şirket bu sayede yatırım portföyünü büyütürken, kombine rasyosunun %100 üzerine çıkmasına müsamaha göstermektedir. Bu durumun sonucu olarak artan faizlerin Şirket’in iş modeli için özellikle olumlu olduğunu söyleyebiliriz. Şirket için kombine rasyosu tahminimiz 2020 için %108,6 seviyesindeyken, 2021’de de bu oranın %108 civarında gerçekleşmesini bekliyoruz. Teknik tarafta ek olarak trafik sigortasında aylık zam oranının 2021’de %0,75’den %1’e yükseltilmesi ve düzenleyici otoriteler tarafından şirketlerin trafik sigortası alanında büyümesinin özsermaye miktarına bağlanmasının rekabeti dizginlemesi potansiyel yaratabilecek konular olarak sayılabilir.

Karşılıkların 2021’de normal seviyelere dönmesini bekliyoruz

2Ç20’de Şirket çeyreklik bazda %136 artışla genel trendin oldukça üzerinde 388mn TL’lik bir karşılık ayırmıştır. 2Ç20’nin genel ekonomi üzerinde Covid-19 kaynaklı endişelerin tepe noktası olduğunu da dikkate alarak 2021’de genel trendin üzerinde karşılık oranları beklemiyoruz. Normalleşme ile karşılıklarda yaşanabilecek düşüşlerin Anadolu Sigorta’nın karlılığın artması için potansiyel yaratabileceğini düşünüyoruz.

Anadolu Hayat payları düzenli temettü akışı sağlıyor

Cari fiyatlarla Anadolu Sigorta’nın sahip olduğu Anadolu Hayat payları 968mn TL (Anadolu Sigorta’nın piyasa değerinin %24’ü) değerindedir. 2020 yılında Anadolu Hayat, Anadolu Sigorta’ya 56mn TL’lik temettü ödemiştir. 2021’de alınacak temettü rakamını muhafazakar bir yaklaşımla 70mn TL olarak tahminlerimize yansıtıyoruz. Alınan temettülerin Şirket’in gelirlerinin çeşitlenmesi açısından önemli bir etmen olduğunu düşünmekteyiz.

Değerleme. Karma bir yaklaşım (Sayfa 2) ile oluşturduğumuz modelimiz bizi Anadolu Sigorta için 10,39 TL/hisse değerine ulaştırmaktadır. Cari fiyatlar ile hedef fiyatımız %28 getiri potansiyeli sunmaktadır. Değerlememizde yukarı yönlü riskler olarak TCMB’nin olası ek faiz artışı kararları alması ve beklentimizden iyi teknik sonuçlar açıklanması olarak sayabiliriz. Hedef fiyatımıza yönelik aşağı yönlü riskler ise genel bir ekonomik durgunluğun sigorta talebini baskılaması ve 2021 sonrası dönemde düşük faiz politikasına dönülmesi olarak sayılabilir. Anadolu Hayat’ın hisse fiyatı da Anadolu Sigorta yatırımcıları için izlenmesi gereken faktörlerden olacaktır.

Kaynak: Yatırım Finansman

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN